Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wdzięczność

Dodał: red Data: 2019-10-13 07:52:32 (czytane: 1331)

„Jezu, Nauczycielu, zmiłuj się nad nami!” – tak wstrząsająco dziesięciu trędowatych zwróciło się w stronę Jezusa, Który szedł przez pogranicze Galilei i Samarii. To wołanie o pomoc było wyrazem ich wiary i zaufania oraz uznania, że Mistrz i Zbawiciel to Jezus Chrystus. Ich nadzieja i zaufanie, że dostąpią zbawienia nie zawiodły – zostali uzdrowieni.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii wg. święto Łukasza (Łk 17, 11 - 19):
Zdarzyło się, że Jezus, zmierzając do Jeruzalem, przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei.
Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: «Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!» Na ten widok rzekł do nich: «Idźcie, pokażcie się kapłanom!»
A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich, widząc, że jest uzdrowiony, wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem, padł na twarz u Jego nóg i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: «Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Czy się nie znalazł nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?»
Do niego zaś rzekł: «Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła».

wdziecznosc.JPG

Komentarz do Ewangelii:
„Jezu, Nauczycielu, zmiłuj się nad nami!” - tak wstrząsająco dziesięciu trędowatych zwróciło się w stronę Jezusa, Który szedł przez pogranicze Galilei i Samarii. To wołanie o pomoc było wyrazem ich wiary i zaufania oraz uznania, że Mistrz i Zbawiciel to Jezus Chrystus. Ich nadzieja i zaufanie, że dostąpią zbawienia nie zawiodły - zostali uzdrowieni.

W tym krzyku możemy odkryć także tęsknotę. Teraz dzieje się coś, czego prawdopodobnie nie oczekiwali: Jezus daje im instrukcje, aby pokazali się kapłanom w świątyni w Jerozolimie. Zgodnie z Prawem był to jakby niezbędny środek dla ludzi, którzy zostali uzdrowieni z trądu, aby oficjalnie zostali uznani za czystych. W tym szczególnym przypadku warto zauważyć, że Jezus nie uzdrawia najpierw, a następnie wysyła ich do kapłanów, ale po prostu nakazuje dziesięciu trędowatym udać się do kapłanów bez żadnego słowa powodującego uzdrowienie. Dlaczego tak się dzieje i co powinieneś o tym pomyśleć? Dyktat Jezusa, przy głębszej analizie, może zostać uznane po prostu za specjalny sprawdzian ich wiary i zaufania. Jezus nie chce po prostu czynić cudu, nie budząc najpierw wiary w moc Boga. Nie zajmuje się zewnętrznym spektaklem – tylko fizycznym uzdrowieniem. Ważna jest dla Niego cała istota ludzka: jest to zbawienne tylko wtedy, gdy jest również uświęcone, tj. kiedy jest gotowy w wierze przyjąć zbawczą moc przebaczenia Boga. Właśnie tego aktu wiary żąda Jezus, a zatem nakazuje, jednocześnie proste i trudne – otworzyć się i pokazać kapłanom.

Czy zatem dziwi nas fakt, że spośród dziesięciu trędowatych, których Jezus uzdrowił, tylko jeden pokutował i podziękował mu? Przysłowie mówi: „Niewdzięczność jest nagrodą człowieka” i niestety często okazuje się to prawdą. Zwróćmy jeszcze raz uwagę na trędowatych: jak wszyscy musieli mieć wielką tęsknotę, ale wbrew wszelkiej nadziei odzyskali nie tylko zdrowie, ale i godność. Jako trędowaci byli pogardzani i odrzucani przez ludzi. Nikt nie chciał być wystarczająco blisko, aby się nie zarazić. Ponadto byli uważani za grzeszników, którzy otrzymali sprawiedliwą karę od Boga i każdy po ludzku „pozwalał” im odczuć to rzekome porzucenie przez Boga. Byli uważani za niegodnych nazwania członków społeczeństwa.

Na scenę wydarzeń wkracza Samarytanin, którego Jezus uzdrowił z trądu, a który powraca, aby podziękować Jezusowi i oddać chwałę Bogu. On oczywiście w swoim sercu głęboko wierzy, gdyż słyszymy od Jezusa „«Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła»”.

Rzućmy okiem na nasze życie. Ile dobroci Bóg już nam okazał w swojej miłującej wszechmocy? Jak wielu łask tak naprawdę nie jesteśmy świadomi. Zbyt wielu z nas bierze wszystko za pewnik: życie, zdrowie, rodzinę, przyjaciół, środki do życia i własność, piękno przyrody, radość z muzyki, wiary i przynależności do Kościoła. W rzeczywistości jesteśmy obdarowani od samego początku, bo kto zapytał Boga, kiedy pozwolił nam rozpocząć nasze życie? Przedtem w ogóle nie istnieliśmy, a kiedy zostaliśmy zrodzeni miłością naszych rodziców, Bóg w swojej twórczej mocy obdarzył nas nieśmiertelną duszą i w ten sposób powołał nas do istnienia.

Ten, który wrócił do Jezusa jako uzdrowiony, pokazuje nam, co się liczy – jedno krótkie słowa: dziękuję. W nim najpierw rozumiemy wielkość darów Boga. Dalej dzięki niemu nasze serca są otwarte na piękno stworzenia. Abyśmy poprzez tę krótką wypowiedź pokazali naszym bliźnim, jak bardzo ich doceniamy i odwzajemniamy ich miłość.

Wdzięczność jest zarówno głęboko ludzkim zachowaniem, ale równocześnie całkowicie chrześcijańskim. Na co dzień uczymy się takiego zachowania, ale dopiero w wieczności zostaniemy napełnieni wdzięcznym uwielbieniem serca, gdy będziemy mogli wychwalać i wychwalać Boga za Jego każdy gest Miłości wraz Najświętszą Maryją Panną Matką Boga oraz wszystkimi aniołami i świętymi.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki   niedziela

Zobacz także

Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku w zmienionej formie

Dodane: 2020-07-08 12:54 - Komentarze  (3)  czytane (1641)

TAGI: piesza pielgrzymka na jasną górę, pielgrzmka zamojsko - lubaczowska, pielgrzymka do częstochowy, pielgrzymi biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.59.63

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Podziękowanie ministra Leszka Skiby

Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję Wam za spotkania, rozmowy, dobre słowo i wsparcie w czasie kampanii wyborczej. W najbliższą...