Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wartości

Dodał: red Data: 2020-10-24 23:15:44 (czytane: 724)

-Co tak naprawdę musi robić w życiu? Co jest ważne? A Jezus się nie waha. Nie odrzuca poselstwa, które musi nieść ludziom w imieniu Swojego Ojca Niebieskiego. Jest to Dobra Nowina, Która naprawdę prowadzi do życia, za którym najbardziej tęskni serce człowieka - pisze w komentarzu do Ewangelii, ks. Sławomir Korona.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 22, 34 - 40):
Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że Jezus zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał wystawiając Go na próbę: "Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?"
On mu odpowiedział: "«Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem». To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: «Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego». Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy»".

10_przykazan.jpg

Komentarz do Ewangelii:
W czasach Jezusa w judaizmie istniały różne grupy religijne. Byli saduceusze - ruch racjonalistyczny, który odrzucał wiarę w zmartwychwstanie zmarłych oraz w istnienie aniołów jako rzekomo nierozsądną. Aktywna była także grupa fanatyków religijnych i politycznych – zelotów, którzy chcieli doprowadzić do przyjścia Królestwa Bożego za pomocą siły i przemocy. I wreszcie byli faryzeusze, z którymi łączymy hipokryzję i pobożność na pokaz. Oczywiście nie możemy zapominać, że w tym ruchu byli również ludzie autentycznie religijni.

W dzisiejszej Ewangelii faryzeusz - uczony w Prawie zadaje Jezusowi pytanie, które w założeniu ma Go postawić w kłopotliwej sytuacji: „Nauczycielu, które przykazanie w prawie jest najważniejsze?”.

Ponieważ Syn Boży przez Swoją nieugiętą postawę przysporzył Sobie tak wielu wrogów wśród religijnych i politycznych władz kraju, zrozumiałe jest, że powinien być wielokrotnie sądzony. Służyło temu również powyższe pytanie. Odpowiedź nie była od początku tak jasna, jak nam się dzisiaj wydaje. Według skrybów w Biblii było 248 przykazań i 365 zakazów. Niektórzy tłumacze byli zdania, że wszystkie są ważne na równi, ponieważ ostatecznie pochodzą od Boga a w związku z tym żadne z tych przykazań nie powinno być łamane. Z tego punktu widzenia nawet sformułowanie takiego pytania wydaje się skandaliczne. Uczony w Prawie zadał je kierując się wyraźną intencją przyłapania Jezusa na postawieniu się przez Niego w roli arbitra, który uzurpuje sobie rolę Samego Boga. Czy można na poważnie założyć, że było jedno przykazanie ważniejsze niż wszystkie inne? Czy nie wszystkie przykazania były jednakowo surowe? Przynajmniej taki jest pogląd i interpretacja bardzo specyficznej szkoły faryzejskiej.

To pytanie dotyczyło kluczowego zagadnienia: kim jest człowiek przed Bogiem? Co tak naprawdę musi robić w życiu? Co jest ważne? A Jezus się nie waha. Nie odrzuca poselstwa, które musi nieść ludziom w imieniu Swojego Ojca Niebieskiego. Jest to Dobra Nowina, Która naprawdę prowadzi do życia, za którym najbardziej tęskni serce człowieka. Jest Ona następująca: ci, którzy zachowują słowo Jezusa, osiągają życie wieczne.

Ostatecznie więc Nauczyciel odnosi się do miłości Boga poprzez przykazanie miłości bliźniego. Tylko wtedy, gdy Bóg jest w centrum naszego życia, gdy jest dla nas wszystkim, oddajemy Mu hołd, na jaki zasługuje. Tylko Jego miłość może nas przyjąć i przemienić wewnętrznie, abyśmy mogli się stać posłańcami zbawienia dla naszych bliźnich.

To właśnie w tym tkwi źródło siły do odnowy naszego społeczeństwa, pomimo całego pesymizmu, który czasami może dotknąć ludzi wierzących. Wszyscy jesteśmy wezwani, by wznosić nasze serca do Boga i pozwalać Mu każdego dnia na nowo dawać nam miłość. Ona zaś jest przede wszystkim darem, który otrzymujemy od Boga, zanim stanie się zadaniem.

W ten sposób Jezus podsumował istotną treść Prawa. Ten, kto naprawdę kocha Boga i stawia Go ponad wszystko, i kto stara się kochać bliźniego jak siebie samego, będzie przestrzegał również indywidualnych przykazań, które dotyczą adoracji i czci prawdziwego Boga oraz dobra i zbawienia bliźniego. Kto kocha bliźniego, nie zrobi mu krzywdy. Będzie unikać kłamstwa, morderstwa, cudzołóstwa i kradzieży. Stanie się dla niego ważne, aby nie dopuścić do powstania złych myśli i negatywnych emocji w swoim sercu.

Warto zastanowić się nad tymi wartościami, które będą trwałe również w przyszłości. Wypełnianie przykazania miłości Boga i bliźniego powinno znajdować się w centrum wszystkiego, co robimy. Ponieważ wtedy nie budujemy na piasku, ale na mocnym fundamencie. Niech Pan Bóg nam błogosławi i nas chroni teraz i w przyszłości. Przyzywamy także wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki   biłgoraj

Komentarze (6)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.147.211

teraz wiem co to "ZDRADZIECKIE MORDY" O KTÓRYCH MÓWIŁ PREZES (2020-10-25 17:14:29)

to rolnicy co głosowali na jedynie słuszną partię ,to nauczyciele psioczący na obecną władzę to ś prawdziwe ZDRADZIECKIE MORDY Hasło jest jedno .... SIERPEM I MŁOTEM PISOWSKĄ HOŁOTĘ

dlaczego to robisz (2020-10-25 16:33:14)

Dlaczego ,,redaktorek,, wyciął komentarze (wszystkie) pod artykułem pt. PROTESTY POD BIURAMI POSELSKIMI w Biłgoraju ? Taki jesteś niezależny F. ?

Mój Jezus nie szukał zaszczytów czy pieniędzy (2020-10-25 15:47:52)

Drodzy Kapłani , kiedy zaprzestaniecie kontaktów z bogaczami,wójtami i innymi urzędasami.Proszę was ażebyście byli prawdziwymi pasterzami swoich owiec ,a nie wy pasiecie ciągle wilki i przy okazji nabijacie sobie kabzy.

(2020-10-25 14:28:56)

"ślepy o kolorach" , starzec bezdzietny o rodzinie, , pedofile pchają się do kościoła i krzywdzą dzieci . . . Koszmar

Silk (2020-10-25 12:16:25)

Oczywiście że to nie jest normalne. Jak taki nie ma żony, to pcha łapy (i nie tylko) do dzieci. Później wychodzi na ambonę i pieprzy coś o wartościach. Róbta tak dalej... :(

I kto tu mówi o wartościach ? (2020-10-25 11:32:00)

facet w czarnej kiecce , bez żony dzieci uczący rodzinę (ojciec ,matka ,dziecko) jak mają żyć.Czy ktoś widział normalnego chłopa mającego rodzinę chodzącego w czarnej kiecce ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów w Biłgoraju

Dodatkowy zasiłek na opiekę nad dziećmi w listopadzie

Starosta biłgorajski o sytuacji w DPS w Teodorówce

Zakończyła się rewitalizacja Placu Wolności. Tak wygląda inwestycja z lotu ptaka

Uroczystość Wszystkich Świętych

Strajk kobiet. Ulicami Biłgoraja przeszedł protest przeciw orzeczeniu TK

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dane dotyczące koronawirusa na koniec października br.

Najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej, związanej z koronawirusem w województwie lubelskim i na Ziemi Biłgorajskiej. Codziennie...