Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wakacje w duchu 100-lecia niepodległości

Dodał: red Data: 2018-07-30 14:52:53 (czytane: 1117)

Lipcowy cykl zajęć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie się kończy, ale miejscowa książnica ma już gotowy plan działania także na drugą połowę wakacji. Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości sierpniowe spotkania opatrzono tytułem "Wehikuł Historii".

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajW lipcu był "Ostry dyżur literacki - bajkoterapia w Józefowie", natomiast teraz chcemy przybliżyć naszym gościom wszystko co jest związane z ojczyzną, w tym historią naszej małej ojczyzny. W dotychczasowych zajęciach brała udział około 20-osobowa grupa, przede wszystkim dzieci, z których więcej niż połowa to mieszkańcy spoza naszej gminy. Na wakacje przyjechali m. in. z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Włoch, a także z Krakowa, Lublina czy Zamościa - podkreśla dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Pomysłodawcy sierpniowych spotkań liczą na podobne zainteresowanie i zapowiadają, że atrakcyjnych propozycji nie zabraknie. Uczestnicy zajęć m. in. poznają Polskę sprzed 100 lat i namalują własne wizje ojczyzny za 100 lat, przygotują kartki dla niepodległej, które zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie, a także poznają wybitnych Polaków oraz bogactwo skał i minerałów.

biblioteka_jozefow.jpg

Bardzo ciekawie zapowiadają się również zajęcia dotyczące "mowy naszych dziadków" i współczesnego języka, używanego jeszcze czasem przez mieszkańców Józefowa i okolic. -Formalnie nie ma gwary józefowskiej, ale jest wiele określeń, które mogą się wydać co najmniej dziwne. Na przykład: kidajszy czyli dawniejszy, harużyć - szykować się do wyjścia albo stroić, dziamolić - dużo mówić, chałat - kurtka, bajdurzyć - fantazjować, gdule - duże gruszki, baniak - garnek, chycić - złapać i wiele innych - wylicza dyrektor Jamroz.

Ponadto dzieci poznają baśnie i legendy, które będą dla nich inspiracją do wykonania ilustracji, będących potem ważnymi rekwizytami w spontanicznym teatrzyku kamishibai, będą słuchać i śpiewać żołnierskie piosenki i uczyć się tańców narodowych, a także wezmą udział w konkursie wiedzy o ojczyźnie pod hasłem "Kocham Cię Polsko".

Reklama.

Wszystkie zajęcia będą się odbywać od wtorku do piątku między 10.30, a 12.00 w MBP w Józefowie. Pierwsze spotkanie pod hasłem "Mały człowiek w dużym kraju - Jestem Polakiem" zaplanowano na 1 sierpnia, a "Wehikuł historii" zakończy, wspólny z rodzicami, piknik na pożegnanie wakacji, który odbędzie się 30 sierpnia nad miejscowym zalewem.

/Biblioteka w Józefowie

Tagi: miejska biblioteka publiczna w józefowie   wakacje 2018   zajęcia biblioteczne   gmina józefów

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.124.77

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Dożynki w Gminie Tarnogród. Rolnicy świętowali w Luchowie Górnym (FOTO)

Tradycyjne święto plonów, dziękczynienie za Boże błogosławieństwo,...

Sanepid ostrzega, "nowe narkotyki" to śmiertelne niebezpieczeństwo (AUDIO)

W ostatnim czasie został wydany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego...

Areszt dla 42-latka z Gminy Potok Górny za atak na policjantów (AUDIO)

Przesłuchanie, przedstawienie zarzutów i tymczasowy areszt. Dziś...

Budżet obywatelski. Wpłynęło 12 wniosków na ponad 1,9 mln zł

Zakończył się właśnie nabór wniosków do przyszłorocznego budżetu...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia