Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W Łukowej odsłonięto pomnik świętego Jana Pawła II (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-05-31 18:14:49 (czytane: 1118)

Uroczysta Msza święta, część artystyczna w wykonaniu Chóru Harmonia i rozstrzygniecie konkursu literackiego dla dzieci, poprzedziły odsłonięcie i poświęcenie pomnika Jana Pawła II w Łukowej. Pomnik stanął na placu przed kościołem parafialnym i jest oddolną inicjatywą mieszkańców.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajPomnik powstał nie tylko z inicjatywy samych mieszkańców, ale także z ich dobrowolnych składek. Umieszczony został na cokole, na placu przez łukowskim kościołem, w sąsiedztwie pomnika przypominającego o cierpieniach mieszkańców podczas II wojny światowej. -Papież Jan Paweł II, jest dla nas postacią wyjątkową, nie tyko wzorem do naśladowania ale i nauczycielem, Wielkim Polakiem, człowiekiem sumienia, myślicielem i sługą Bożym. Poświęcenie dzisiaj pomnika i jego uroczyste odsłonięcie, jest zwieńczeniem szeregu działań, jakie w naszej Gminie były podejmowane by uczcić Ojca Świętego - przyznaje Wójt, Stanisław Kozyra.

Czytaj także: Łukowa pamięta o Janie Pawle II

Pierwsze działania w Gminie Łukowa rozpoczęły się już w 2002 roku, wówczas ufundowana została pamiątkowa tablica, która została umieszczona wewnątrz łukowskiej świątyni. Inicjatorami jej umieszczenia byli mieszkańcy Łukowej. 16 maja 2005 roku, sadzone były w Gminie pamiątkowe dęby, a rok później, Szkoła Podstawowa w Łukowej otrzymała imię Jana Pawła II. -W tym momencie przeżywamy chwilę szczególną, to rok setnych urodzin Karola Wojtyły - Jana Pawła II i rok poświęcony mu przez Sejm RP. Odsłaniamy więc pomnik, który jest naszą wdzięcznością i pamiątką dla kolejnych pokoleń o osobie świętego Jana Pawła II - dodaje Wójt.

pomnik_jan_pawla_ii_lukowa.JPG

Jednym z inicjatorów powstania pomnika był Jerzy Grzyb. Jak przyznaje, pomnik to potrzeba serca by uczcić i podziękować Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat i wkład w pokój na świecie oraz przemiany w Polsce. Pomnik ufundowany został przez społeczność Gminy Łukowa. -Gminny Ośrodek Kultury przygotował specjalne cegiełki o nominale 100 i 500 zł, które każdy mógł kupić. Prowadzona była także zbiórka dobrowolnych wpłat. Wszystko było dokumentowane i tak zebrano kwotę, za którą wykonano pomnik. Nie spotkałem osoby, która by odmówiła lub była przeciwna - dodaje Stanisław Grzyb.

Czytaj także: 77. rocznica pacyfikacji Szarajówki

Na cokole pomnika umieszczono także okolicznościowe napisy, konsultowała je Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. -Na froncie cokołu umieściliśmy napis "Pokój tobie, Polsko! Ojczyzno moja!" z papieskiej homilii. Na pozostałych tablicach są informacje o ofiarodawcach i fundatorach oraz fragment przemówienia Papieża z Zamościa, w którym powierzył Zamojszczyznę Matce Bożej. Są także informacje ku czci jakich rocznic pomnik powstał. I tak obok, setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka, jest to także 100-lecie Cudu nad Wisłą oraz 73-lecie wizyty w Łukowej późniejszego Prymasa Polski, a wówczas biskupa lubelskiego, Stefana Wyszyńskiego. Jeśli chodzi o samą osobę Jana Pawła II, to Papież przedstawiony jest w geście błogosławieństwa, jakby szedł z nim do mieszkańców, w ręku trzyma ferulę, czyli zakończony krzyżem pastorał papieski - podkreśla Wiesława Kubów.

Reklama.

Okolicznościową Mszę świętą celebrował oraz poświęcenia pomnika dokonał ks. Waldemar Kostrubiec, proboszcz parafii w Łukowej. -Jest to dar parafian i przejaw ich czci do Ojca Świętego. Ja pragnę, by nie był to jedynie pomnik pamiątka, który powstał by uczcić osobę Jana Pawła II, ale by był pomnik, który w naszych sercach budzi oddźwięk. Prawdziwym pomnikiem wdzięczności i czci będzie wówczas kiedy będziemy starali się poznawać nauczanie Papieża Polaka i według niego żyć. Ten pomnik jest dla nas wszystkich zobowiązaniem, by żyć po bożemu, by żyć dobrze - zaznacza ks. Kostrubiec.

Czytaj także: Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” otwarta w Łukowej

Dopełnieniem uroczystości była także wystawa przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury i Centrum Myśli Jana Pawła II oraz część artystyczna w wykonaniu Chóru Harmonia. Na zakończenie uroczystości, przedstawiciele społeczności gminnej złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 67

Tagi: gmina łukowa   odsłonięcie pomnika jana pawła ii   parafia łukowa   100-lecie urodzin jana pawła ii

Zobacz także

Rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę (FOTO)

Dodane: 2020-07-06 11:47 - Komentarze  (1)  czytane (1075)

TAGI: biłgorajska pielgrzymka rowerowa, rowerem na jasną górę, pielgrzymka na jasną górę, pielgrzymka rowerowa biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.233.229.90

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Marszałek Elżbieta Witek w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rekrutacja do szkoły muzycznej w Biłgoraju

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Biłgoraju ogłasza zapisy na rok szkolny 2020/2021 dla kandydatów w wieku 7 - 16 lat. Karta...