Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wacek Wasilewska 1923 - 1944

Dodał: red Data: 2022-06-21 18:14:31 (czytane: 840)

Dziś przypada 78. rocznicą męczeńskiej śmierci Wandy Wasilewskiej, ps. "Wacek", harcerki, uczestniczki Przysposobienia Wojskowego Kobiet, łączniki i sanitariuszki AK, absolwentki Kursu Młodszych Dowódców Piechoty AK, ofiary Gestapo. W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej z tej okazji odbyła się promocja książki "Wacek Wasilewska 1923 - 1944".

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolAutorem publikacji, która jest wydaniem II poszerzonym jest Bogdan Siejek, siostrzeniec bohaterskiej "Wacek". W ponad 160 stronicowej biografii młodej partyzantki, znalazły się nie publikowane dotąd listy, wspomnienia i zdjęcia. Materiały pochodzą z rodzinnych relacji, zachowanych dokumentów, zdjęć czy prywatnych listów.

wanda_wacek_wasilewska__1_.JPG

-Była zapaloną harcerką, uczestniczką Przysposobienia Wojskowego Kobiet, osoba niezwykle inteligentną ciekawą i chłonną świata, pilnie się uczyła i była zaangażowana społecznie. To wszystko jej się przydało podczas okupacji. Gdy wybuchła wojna miała 16 lat. W wieku 17 lat była już w ruchu oporu. Są zdjęcia na których ujęta jest z innymi partyzantami przy codziennych obowiązkach, m. in. czyszczeniu broni. Była łączniczką, instruktorem sanitarnym i komendantem Wojskowej Służby Kobiet w Krzeszowie nad Sanem. Po ukończeniu Kursu Młodszych Dowódców Piechoty mianowano ją na stopień kaprala - informuje Bogdan Sieja.

wanda_wacek_wasilewska__2_.JPG

Brała udział w akcjach dywersyjnych AK. Została aresztowana w pierwszych dniach pzreciwpartyzanckiej akcji Wicher I. Niemal od razy została przewieziona do Biłgoraja, gdzie trafiła do obozu przejściowego i tutaj została zdemaskowana. Gestapo rozpoczęło przesłuchania, tortury. Niemcy żądali by wydała swych przełożonych i kolegów z oddziałów leśnych. -Wówczas miał miejsce epizod z próbą samobójczą. Wanda wyskoczyła z okna na pierwszym pietrze. Przeżyła ale doznała licznych obrażeń. To nie przeszkodziło katom w dalszym jej przesłuchiwaniu. Nikogo nie zdradziła - zaznacza Bogdan Siejek.

wanda_wacek_wasilewska__4_.JPG

Na potwierdzenie swych słów, w książce przytacza fragment listu Barbary Pchałty - Buczek, córki fotografa partyzantów Edwarda Buczka: -Jak Pan wie, przypadek zrządził, że byłam świadkiem jej desperackiego skoku, a później dowiedziałam się czemu to zrobiła. Mój tata tkwił dość głęboko w strukturach AK-owskich i to od niego ta wiadomość, że skoczyła nie dla tego by się ratować czy z lęku przed torturami, ale z lęku przed mimowolnym wydaniem kogokolwiek. A wiedziała dużo o wielu... Wiem też, że nie wydała nikogo i została rozstrzelana na Rapach, czyli w miejscu niemieckich egzekucji. Została rozstrzelana 21 czerwca 1944 roku, kilka tygodni przez tzw. wyzwoleniem.

Reklama.

Wanda "Wacek" Wasilewska, nigdy w Biłgoraju nie została zapomniana. Od 1957 roku, a więc jeszcze w czasach, gdy AK-owców nazywano bandytami i zamykano w więzieniach ma swoją ulicę. Pociąg za sobą także ludzi młodych, będąc przykładem wierności ideałom.

wanda_wacek_wasilewska__3_.JPG

-Od pewnego czasu staramy się o patronat Wandy Wasilewskiej ps. "Wacek" -nad naszą drużyną. Dlatego zgłębiamy jej życiorys, postawę i poświęcenie. Cechowały ją ideały, które są bliskie każdemu harcerzowi. Była odważna, jest dla nas przykładem - mówi Ula Kita, drużynowa 10. Drużyny Harcerek Fidem w Majdanie Starym.

Publikację otrzymać można w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: wanda wasilewska ps. wacek   ii wojna światowa   mord na rapach   biłgoraj książka

Zobacz także

Półkolonie dla dzieci z Ukrainy

Dodane: 2022-07-05 12:53 - Komentarze  (4)  czytane (657)

TAGI: półkolonie, dzieci z ukrainy, wakacje, oświata biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.78.122

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Burmistrz Biłgoraja ogłosił konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju

Burmistrz Janusz Rosłan, ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju. Do konkursu na stanowisko dyrektora może przystąpić osoba, która spełnia wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia