Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W hołdzie ofiarom Zbrodni Katyńskiej (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2015-04-13 14:23:56 (czytane: 4161)

Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tys. obywatelach państwa polskiego, których - po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. - wzięto do niewoli lub aresztowano. 13 kwietnia 2015 roku, w Biłgoraju obchodzono 75. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj"Katyń" stał się dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec polskiego narodu. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku, zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, tj. terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Sowieckiego. Uroczystości powiatowe 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyły się w Biłgoraju, 13 kwietnia 2015 roku i połączone były z obchodami 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

jerzy_koltun_stanislaw_budzynski_bilgoraj.JPG


- Naród nasz wielokrotnie w swojej historii doznawał kataklizmów dziejowych. O dwóch, dziś w sposób szczególny chcemy pamięta. O Katyniu, który stał się symbolem mordu polskiej elity przywódczej w latach II wojny światowej oraz o katastrofie smoleńskiej, sprzed 5 lat, kiedy to delegacja z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele zginęła w lesie pod Smoleńskiem. Jesteśmy im winni pamięć, tę pamięć która buduje tożsamość naszego narodu - mówił podczas wstępu do Eucharystii ks. Jerzy Kołtun, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Od Mszy świętej bowiem rozpoczęły się rocznicowe uroczystości, w których uczestniczyli poseł Piotr Szeliga, przedstawiciele Zarządu Powiatu w osobach: Starosty Mariana Tokarskiego i wicestarosty Jarosława Piskorskiego, obecny był także Przewodniczący Rady Powiatu oraz Burmistrz Miasta Biłgoraj Janusz Rosłan i Przewodniczący Rady Miasta Marian Klecha. Obecne były także poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół i instytucji.

Reklama.

Po Mszy świętej z okolicznościowym referatem wystąpił porucznik Witolda Dembowskiego, który przedstawił genezę Zbrodni Katyńskiej i jej konsekwencje dla narodu polskiego. Zobacz materiał VIDEO:


Następnie uczestnicy uroczystości przeszli z kościoła Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia NMP pod Pomnik Katyński, na część wojskową cmentarza przy ulicy Lubelskiej. Tutaj złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Uroczystość zakończyła się Koroną do Bożego Miłosierdzia.

marian_tokarski_zbrodnia_katynska.JPG


Za obecność wszystkim uczestnikom dziękował Starosta Biłgorajski. Marian Tokarski, podkreślał wagę pamięci historycznej i obowiązek oddania czci tym, którzy w służbie Ojczyzny oddali życie.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 29

Tagi: zbrodnia katyńska   75. rocznica zbrodni katyńskiej   katastrofa smoleńska   biłgoraj

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.93.75.30

do "wyborcy" (2015-04-17 12:24:15)

za hejterowanie w Internecie można dostać wyrok.... jak się krytykuje - to konkretnie, a nie tak tylko piszesz dużo bluzgów, ale nic konkretnego, dlatego po prostu nie jesteś wiarygodny

wyborca (2015-04-16 08:17:04)

To PIS sobie oddzielnie robi smoleńską hucpę a lewaki i zdrajcy Mikołajczyka oddzielnie? Co na to kler, że takie kabarety odstawiają jej funkcjonariusze? Starosta Marian z burmistrzem Rosłanem mają inny pogląd na Smoleńsk niż PIS-owcy? Tu i tam dawni funkcjonariusze PZPR, poborcy podatkowi co ostatnią koszulę z chłopa zdzierali , byli naczalnicy gmin z nadania PZPR. Wtedy to pałą ich by do kościoła nie nagonił, ksiądz jak szedł ulicą to oni przechodzili na drugą stronę. tych co chodzili do kościoła to oni uważali za zacofanców, chociaż sami wspierali dyktaturę ciemniaków-jak powiedział Kisielewski. Marian minę zrobił , zęby zacisnął-chyba go sumienie gryzie. Jak to on -chłop z Biszczy- którego ludowa władza nauczyła czytać i pisać tak teraz się poniża, przed jakimś kamieniem co wypisano nazwiska tych straceńców co wsiedli do latającej trumny kierowanej przez lotczików bez uprawnień i wyrżnęli w kartoflisko ma swój kark ZSL-owski schylać. To jest czczenie jakiś bożków w postaci smoleńskiego kamienia i składanie przed nim wieńców. Bo przecież oni tu nie zginęli, prochów ich tutaj nie pochowano to po co panie Rosłan i Tokarski chucpę tę- w godzinach swojej pracy odstawiacie? Po co angażujecie w to młodzież szkolną? Chcecie, żeby was Pan Bóg pokarał zdjęciem ze stanowisk i pozbawieniem darmochy podatnikom zagrabionej? Po co to robicie smoleńskie oszołomy?

do poniżej (2015-04-14 08:44:26)

Jak to gdzie? Liczy pieniądze i dogląda "swojego" majątku!

mc (2015-04-13 23:00:35)

a gdzie to słynna radna wojewódzka Agata Borowiec, nie było jej też na uroczystościach PISu w piatek. Czyżby nie utożsamiała się z tymi rocznicami??

to w koncu zbrodnia Katynska czy Smoleńska (2015-04-13 18:50:13)

ogarnijcie się polityczne debiliusze zrozumcie że nie ma już "prostaków"

562lj (2015-04-13 15:21:56)

Razem z PISEM nie mogli iść?Katolicy to nie jedno?Czemu ksiądz nie zrobi apelu do zgody?Wielkanoc też oddzielnie katolicy obchodzą?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, AUDIO)

Dziś przypada 80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. To zbrojna...

80. rocznica bitwy o Biłgoraj (FOTO, AUDIO)

Dziś, przed południem odbyły się uroczystości patriotyczno - religijne,...

III Biłgorajski Festiwal Smaków (FOTO)

W niedzielę 15 września już po raz trzeci, odbył się biłgorajskie...

Biłgoraj. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej (FOTO)

W Biłgoraju odbyły się powiatowe uroczystości związane z 80. rocznicą...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia