Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W jakich sytuacjach należy sprawdzić jakość wody?

Dodał: red Data: 2020-10-29 16:17:27 (czytane: 377)

Woda, która dostarczana jest do mieszkania, jest poddawana badaniom już na poziomie dystrybucyjnym w firmie wodociągowej, aczkolwiek warto mieć na uwadze, iż w niektórych przypadkach zaleca się, aby wykonać badanie wody na własną rękę.W poniższym artykule dowiesz się między innymi, kiedy przydają się badania stanu wody!

Instalacja wodna- badanie wody

Przede wszystkim należy pamiętać, iż instalacja wodna w budynku może powodować powstawanie wielu zanieczyszczeń wody bez względu na dostawcę, dlatego, jeśli woda wydaje Ci się mętna lub dziwnie pachnie i smakuje, najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie badania wody. Należy także pamiętać, iż w przypadku pobierania wody z własnej, przydomowej studni konieczne jest jej regularne badanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz pewność i gwarancje, że woda jest zdatna do spożycia!

jakosc_wody.jpg

Kiedy należy przeprowadzić badanie wody?
Powinieneś wiedzieć, że kontrolowanie jakości wody powinno przeprowadzać się systematycznie i regularnie przynajmniej co kilka lat, lub częściej w razie wystąpienia takiej potrzeby. Czy wiesz, że woda nawet podczas badania organoleptycznego może pozornie wydawać się pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń?

Jednakże może się okazać, że ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie oraz całą domową instalację wodną, dlatego tym bardziej zaleca się, by zlecić badanie wody, gdyż dzięki temu upewnisz się, że Twojemu zdrowiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, a tym samym instalacja wodna jest prawidłowo zabezpieczona przed zniszczeniem!

Jakie objawy mogą świadczyć o zanieczyszczeniu wody?

Jednym z najbardziej niepokojących objawów, które mogą świadczyć o zanieczyszczeniu wody, jest dziwny zapach, który w pewnym stopniu może przypominać zgniliznę. Bardzo istotny jest także kolor wody, który nabierając, żółtej lub brązowej barwy, znacząco odbiega od normy, najczęściej spowodowane jest to nadmiarem żelaza. Należy pamiętać, że woda powinna być przede wszystkim przeźroczysta i klarowna, dlatego nawet małe zmętnienie warto zgłosić doświadczonym specjalistom.

Nie wolno również zapominać o odpowiednim pH wody, które powinno wynosić między 6,8 a 8,5 pH, za niskie lub zbyt wysokie może niekorzystnie działać nie tylko na samą instalację wodną w Twoim domu, ale także bezpośrednio na Twój organizm. Istotną rzeczą jest też właściwy smak wody, bowiem jeśli jest on nietypowy, może to wynikać z nadmiaru żelaza lub magnezu. W tym przypadku szczególnie zaleca się przeprowadzić badanie wody, aby upewnić się, czy nie jest szkodliwa!

Badanie wody — gdzie można je wykonać?
Warto zaznaczyć, iż badanie wody powinno zlecić się sanepidowi lub prywatnemu laboratorium, w przypadku wyboru drugiej opcji należy sprawdzić, czy dane laboratorium posiada specjalną akredytację. Poprzez takie zastosowanie uzyskasz pewność, że laboratorium korzysta ze sprzętu najwyższej jakości.

Wymogiem przyjęcia wody do laboratorium jest wypełnienie specjalnego formularza oraz opłacenie usługi określoną kwotą, podczas przeprowadzania badania woda zostanie dokładnie sprawdzona pod kątem wszystkich obowiązujących norm, które jeśli są spełnione, dopuszczają ją do użytku. Woda jest także sprawdzana w aspekcie chemicznym, czyli pod kątem zawartości minerałów, pH, a także twardości i bakterii takich jak między innymi bakterie e. coli.

///

Reklama.

Tagi: jakość wody   zanieczyszczenie wody   badanie wody   ph wody

Zobacz także

XXIII sesja VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju

Dodane: 2020-11-30 16:00 - Komentarze  (0)  czytane (370)

TAGI: sesja rady powiatu, rada powiatu w biłoraju, transmisja na żywo, portal bilgoraj.com.plKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 100.24.113.182

(2020-10-29 17:01:30)

Sanepid w biłgoraju nie bada wody jakie prywatne laboratorium gdzie brak w artykule .Mogli napisac ile kosztuje badanie ale nie wiedza .Poco taki artykul

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów w Biłgoraju

Dodatkowy zasiłek na opiekę nad dziećmi w listopadzie

Starosta biłgorajski o sytuacji w DPS w Teodorówce

Zakończyła się rewitalizacja Placu Wolności. Tak wygląda inwestycja z lotu ptaka

Uroczystość Wszystkich Świętych

Strajk kobiet. Ulicami Biłgoraja przeszedł protest przeciw orzeczeniu TK

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dane dotyczące koronawirusa na koniec października br.

Najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej, związanej z koronawirusem w województwie lubelskim i na Ziemi Biłgorajskiej. Codziennie...