Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W Szkole Podstawowej w Tarnogrodzie odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Krzysztofa Gizę (FOTO)

Dodał: red Data: 2021-11-24 16:59:48 (czytane: 1917)

W "pzededniu" 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i śmierci dziewięciu górników w KWK "Wujek", w Szkole Podstawowej im. Marii Curie Skłodowskiej w Tarnogrodzie, odsłonięto pamiątkową tablicę. Poświęcona jest ona, pochodzącemu z Tarnogrodu bohaterowi grudniowych wydarzeń 1981 roku w Katowicach - Józefowi Krzysztofowi Gizie, który zginął podczas pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajOdsłonięta w tarnogrodzkiej podstawówce tablica, jest jedną z dziewięciu w Polsce, które upamiętniają ofiary pacyfikacji "Wujka". Inicjatorem przedsięwzięcia jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

tablica_krzysztof_giza__1_.JPG

-Minęło 40 lat od wydarzeń z grudnia 1981 roku. To w historii każdego człowieka szmat czasu. Dziękujemy tym, którzy o tych tragicznych wydarzeniach pamiętają i tu w Tarnogrodzie tę pamięć podtrzymują. Natomiast musimy mieć świadomość, że młode pokolenia o tych wydarzeniach wie bardzo mało lub prawie nic. My tę edukację chcemy szerzyć, a tym samym podtrzymywać tę pamięć. To robimy na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim chcemy skonstruować sieć pamięci. Jeśli chodzi o ofiary pacyfikacji KWK "Wujek", to wybraliśmy szkoły do których zamordowani górnicy chodzi. W tych szkołach odsłonięte zostały pamiątkowe tablice przypominające ich ofiarę. Po drugie my stawiamy na edukację, stąd przygotowujemy materiały na lekcje, książki, katalogi, materiały video by szkoły mogły z tego skorzystać. Niech młodzi ludzie poznają polskie dogi do wolności i wiedzą, że także z ich miejscowości pochodzili ci, którzy dla Ojczyzny poświecili wszystko - mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS w Katowicach.

tablica_krzysztof_giza__4_.JPG

Wśród obecnych na uroczystości, obok społeczności Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie, obecni byli m. in. siostra zamordowanego górnika Małgorzata Cierkos, siostrzenica Mariola Cierkos, jeden z przywódców strajku i kolega Krzysztofa Gizy - Stanisław Płatek, górnicy, poczty sztandarowe, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, przewodniczący Solidarności Regionu Środkowo - Wschodniego Marian Król, kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Zamościu Mariusz Tłuczek, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Biłgoraju Marta Marchewka Skurzak, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik, burmistrzowie Tarnogrodu Paweł Dec i Tomasz Legieć, przewodniczący Rady Rodziców Dariusz Dołomisiewicz oraz przyjaciel Krzysztofa Gizy Stanisław Dołomisiewicz.

tablica_krzysztof_giza__2_.JPG

-Krzysztof był bardzo wesołym i towarzyskim człowiekiem. Pracował w Tarnogrodzie m. in. w piekarni. Gdy dostał mobilizację do wojska, zdecydował się wyjechać na Śląsk, tam potrzebowano pracowników do kopalni i jednocześnie podjecie tej pracy zwalniało ze służby wojskowej. Od razu się w pracę wdrożył, informował nas, że jest mu dobrze, że ma kolegów, praca jest bardzo ciężka ale idzie za tym wynagrodzenie. W grudniu 1981 roku wziął udział w strajku, górnicy chcieli, by władze komunistyczne uwolnili aresztowanego szefa komisji międzyzakładowej w ich kopalni. Niestety - podczas pacyfikacji strajku przez oddziały ZOMO - został dwukrotnie ranny. Najpierw w rękę, ale po opatrzeniu wrócił do strajkujących kolegów, wówczas został trafiony kulą w szyję. Zmarł 16 grudnia 1981 roku. Miał 24 lata - wspomina siostra zamordowanego górnika Małgorzata Cierkos.

tablica_krzysztof_giza__5_.JPG

Jak podkreśla pani Cierkos, o śmierci Krzysztof Gizy dowiedziała się od brata, który także przebywał na Śląsku. -W gazecie przeczytaliśmy, że zginęło 9 górników, na Śląsku w "Wujku", od razu przyszedł nam na myśl Krzysztof. Dodzwonić się nie można było, ale ostatecznie otrzymaliśmy wiadomość, że wśród ofiar pacyfikacji jest Krzysiek, jego nazwisko znalazło się na krzyżu, który górnicy wystawili pod bramą - wspomina. Jak informuje od razu na Śląsk pojechała jej mama. Na początku nie chciano wydać ciała, mówiono że zostanie pochowany w Katowicach. -Na to mama się nie zgodziła. Wówczas do mieszkania, w którym przebywała na Śląsku, w środku nocy zapukali wojskowi, powiedzieli że jeśli chce zabrać ciało to może ale to się musi stać teraz, że trumny nie można otwierać i że wojsko z ciałem zawiozą ją do Tarnogrodu. Przez 300 km siedziała pod paką wojskowego samochodu, przy trumnie syna, mimo mrozu, późnej pory. Wojskowi dostali rozkaz by ciało zawieść od razu do kościoła, by nie przywozić do domu. Więc nad ranem zostawili mamę przy kościele pod dzwonnicą, z trumną na bruku i ona tak czekała aż skończy się godzina policyjna. wówczas zbudzono księdza i wniesiono ciało do kaplicy. Pogrzeb odbył się 20 grudnia 1981 roku. Uczestniczyło w nim mnóstwo ludzi - dodaje.

tablica_krzysztof_giza__6_.JPG

Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej w Tarnogrodzie. Wiersze, pieśni o trudnych czasach stanu wojennego i fragmenty wywiadów o Krzysztofie Gizie. Po akademii Małgorzata Cierkos i Robert Ciupa uroczyście odsłonili tablicę pamiątkową ku czci Józefa Krzysztofa Gizy. -Pamięć o Krzysztofie Gizie w Tarnogrodzie jest bardzo żywa, żyją jeszcze jego koledzy, co roku są uroczystości rocznicowe. Staramy się by młode pokolenie wiedziało jaką ofiarę przyszło Krzysztofowi Gizie zapłacić za wolną Polskę. Musimy żyć dziś z ukierunkowaniem na jutro ale musimy także pamiętać o wczoraj. Trzeba historię znać, wyciągać z niej lekcję, by te trudnej chwile się nie powtórzy, byśmy mieli świadomość że wolność nie przyszła sama, że okupiona została krwią - podkreśla z kolei Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.

tablica_krzysztof_giza__3_.JPG

Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście. Podziękowali młodzieży i organizatorom tego wydarzenia za pielęgnowanie pamięci o narodowych bohaterach. Stanisław Płatek, który został ranny w trakcie pacyfikacji kopalni - jak sam powiedział - został strażnikiem pamięci o swoich kolegach, obiecał sobie, że do śmierci będzie wspominał zamordowanych górników. O pamięci i ideach, któe strajkującym przeświecały, a więc idei godności, wolności i prawdy mówił przewodniczący Solidarności Regionu Środkowo - Wschodniego, Marian Król.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 93

Tagi: józef krzysztof giza   tablica pamiątkowa   stan wojenny   tarnogród

Zobacz także

Olga Goch wyróżniona w ogólnopolskim konkursie plastycznym

Dodane: 2022-01-24 08:14 - Komentarze  (0)  czytane (57)

TAGI: mdk biłgoraj, ola goch, konkurs plastyczny, oświata biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.224.117.125

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia