Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wątpliwa Boska jakość Stwórcy?

Dodał: red Data: 2018-08-25 22:12:35 (czytane: 1424)

Osobliwością jest to, że Jezus zamienia około 700 litrów wody w wino pierwszej klasy. Można się zastanawiać, jak to zadziałało...

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii według świętego Jana (J 2, 1 - 11):
W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa.
Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: „Nie mają już wina”.
Jezus Jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła godzina moja”.
Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary.
Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Ci zaś zanieśli.
A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”.
Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

matka_boza_czestochowska.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Historia zaczyna się od zaproszenia Jezusa na wesele. To może brzmieć banalnie, ale cuda mogą się zdarzyć tylko wtedy, gdy istnieje przestrzeń w konkretnym życiu uczyniona dla Boga. W szczególności może to oznaczać spowolnienie tempa, poświęcenie czasu, aby się zatrzymać na: modlitwę, medytację, słuchanie, milczenie i zastanawianie się.

Tylko Ewangelia Jana podaje historię ślubu w Kanie Galilejskiej. Osobliwością jest to, że Jezus zamienia około 700 litrów wody w wino pierwszej klasy. Można się zastanawiać, jak to zadziałało, ale podobnie można myśleć, kiedy słyszymy o rozmnożeniu chleba dla pięciu tysięcy. Zgodnie ze stanem dzisiejszej wiedzy prawa natury zostały zawieszone, ale przecież ludzie 2000 lat temu jeszcze ich nie znali. Granica między możliwym i niemożliwym była dla nich o wiele bardziej elastyczna niż dla nas. Pod tym względem prawdopodobnie nie mieli problemu z tą historią. Dziś dla nas jest jednak jasne, że prawa natury są ważne i nie można ich unieważnić, nawet jeśli dokonuje to Jezus. Dla nas, którzy żyjemy po Oświeceniu, nawet w dobroci stworzenia Bożego obowiązują prawa natury. Gdyby istniały wyjątki, musielibyśmy wątpić w Boską jakość Stwórcy.

Dlaczego Jan już na samym początku mówi o cudzie w Kanie? Wyraźnie na ważność tego wydarzenia wskazuje autor dwa rozdziały później (4,46): „Jezus powrócił do Kany Galilejskiej, gdzie zamienił wodę w wino”. Z drugiej strony mimo wielu pytań nie ma na nie odpowiedzi, ale także nie słyszymy nic o reakcji gości Jednak szczególnie dziwne jest to, że z jednej strony Jezus odrzuca sugestię Maryi: „Moja godzina jeszcze nie nadeszła!”, zaś z drugiej strony jest to „początek znaków”. Zaś dalej jest powiedziane: „Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie”.

Czy to wytrwałość Maryi lub Jej wiara, która ujawniła się w Jej prośbie pomogło, aby Jezus spełnił Jej prośbę, mimo że ją najpierw odrzucił? Chrystus nie jest zimnym, wyrachowanym, ale wsłuchuje się w wołanie pośredników i potrzeby ludzi. On jedynie potrzebuje czasu i jasności, że prośba jest zgodna z wolą Boga. Chwila refleksji posłużyła obecnym, że tutaj także dokonuje się wola Boża. Jakże wspaniały jest Jezus, Który nie dba o to, czy jest potrzeba. Krytycy wykorzystają tę historię: tutaj naprawdę nie mamy do czynienia z niedoborem. To tylko wesele, na którym skończyło się wino! To tylko luksusowy cud!

Cud w Kanie przechodzi poza punkt kulminacyjny ziemskiego życia. Staje się więc znakiem nadziei. Chrystus nie tylko zamienia wodę w wino, ale daje wodę życia wiecznego tym, którzy jej pragną. Ale ta nadzieja w momencie wesela w Kanie jeszcze nie jest pełna, ponieważ chwała Mesjasza nie została jeszcze objawiona w całej pełni. Godzina jeszcze nie nadeszła. Cud wciąż może wzbudzać spore zawierzenie. Oto dlaczego ostra reakcja Jezusa na słowa Maryi, choć Ona jest pełna ufności – „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” – zaś to sprawia, że Chrystus czyni swój pierwszy znak. Jednakże cudowna przemiana wody w wino w Kanie nie wskazuje ewidentnie na żywą wodę wieczności.

Czy nie możemy być zainspirowani przez Maryję i po prostu uwierzyć, że Jezus daje nam to, czego najbardziej nam brakuje? Czy to nie jest częścią naszego człowieczeństwa, że w pewnym momencie w naszym życiu brakuje nam radości? Czy nie jesteśmy zaproszeni przez tę historię, aby traktować nas w przyjazny sposób?
Potrzeba, aby każdy zaufał Jezusowi, dodając, czego brakuje. Warto na chwilę zatrzymać się, aby zastanowić się, gdzie w naszym życiu woda musiałaby zostać zamieniona w wino, aby znowu mieć życie w obfitości, aby ono stało się znów szlachetną kroplą! I warto zapamiętać, że z Bogiem nasze szkło łaski nie jest ani w połowie pełne, ani w połowie puste, ale zawsze przepełnione.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Zobacz także

Pobór krwi w Aleksandrowie (FOTO)

Dodane: 2020-05-31 18:42 - Komentarze  (0)  czytane (152)

TAGI: akcja poboru krwi, gmina aleksandrów, koronawirus, honorowi dawcy krwiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.154.129

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Marcin Romanowski o wyborach prezydenckich 2020

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Rozmowa z Lubelskim Kuratorem Oświaty

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Uwaga Wnioskodawcy!

Termin przyjmowania w 2018 roku wniosków o dofinansowanie w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd”: Moduł I do 30.08.2018...