Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju konsultowano wydawanie miliardów z europejskich funduszy

Dodał: red Data: 2021-08-26 15:05:09 (czytane: 3430)

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło się dziś spotkanie w ramach konsultacji społecznych projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021 - 2027. W konsultacjach uczestniczyli wicemarszałek Michał Mulawa, dyrektor LAWP Magdalena Filipek-Sobczak, po. dyrektora departamentu Wdrażania EFRR Kajetan Kościk oraz przedstawiciele WUP.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajObecni byli także także przedsiębiorcy z powiatu biłgorajskiego oraz samorządowcy i pracownicy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Goście opowiedzieli o tym, co będzie się działo w regionie lubelskim i na co fundusze europejskie będą przekazywane w najbliższych latach. -Spotkanie dotyczy możliwości pozyskiwania funduszy nie tylko przez jednostki samorządu terytorialnego ale również przez przedsiębiorców, na czym mi szczególnie zależy w kontekście specyfiki naszego powiatu. Ludzie którzy prowadzą działalność gospodarczą korzystają i będą mogli w przyszłości korzystać z funduszy które są proponowane i alokowane przez Urząd Marszałkowski - mówił starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

andrzej_szarlip.JPG

Projekt programu został zaakceptowany 6 lipca przez Zarząd województwa lubelskiego. Regionalny program operacyjny to środki, które są do dyspozycji Zarządu Województwa Lubelskiego. Będzie on je przydzielał na projekty realizowane na terenie regionu lubelskiego po złożeniu odpowiedniego wniosku. Zarząd województwa lubelskiego wynegocjował najwyższą w historii regionu kwotę lubelskiego regionalnego programu operacyjnego. Środki, jakie udało się wynegocjować zarządowi województwa lubelskiego na lata 2021 - 2027 wynoszą łącznie około 2,3 mld Euro. Jest to duży sukces, ponieważ to jedne z najwyższych wyników na 16 regionów Polski. Zakres wsparcia w programie objęty jest dziesięcioma priorytetami, w których znajdziemy wsparcie dla szerokiej grupy odbiorców. Kwota będzie przeznaczona na wsparcie przedsiębiorców, wsparcie ochrony środowiska, wyłączenie społeczne, rynek pracy, edukację, zintegrowane inwestycje terytorialne i efektywność energetyczną. -Jesteśmy pierwszym regionem w Polsce, który przyjął projekt nowego RPO, czyli środków europejskich, które będą przeznaczone na inwestycje w regionie lubelskim. Obecnie konsultujemy je w każdym powiecie województwa lubelskiego. Chcemy zapoznać ludzi z tym programem i poprosić o opinie m. in. przedsiębiorców, samorządowców i organizacje samorządowe - mówi Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa.

michal_mulawa.JPG

W agendzie spotkania znalazły się rozmowy na temat wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. W pierwszej części dotyczącej EFRR zostały omówione innowacje i transformacja gospodarcza, środowisko i transport, infrastruktura społeczna i rozwój zrównoważony terytorialnie. W drugiej części spotkania dotyczącej EFS+ omówiony został kapitał ludzki, czyli zwiększanie spójności społecznej, zaspokajanie potrzeb rynku i pracy oraz lepsza edukacja. Zmianą w programie w porównaniu do poprzedniej jego edycji jest podejście do mniejszych jednostek samorządowych - gmin i powiatów. W poprzedniej perspektywie finansowej dedykowane środki finansowe były przekazywane jedynie do dużych miast województwa lubelskiego, czyli do Lublina i miejscowości subregionalnych - Zamościa, Białej Podlaskiej, Chełma i Puław.

konsultacje_srodki_unijne_1.JPG

-Dostrzegamy te tereny, te powiaty i gminy, które mają kłopoty dotyczące infrastruktury społecznej i drogowej i dlatego w ramach filozofii zrównoważonego rozwoju po raz pierwszy stworzyliśmy miejskie obszary funkcjonalne. Jednym z tych obszarów jest właśnie miasto Biłgoraj wspólnie z dwoma gminami czyli gminą Biłgoraj i gminą Księżpol. Oznacza to, że miasto będzie miało w RPO zapisane i dedykowane specjalne środki finansowe na swój rozwój. Nigdy tak nie było w województwie lubelskim, żeby miasta powiatowe miały taki instrument - mówi wicemarszałek Mulawa. -Takie miasta również powinny się rozwijać. W żadnym województwie w Polsce nie ma miejskich obszarów funkcjonalnych dla miast powiatowych. Taka inicjatywa podjęta jest tylko w województwie lubelskim - dodał.

mulawa_michal_1.JPG

Środki finansowe, które zostały wynegocjowane przez obecny Zarząd województwa lubelskiego w najbliższych latach będą także przeznaczone na rozwój infrastruktury drogowej. Potrzeby takiej inwestycji istnieją szczególnie w powiecie biłgorajskim, gdzie dużo dróg wojewódzkich jest w kiepskim stanie, a są one podstawą tutejszej komunikacji. W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego nie zostały przewidziane dofinansowania przebudowy dróg lokalnych, tzn. dróg powiatowych i gminnych. Wynika to z potrzeb związanych z przebudową dróg wojewódzkich oraz z tym, że samorządy mają aktualnie więcej możliwości pozyskiwania środków rządowych na takie inwestycje, związanych z „Polskim Ładem”. Szacuje się, że na modernizację i przebudowę dróg wojewódzkich będzie przeznaczone około miliarda złotych. W ramach RPO przygotowywane jest także specjalne wsparcie dla gmin zagrożonych marginalizacją społeczno-gospodarczą. Tych gmin jest niestety w województwie lubelskim bardzo dużo, bo aż ponad 66%.

budynczuk_piotr.JPG

-Podczas diagnozy zapotrzebowania na środki widzimy duże zapotrzebowanie jeżeli chodzi o absorpcję tych środków i możliwość ich wykorzystana. Chciałbym podkreślić, że mamy o 42 mln euro więcej środków niż w poprzedniej perspektywie na lata 2014 - 2020. Chciałbym tutaj pochwalić tych beneficjentów dotychczasowego programu regionalnego jaki wdrażamy, ponieważ mamy najwyższy w kraju wskaźnik zakontraktowanych środków - jest to ponad 99%, a ponad 70% już rozliczyliśmy wnioskami o płatność, co pokazuje umiejętność wydatkowania przez naszych beneficjentów i instytucje wdrażające te środki. Jesteśmy we wszystkich tych kategoriach pierwszym regionem w Polsce, co pokazuje, że województwo lubelskie umie sobie radzić z wykorzystywaniem tych środków oraz że beneficjenci, którzy są współwydatkującymi te środki umieją po nie sięgać i je rozliczać - zaznaczył Piotr Budyńczuk, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania RPO.

Reklama.

-Jesteśmy liderem rozwoju jeśli chodzi o PKB na mieszkańca w Polsce Wschodniej. Mamy jednak sporo do nadrobienia. Naszą ambicją jest to, aby po wdrożeniu środków finansowych które są w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego oraz dzięki dużym inwestycjom rządowym województwo lubelskie nie będzie najbiedniejszym w Polsce - mówi Michał Mulawa.

konsultacje_srodki_unijne.JPG

Projekt wspiera także przedsiębiorców, przede wszystkim tych mikro, małych i średnich. W niektórych celach szczegółowych nowej perspektywy finansowej ma się pojawić również wsparcie dla dużych przedsiębiorstw oraz spółek prawa handlowego. -Jako dyrektor jednostki która wdraża środki unijne dla przedsiębiorstw, chciałabym przede wszystkim powiedzieć, że przyszła perspektywa będzie zakładała działania, które będą analogiczne do wsparcia w ubiegłej perspektywie finansowej. Chcielibyśmy, aby przedsiębiorcy mogli skorzystać ze środków, które będą miały na celu wsparcie przedsiębiorstw. Ma to prowadzić do poprawy efektywności przedsiębiorstwa, wzrostu zatrudnienia, wzrostu konkurencyjności i produktywności. Chcielibyśmy także, aby przedsiębiorcy stawiali również na innowacyjne, nowe technologie oraz na cyfryzacje a także inne działania które doprowadza do tego , abyście mogli wyjść ze swoimi produktami i usługami na rynki zarówno krajowe jak i zagraniczne - mówiła Magdalena Filipek - Sobczak, Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

lawp.JPG

Jak podkreślała, LAWP dysponuje punktem informacyjnym, gdzie będzie można uzyskać informacje na temat możliwości wsparcia i jego celach oraz kwotach (gdy tylko pojawią się one po zatwierdzeniu funduszy europejskich).

Tagi: michał mulawa   środki europejskie   regionalny program operacyjny   fundusze europejskie konsutlacje

Zobacz także

Więcej luzu w dorabianiu do emerytur i rent

Dodane: 2021-12-01 08:24 - Komentarze  (1)  czytane (396)

TAGI: zus biłgoraj, emerytury i renty, zakład ubezpieczeń społecznych, przychody emerytówKomentarze (11)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.23.219.12

Czeslaw, (2021-08-31 11:35:10)

Przepraszam, dzisiaj nie brałem i taki efekt.

(2021-08-28 19:56:06)

do ciekawy, prymitywne to i slabe

ciekawy (2021-08-28 13:10:19)

Czesław! Już cię wypuścili, czy uciekłeś???

Czeslaw (2021-08-28 12:38:29)

Kundle POpaprane , zielone , czerwone szczekaja a karawana jedzie dalej.

dz (2021-08-28 06:24:33)

propaganda sukcesu gorsza jak za komuny. Nawet Putin robi takie rzeczy z większą finezją.

Silk (2021-08-27 18:21:07)

To tylko "dzielenie skóry na niedźwiedziu". Jeszcze nic nie mają, a już planują na co wydać? Róbta tak dalej... :)

porównanie do okresu 2014-2020 (2021-08-27 17:24:59)

budżet taki sam jak 7 lat temu , a wartość nabywcza pieniądza dwa razy mniejsza, trzeba naprawdę oszczędnie gospodarować, abyśmy z tego mądrze skorzystali

pisowskie marzenia (2021-08-27 08:44:02)

Będziecie dzielić jak będziecie mieli te fundusze. Ale obawiam się, że z tym będą kłopoty przez waszą politykę w stosunku do UE.

(2021-08-27 08:37:22)

No właśnie. Niech tam siedzi.

Tarnogród (2021-08-26 19:37:57)

Mulawa od lat mieszka w Lublinie i znowu pcha się do nas? Niech lepiej tam siedzi.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju konsultowano wydawanie miliardów z europejskich funduszy

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło się dziś spotkanie w ramach konsultacji społecznych projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021 - 2027. W konsultacjach uczestniczyli wicemarszałek Michał Mulawa, dyrektor LAWP Magdalena Filipek-Sobczak, po. dyrektora departamentu Wdrażania EFRR Kajetan Kościk oraz przedstawiciele WUP. więcej»

Sklep sieci Netto w Biłgoraju. Wyremontowano budynek po TESCO

Już od jutra mieszkańcy Biłgoraja będą mieli wreszcie możliwość skorzystania z niezwykle zróżnicowanej oferty Netto i zrobienia zakupów w sklepie Netto 3.0 - wszystko dzięki otwarciu pierwszej placówki sieci w mieście. Na mieszkańców czekają promocje sięgające blisko 60%, zabawy i atrakcje dla całej rodziny, a także specjalne kupony na kolejne zakupy. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Radni pochylili się nad podatkami od nieruchomości. Po burzliwej dyskusji zdecydowali w głosowaniu, że nie zostaną podniesione (AUDIO)

Jednym z najistotniejszych punktów XXXI sesji Rady Miasta Biłgoraj,...

Zakończyło się głosowanie w ankiecie dotyczącej ozdób świątecznych

Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan rozmawiał wielokrotnie z mieszańcami...

Minister Czarnek w Biłgoraju. Szef resortu oświaty mówił o suwerenności

Wykład otwarty ministra edukacji i nauki prof. dr. hab. Przemysława...

Biblioteka w Tarnogrodzie po remoncie. Doskonałe połączenie tradycji budynku z trendami XXI wieku (FOTO)

Całość kosztowała około 6 mln zł, w tym 5 mln zł to środki zewnętrzne....

Maszyny do czyszczenia posadzek, a sprawne sprzątanie

Utrzymanie czystości, a w szczególności na dużych powierzchniach...

Czym właściwie jest zarządzanie projektami?

O zarządzaniu projektami niemal każdy z nas słyszał. Niemniej...

Ogłoszenia