Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wakacje kredytowe - jak działa urlop od spłat i kto go oferuje?

Dodał: red Data: 2019-05-13 12:45:01 (czytane: 1433)

W trakcie spłacania rat kredytu mogą nastąpić sytuacje losowe sprawiające trudność w terminowym regulowaniu zobowiązania. Problem ten dotyka zwłaszcza osób, które spłacają spore, comiesięczne raty kredytu hipotecznego. Wówczas nie warto sięgać po szybką pożyczkę, gdyż lepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z tak zwanych wakacji kredytowych.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Niektóre banki dopuszczają możliwość zawieszenia spłaty kredytu na maksymalnie 6 miesięcy, przeważnie jednak zawieszenie dotyczy jednego albo dwóch razy w ciągu okresu kredytowania.

Czym są wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe są produktem bankowym, który umożliwia odroczenie w całości spłaty raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotecznego czy gotówkowego, jednak tylko na określonych przez bank zasadach i po spełnieniu wymaganych kryteriów.

Taki rodzaj wakacji przyznawany jest kredytobiorcom na różnych zasadach i nie we wszystkich bankach. Nie można włączyć takiej usługi na własne żądanie od ręki. Banki w sposób indywidualny ustalają czas między następnymi wakacjami w spłacie rat.

Oferty banków różnią się od siebie, inaczej ustalany jest sposób odroczenia rat. Warto zapoznać się z zasadami przyznawanych wakacji kredytowych, jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. W pewnych bankach zamiast wakacji kredytowych przyznawana jest oferta karencji spłaty raty kredytu, jednak działa ona zupełnie inaczej.

Czym jest karencja w spłacie kredytu?
Karencja, czyli zwłoka w spłacie kredytu, przyznawana jest klientowi na jego wniosek. Oznacza czasowe zawieszenie obowiązku spłaty części kapitałowej raty zobowiązania, jednak odsetkowa część raty w dalszym ciągu musi być spłacania zgodnie z harmonogramem spłat.

Kto może ubiegać się o wakacje kredytowe?
Taka opcja skierowana jest do osób, które z racji ciężkiej sytuacji finansowej, utraty pracy czy innych sytuacji życiowych, mają czasowe problemy finansowe. Nie może z niej skorzystać każdy klient.

Wakacje kredytowe przyznawane są jedynie osobom, które spłacały swoje zobowiązanie w sposób terminowy. Inne warunki brane pod uwagę, ustalane są indywidualnie przez dany bank. Kredytodawcy mogą taką ofertę kierować do klientów, którzy spłacili już pierwsze 12 rat.

Z wakacji w niektórych bankach można korzystać parę razy, w innych jest to opcja jednorazowa. Warunki przyznawania wakacji zależy od banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt.

wakacje_kredytowe.jpg

Oferty banków. Na ile miesięcy odroczenia spłat możemy liczyć?
PKO BP
W tym banku z wakacji kredytowych można skorzystać przy spłacie pożyczki gotówkowej oraz przy spłacie kredytu hipotecznego. Zawieszenie spłaty kapitałowo-odsetkowej przysługuje w przypadku kredytu hipotecznego w każdym roku, natomiast jeśli chodzi o Mini Ratkę, możliwe jest jednorazowe zawieszenie trzech rat. Wówczas kolejne raty zostają powiększone o kwotę, które uległa zawieszeniu. O decyzji skorzystania z wakacji kredytowych, najlepiej powiadomić bank parę dni wcześniej.

Deutsche Bank

W banku Deutsche Bank spłacanie części kapitałowej raty można zatrzymać na 3 miesiące. Przerwa w dokonywaniu płatności rat kapitałowych nie może jednak przekraczać pół roku, w okresie kredytowania.

Pekao

W tym banku w ciągu całego okresu kredytowego możliwe jest zatrzymanie spłat kredytu hipotecznego nawet na okres jednego roku. Takiego zawieszenia dokonać można tylko dwa racy w czasie trwania umowy kredytowej.

BZ WBK

Bank udostępnia wielokrotne zawieszania spłaty zaciągniętego zobowiązania, na okres do pół roku (łącznie). Z takiej usługi skorzystają klienci po 6 miesiącach od podpisania umowy kredytowej.

BPH

Bank oferuje swoim klientom przerwę w spłacie zobowiązania na okres 1 miesiąca. Wakacje przyznawane są co 12 miesięcy. Zawieszenie spłat na okres 3 miesięcy przysługuje jedynie rodzicom, którym urodziło się dziecko.

BGŻ BNP Paribas
Udostępniają opcję zawieszenia spłacania maksymalnie 12 rat kapitałowo-odsetkowych. Zawieszenie nie może jednak trwać dłużej niż dwa miesiące i nie może następować częściej niż co rok. O wakacje kredytowe może ubiegać się osoba, która spłaciła już trzy raty kapitałowo odsetkowe, nie posiada zaległości z tytułu spłaty odsetek, złoży wniosek 10 dni przed rozpoczęciem wakacji kredytowych.

Alior Bank
Umożliwia zatrzymanie spłaty maksymalnie trzech rat. Za wakacje w tym banku, nieponoszone są przez klienta koszty.

Bank Pocztowy
Bank oferuje możliwość zawieszenia rat na okres nawet do 18 miesięcy. Z oferty skorzysta każdy klient spłacający terminowo raty w ciągu ostatniego roku od dnia, w jakim złożył wniosek. Wypełniony wniosek o wakacje kredytowe należy złożyć 10 dni przed planowanym terminem uiszczenia kolejnej raty.

MBank

Bank nie oferuje wakacji kredytowych, jednakże proponuje swoim klientom karencję.

Eurobank
Bank oferuje zatrzymanie spłacania rat na okres trzech miesięcy. Wniosek o wakacje może zostać złożony po spłacie pierwszych sześciu rat w wyznaczonym terminie. Wniosek należy złożyć do banku minimum 3 dni przed terminem spłaty kolejnej raty.

Bank Zachodni WBK

Po pół roku od momentu podpisania z bankiem umowy kredytowej udostępniona jest opcja wakacji kredytowych. Zawieszenie rat możliwe jest wielokrotnie, jednakże wspólny okres wakacji nie może wynosić więcej niż pół roku.

ING Bank Śląski
Ta instytucja nie oferuje klientom wakacji kredytowych.

Jaki jest koszt wakacji kredytowych?
Zatrzymanie spłat zobowiązania wiąże się z następującymi rozwiązaniami:

1. Wydłużeniem okresu kredytowania
Czas spłat zaciągniętego kredytu zostanie wydłużony o następne miesiące. W tym przypadku jesteśmy zobowiązani do płacenia takiej samej wysokości rat, jednak przez większą ilość miesięcy.

2. Wzrostem wysokości kolejnych rat
Odroczona w spłacie kwota raty czy rat, zostanie rozłożona na kolejne miesiące. Spłacamy kredyt przez taką samą ilość miesięcy, jednak spłacana rata jest wyższa.

3. Doliczeniem odroczonych rat do ostatniej raty uwzględnionej w umowie kredytowej
Rata regulowana jest w sposób jednorazowy wraz z ostatnią ratą zobowiązania.

Kosztem wakacji kredytowych we wszystkich rozwiązaniach jest wzrost odsetek, który wynika ze zmiany wysokości kolejnych rat albo z dłuższego czasu spłaty kredytu. Kwota całkowitego kosztu kredytu wzrośnie. W pewnych bankach istnieje możliwość negocjacji wysokości odsetek.

Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?
Wszystko zależy od aktualnej sytuacji życiowej, w jakiej się znajdujemy. Nie opłaca się skorzystać z takiej opcji, jeśli takie wakacje są tak właściwie dla nas zbędne, a stanowią formą odpoczynku psychicznego od ciążącego na nas zobowiązaniu.

Koszty uzyskania takiej usługi są zbyt wysokie i z pewnością nie poprawią samopoczucia kredytobiorcy. Warto mieć na uwadze, iż banki oferują ograniczoną możliwość skorzystania z takich wakacji kredytowych, więc lepiej taką opcję zostawić w razie awaryjnej sytuacji, kiedy będziemy musieli ubiegać się o zawieszenie spłat.

Wakacje kredytowe to dobre rozwiązania w razie wystąpienia przejściowych kłopotów finansowych (problemy ze zdrowiem, opóźnienie otrzymania pensji z pracy, nieoczekiwany wydatek w domowym budżecie). Wówczas warto skorzystać z zawieszenie spłacanych rat zobowiązania. W ostateczności można wtedy też rozważyć pożyczenie niewielkiej sumy z firmy pozabankowej, ale tylko pod warunkiem, że wiemy co zrobić aby nie wydawać pieniędzy na obsługę pożyczki.

Niemniej jednak koszty, jakie kredytobiorca poniesie w związku ze wzięciem wakacji kredytowych, na pewno okażą się niższe, niż w przypadku unikania spłat kredytu. Niespłacanie kredytu skutkuje bowiem podwyższonym oprocentowaniem, wezwaniami do zapłaty, opłatami za monity i wieloma innymi nieprzyjemnościami.

Tagi: wakacje kredytowe   yrlop   wyjazd   kredyt

Zobacz także

W Gminie Tarnogród wyższe opłaty za śmieci

Dodane: 2020-01-22 10:21 - Komentarze  (2)  czytane (1220)

TAGI: opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłata za śmieci, gmina tarnogród, wzrost opłat za śmieciKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 100.26.179.196

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

„Mój Prąd”, „Agroenergia” oraz „Czyste Powietrze”

Ruszają spotkania informacyjne dotyczące rządowych programów „Mój Prąd”, „Agroenergia” oraz „Czyste Powietrze”. Dziś w Biłgoraju odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono podstawowe założenia tych programów, kwestie związane z wnioskami oraz harmonogram spotkań. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

V Senioriada w Biłgoraju (FOTO)

Dziesięć drużyn złożonych z seniorów z terenu Powiatów Biłgorajskiego...

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim (FOTO, VIDEO)

Najpiękniejsze kolędy Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu laureatów...

Monitorują las, by chronić go przed zaśmiecaniem

W sobotę, 18 stycznia br., działacze biłgorajskiej grupy EKO Challenge...

Statystyka Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Wiemy ile dzieci urodziło się w 2019 roku, ile zawarto małżeństw...

Przez Goraj przeszli Trzej Królowie (FOTO)

Ulicami Goraja przeszedł w tym roku po raz pierwszy Orszak trzech...

Łukowa. I Regionalny Przegląd Najstarszych Kolęd Ludowych i Dunajów (FOTO)

Region biłgorajski ma sie czym pochwalić jeśli chodzi o bogactwo...

Ogłoszenia