Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Walka o wolność gdy się raz zaczyna, z krwią ojca spada dziedzictwem na syna...

Dodał: red Data: 2014-02-14 14:17:51 (czytane: 5028)

Ziemia Biłgorajska, 14 lutego br. oddała żołnierzom Armii Krajowej hołd w 72. rocznicę powstania największej w okupowanej Europie podziemnej armii. Główne uroczystości zorganizowane przez ZSZiO i ŚZŻAK Rejon Biłgoraj oraz Starostwo Powiatowe odbyły się w Biłgoraju.Rocznicowe uroczystości w Kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju zgromadziły przedstawicieli poleskiego parlamentu, samorządowców, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, poczty sztandarowe, pedagogów, młodzież i mieszkańców Powiatu Biłgorajskiego. Obchody 72. rocznicy powstania Armii Krajowej rozpoczęły się od Mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny oraz zmarłych i żyjących żołnierzy AK, którą celebrowali ks. Józef Flis i ks. Witold Batycki.

rocznica_powstania_armii_krajowej.JPG

W okolicznościowej homilii ks. Józef Flis przypomniał zasługi dla Europy św. Cyryla i Metodego, mówił o wartościach i postawach moralnych jakie przyświecały "Apostołom Słowian". -te same ideały, wartości i ta sama wiara przyświecała żołnierzom Armii Krajowej, to kręgosłup moralny, wyniesiony z polskiego domu, polskiej szkoły i polskiej tradycji religijnej i narodowo, tak przepięknie zawarty w przysiędze żołnierzy AK pozwalał nieugięcie stawać w nierównej walce z niemieckie i sowieckim okupantem. Dziś przejmujemy sztafetę pokoleń w marszu pamięci o bohaterach tamtych dni, o ludziach pokroju generałów Komorowskiego, Roweckiego czy Okulickiego, pokroju żołnierzy jak rotmistrz Pilecki, Danucie Siedzikówna czy Wanda Wasilewska "Wacek" oraz tych bezimiennych bohaterach, nad których pamięcią w naszych lasach czuwają pobielane krzyże - mówił dziekan dekanatu Biłgoraj Północ.

ak_bilgoraj_rocznica.JPG

O ideałach "Akowców" mówiła porucznik Irena Kulińska. Prezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej w swym wystąpieniu odniosła się do słów "Bóg - Honor - Ojczyzna". -Idea powołania Armii Krajowej nie powstał ana podstawie dekretu czy rozkazu. drogą do powstania AK była konsekwencja zdarzeń wojennych z września 1939 roku, była zapisana w sumieniach tysięcy Polaków powinność walki najeźdźcą niemieckim i sowieckim w walce o Niepodległa Ojczyznę. Wierna zawołaniu "Bóg - Honor - Ojczyzna" Armia Krajowa stała się jedyna realną wojskową i moralna siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynarodowieniu ludności polskiej - mówiła pani Prezes. Dziękując III LO w ZSZiO w Biłgoraju za przyjęcie w 2012 roku imienia Armii Krajowej Irena Kulińska zaznaczyła, że Ziemia Biłgorajska nadal nosi liczne blizny i rany II wojny światowej, tym bardziej potrzeba kultywowania poświęcenia i ofiary pokoleń polaków walczących w obronie Ojczyzny, także tej w wymiarze lokalnym.

Reklama.

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących przygotowała montaż słowno - muzyczny. Uczniowie za pomocą gry aktorskiej, włączenia się w liturgię oraz śpiew piosenek patriotycznych przybliżyła zebranym losy polskich żołnierzy Państwa Podziemnego w nierównej walce z okupantem.

ak_rocznica_powstania_tokarski.JPG

-Szanowni Państwo, chciałbym serdecznie podziękować, wszystkim którzy przyczynili się do uświetnienia i uroczystego przeżycia dzisiejszej rocznicy. Dziękuję księżom za sprawowanie w intencji Ojczyzny Mszy świętej dziękuję kombatantom i pocztom sztandarowym, dziękuję dyrekcji, gronu pedagogicznemu i uczniom Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących za włączenie się w przygotowanie uroczystości i za montaż słowno – muzyczny. Słowa podziękowania w sposób szczególny kieruję do przedstawicieli żołnierzy Armii Krajowej; drodzy państwo chylę czoła przed waszymi dokonaniami, dziękuję za wierność Polsce, życzę zdrowia i należnego wam szacunku - zaznaczył Starosta Biłgorajski.

72_rocznica_powstania_armii_krajowej.JPG

Zakończeniem uroczystości było złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów i zapaleni zniczy przy pomnikach poświęconych bohaterskim żołnierzom AK Rejonu Biłgorajskiego, tj. przy tablicy wmurowanej w kościele Wniebowzięcia NMP i pomniku poświęconym Armii Krajowej w Parku "Solidarności".

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: armia krajowa   72. rocznica powstania armii krajowej   biłgoraj   uroczystości patriotyczne

Zobacz także

Sukces uczennic I LO im. ONZ w międzynarodowym konkursie plastycznym

Dodane: 2021-03-02 15:43 - Komentarze  (0)  czytane (370)

TAGI: i lo im. onz w biłgoraju, oświata biłgoraj, konkurs graficzny, ludzie ludziom zgotowali ten losKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.192.112.123

- (2014-02-17 12:21:03)

Szacunek nie tylko dla AK ale także dla Batalionów Chłopskich i do AL, dla wszytskich walczących o Polskę. Młodzi żołnierze, bądź partyzanci szli do boju z jak najlepszymi intencjami , to ich przwódcy "na górze" uprawiali politykę a żołnierz na fronatch walczył o wolność i niejednokrotnei tracił zdrowie a nawet życie. Szacunek i hołd dla nich wszystkich.

-stary partyzant (2014-02-16 18:06:19)

Do pani porucznik Irena Kuliińska ps Rosa.2709. 1939r z rozkazu dowódcy obrony Warszawy powołano SZP.13.11 1939r z rozkazu Naczelnego Wodza powstaje ZWZ przemianowana 14.021942r na AK.19.01. 1945r z rozkazu gen. Okulickiego rozwiązana.

-javo (2014-02-15 19:47:41)

Kto pisze teksty Pani Kulińskiej ? Niech sobie najpierw wyciągnie encyklopedie.

-v (2014-02-15 11:18:44)

Kiedy msza za bezrobotnych?

-b (2014-02-15 08:48:59)

Łk.21.1-4 Gdy cały lud się przysłuchiwał, rzekł do swoich uczniów: "Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy z upodobaniem chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają oni domy wdów i dla pozoru długo się modlą. Ci tym surowszy dostaną wyrok".

-Renegat (2014-02-15 08:39:21)

Dziwne. Mnie się wydaje, że z Niemcami to walczyli również AL i BCH. Coś mi się wydaje,że AK uzurpuje sobie prawo do organizacji która jako jedyna walczyła. Już prawie 70 lat po wojnie a kombatantów z AK jakby przybywało. Dziwne. Moze ktoś mi pożyczy tego eliksiru młodości. Prawdziwi żolnierze, ktrozy faktycznie walczyli z bronia w reku nigdy sie nie afiszowali po wojnie a wręcz odmawiali wszelkiej pomocy. Oni walczyli za wolność kraju a nie dla zaszczytów. Dotyczy to również wielkich działaczy Solidarnosci.

-Renegat (2014-02-15 08:39:20)

Dziwne. Mnie się wydaje, że z Niemcami to walczyli również AL i BCH. Coś mi się wydaje,że AK uzurpuje sobie prawo do organizacji która jako jedyna walczyła. Już prawie 70 lat po wojnie a kombatantów z AK jakby przybywało. Dziwne. Moze ktoś mi pożyczy tego eliksiru młodości. Prawdziwi żolnierze, ktrozy faktycznie walczyli z bronia w reku nigdy sie nie afiszowali po wojnie a wręcz odmawiali wszelkiej pomocy. Oni walczyli za wolność kraju a nie dla zaszczytów. Dotyczy to również wielkich działaczy Solidarnosci.

-Wacus (2014-02-15 06:44:13)

Co jak co ale najlepiej to im wychodzą imprezy na pieniądze podatników. Pozdrawiam.

-c (2014-02-14 22:58:48)

W tym starostwie to się powodzi co tydzień impreza i opłatek, a te dzieci też zagnali żeby ich podziwiali bez pozwolenia rodziców. Czy może być jakaś impreza bez tych starostów , burmistrzów itd..?Czy wszędzie się wepchają?

-Witt (2014-02-14 22:52:30)

Tak, tak starosta to kiedyś stał przed pomnikiem ,,utrwalaczy " władzy ludowej i bohaterów ORMO. Teraz wiatr historii się zmienił to on gloryfikuje AK. Jak by Polska znowu podpadła pod wpływy sowieckie to on by znowu pomniki zmienił. Taki typ, ale nieżle na tym wychodzi. Charakter volksdeutcha, idzie tam gdzie profity. 25 lat temu to on by takiego Flisa-proboszcza SB-ekami poszczuł. A teraz- proszę z rączki mu jada i jeszcze skamle o poparcie w wyborach. Bo on sobie nie wyobraża, ze wyborcy mogą go z fotela wykopac. Ale to będzie zrobione nieodwołalnie i ostatecznie.

-Swojak (2014-02-14 22:19:05)

Ty" max" gdzie tu widzisz komuchów ja tu widzę raczej SOLIDARUCHÓW to przecież wielcy patrioci ,tyle zrobili dobrego dla Biłgoraja zlikwidowali Mewę , BZNS, Bitrę , i inne zakłady i faktycznie stoją dumnie za tak duże osiągnięcia i sukcesy za okres 25 lat ich rządów!!!

-Swojak (2014-02-14 22:18:28)

Ty" max" gdzie tu widzisz komuchów ja tu widzę raczej SOLIDARUCHÓW to przecież wielcy patrioci ,tyle zrobili dobrego dla Biłgoraja zlikwidowali Mewę , BZNS, Bitrę , i inne zakłady i faktycznie stoją dumnie za tak duże osiągnięcia i sukcesy za okres 25 lat ich rządów!!!

-j23 znowu nadaje (2014-02-14 22:07:52)

Dawniej napadano na nas ,a teraz tróją nas żywnością i zboczeniami a tu taki psl-owiec udaje
patriotę ,biedne zatracone sumienia.Pozdrawiam może jeszcze w Ojczyźnie.

-max (2014-02-14 19:29:10)

stare komuchy dumnie w pierwszym rzędzie stoją!!!!!!!!!!!

- (2014-02-14 17:47:23)

Bóg Honor Ojczyzna - zasadnicza służbo wojskowa wróć naucz tych co nie wiedzą potrafią służyć ojczyźnie

-wqw (2014-02-14 16:20:15)

Chwała Bohaterom

-Wychowanie patriotyczne...i oczekiwania (2014-02-14 15:35:04)

Czy organizowanie tej uroczystości było w odpowiedni sposób nagłośnione w mediach: zaczynając od strony Starostwa Powiatowego? Czy "organizatorzy" korzystając z młodzieży szkolnej, date i godzine uroczystości dopasowuja wg własnego uznania?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Koncert charytatywny w Majdanie Starym

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Okno małego ZUS znowu otwarte

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego Kościoła. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej...