Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W Tarnogrodzie, uczcili ofiary stanu wojennego, w tym śp. Krzysztofa Gizę (FOTO)

Dodał: red Data: 2017-12-17 14:22:49 (czytane: 4375)

W niedzielę 17 grudnia br. w kościele parafialnym w Tarnogrodzie modlono się za Ojczyznę w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i za zabitych górników z kopalni "Wujek", szczególnie za śp. Krzysztofa Gizę. Odwiedzono także grób górnika z Tarnogrodu. Odbyła się także uroczysta akademia patriotyczna w TOK.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajJak co roku, w okolicy 16 grudnia, w Tarnogrodzie odbywają się uroczystości patriotyczno - religijne poświęcone ofiarom stanu wojennego, w tym śp. Krzysztofa Gizy. Początek uroczystości to Msza święta w intencji Ojczyzny sprawowana w kościele parafialnym w Tarnogrodzie. -16 grudnia 1981 roku, w wyniku pacyfikacji kopalni "Wujek", zostało zamordowanych 9 górników, wśród nich nasz rodak Józef  Krzysztof Giza. Jak co roku w naszej parafii Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie i w naszym mieście, skąd pochodził górnik Józef Krzysztof Giza, myślą chcemy biec do tamtych dni i mdlić się za ofiary stanu wojennego, i za tych wszystkich, którzy zginęli za wolność ojczyzny. niech to będzie okazja do modlitwy za wszystkich cierpiących w tamtym czasie, za ludzi odważnych, którzy nie szli na kompromis z komunizmem, modlitwy za naszą Ojczyznę i za to by w sercach Polaków panowała miłość jedność i pokój - mówił ks. dziekan Jerzy Tworek.

jerzy_tworek.jpg

Dziekan Dekanatu Tarnogród, na początku Mszy świętej, powitał także wszystkich przybyłych na uroczystości: -Bardzo serdecznie chcę przywitać uczestników naszej uroczystości i modlitwy za zamordowanych górników oraz za nasza Ojczyznę. Z całego serca chce powitać ks. kanonika Grzegorza Pruszkowskiego, który razem ze mną sprawuje tę Najświętszą Ofiarę. Bardzo serdecznie witam rodzinę śp. Józefa Krzysztofa Gizy, bardzo serdecznie witam posła Piotra Olszówkę. Witam delegacje stowarzyszeń osób internowanych w stanie wojennym oraz przedstawicieli KOZB, witam wszystkie poczty sztandarowe i orkiestrę górniczą z Łęcznej. Serdecznie witam delegacje LUW, przedstawicieli Zarządu Środkowo Wschodniego NSZZ "Solidarność", przedstawicieli górniczej "Solidarności" przedstawicieli władz samorządowych i organizacji społecznych, witam harcerzy. Witam parafian i goście, którzy tu wspólnie z nami stoją przy Ołtarzu Pańskim. Modlitwa jest niezawodnym orężem walki o dobro naszej Ojczyzny.

krzysztof_giza-2017_1.jpg

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości wspólnie z górniczą orkiestrą przeszli na cmentarz parafialny, gdzie przy grobie Józefa Krzysztofa Gizy złożono kwiaty i zapalono znicze. Obok rodziny obecne były poczty sztandarowe, delegacje oddziałów NSZZ "Solidarność", górnicy, przedstawiciele Sejmu RP, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych.

Reklama.

-Te coroczne uroczystości są naszym przekazem do kolejnych pokoleń, żeby nie zdarzyły się w historio Polski tak tragiczne wydarzenia, jak te sprzed 36. laty kiedy brat strzelał do brata - wyjaśnia w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Marian Król przewodniczący regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" w Lublinie.

giza_tarnogrod_2017.jpg

Wiktor Giza brak śp. Józefa Krzysztofa Gizy, wspomina że umówił się ze swym bratem w niedziele 13 grudnia, razem mieli jechać do Tarnogrodu. -W niedzielę rano słyszymy informacje podane przez Jaruzelskiego, że wprowadzono stan wojenny. W poniedziałek pojechałem z Sosnowca do brata, wiedziałem, że strajkuje, byłem z niego dumny. w środę, coś mnie tknęło, by pojechać od niego jeszcze raz. W autobusie przy kopalni słyszę jak ludzie mówią "tu strzelali do górników z "Wujka". Wysiadłem na przystanku i poszedłem do kopalni by dowiedzieć, się kto zginał, skierowano mnie do dyrekcji, tam poinformowano mnie, że brat zginał. jak tylko się tego dowiedziałem pojechałem do Rybnika, gdzie mieszkała siostra moja z matką. jak tylko wszedłem do domu, mama od razu zapytała: "Krzysiek nie żyje?". Bardzo się tym przejęła - wspomina Wiktor Giza.

jozef_krzysztof_giza_tarnogrod.jpg


Andrzej Giza wspomina, że o śmierci brata dowiedział się, kiedy matka z ciałem przyjechała do Tarnogrodu.Zobacz także:

36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego (FOTO, AUDIO)

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 114

Tagi: stan wojenny   krzysztog giza   tarnogród   pacyfikacja kopalni wujek

Zobacz także

Stanowisko uczestników spotkania opłatkowego Kół Przyjaciół Radia Maryja

Dodane: 2020-01-27 12:54 - Komentarze  (1)  czytane (442)

TAGI: spotkanie opłatkowe, radio maryja, stanowisko, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.206.12.79

BIŁGORAJAK (2017-12-19 15:27:24)

CO ZA DURNOTY CZŁOWIEKU PISZESZ TO NIE MA ŻADNEGO ZWIĄZKU Z TĄ UROCZYSTOŚCIĄ!!

Pani Socjalna (2017-12-18 17:18:50)

Piszę do tej osoby, która została wykorzytana przez Łukasza Borowca. Brata Pani Poseł Agaty Borowiec PiS! TEJ INFORMACJI NIE MA W GAZECIE NOWA JAK I W ULOTCE ŚWIĄTECZNEJ AGATY BOROWIEC!!!
Łukasz Borowiec wg informacji bieżącej ma już 4 dziecko na boku mieszkając z żoną Anną Borowiec - (po rozwodzie - Anna Borowiec toleruje działania Łukasza Borowca - Gazeta: NOWA BIŁGORAJSKA - właścicielka: Anna Borowiec) ŁUKASZ BOROWIEC co zastrasza Posłów jak i działaczy samorządowych - On ma dzieci z kilkoma kobietami 4 do 5 dzieci na boku. Mieszka z byłą żoną bo jest wrobiona w jego machloje. posłuchaj siebie i tego, co Twoim zdaniem będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka. Na pewno nie szukaj tego Łukasza, którego ojcem trudno nazwać. W każdym razie nie po to, żeby został z wami. Załóż mu co najwyżej sprawę o ustalenie ojcostwa, żeby miał obowiązek pomagać Ci finansowo.
Możesz oddać dziecko do adopcji, ale pomyśl, czy za kilka lat nie uznasz tego za największy błąd swojego życia...
Za mało napisałaś o swojej sytuacji. Jak to było że Borowiec zrobił Pani dziecko. Co robisz w życiu? Studiujesz? Masz pracę? Jaka jest Twoja sytuacja rodzinna? Na czyją pomoc mogłabyś liczyć?
Jesteś młoda i myśl o samotnym macierzyństwie może Cię przerażać. Pomyśl jednak, że tylko początki są trudne - wtedy, kiedy tkwi w Tobie żal do chłopaka, poczucie krzywdy, strach przed obowiązkami, przed zapewnieniem dziecku warunków bytowych, przed totalnym wywróceniem Twojego życia do góry nogami. A potem wszystko zaczyna się układać. Walczysz, bo musisz, walczysz, bo kobiety są silne. A łatwiej dziecko wychować samotnie niż w złym związku - a takich przykładów na tym forum jest dużo o Łukaszu Borowcu. Dowiedziałem się też od znajomych, że to prawda jest o Łukaszu Borowcu, że ma dzieci z kilkoma kobietami i ukrywa takie wiadomości. I zapewniam, że nie będziesz długo samotną mamą - znajdzie się ktoś, kto pokocha Ciebie i Twoje dziecko, ktoś, kto będzie na tyle dojrzały i odpowiedzialny, żeby być przy Tobie. MOŻE POKOCHA/ Nie tak jak dawca nasienia, którego dziecko nosisz... Przykre, że uwierzyłaś w kłamstwa Łukasza Borowca. Wiele kobiet skrzywdził i ukrywa niecne czyny ... Jego nasienie nie jest warte tego ...

piotr (2017-12-18 15:31:51)

dlaczego tak okropnie wygląda Agata Borowiec. Czy posiadasz jakiegoś stylistę bo wygladasz jaK gimnazjalistka w tych okularach. Stać Ciebie na profesjonalizm a nie wieś!!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka "Elektryka" 2020

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Czy będzie tytuł Zasłużony Nauczyciel Powiatu Biłgorajskiego? (AUDIO)

Podczas sesji rady Powiatu w Biłgoraju, która odbyła się 2017 roku, rady Zenon Iskra wnioskował o to by Zarząd Powiatu i Rada Powiatu...