Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W gotowości, rusza Adwent

Dodał: red Data: 2020-11-28 21:23:08 (czytane: 1019)

W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczyna się kolejny rok kościelny. Adwent, czyli „przybycie”, oznacza, że przygotowujemy się do świętowania w Uroczystość Bożego Narodzenia pamiątki przyjścia Jezusa. Ale również to, że chcemy dać Jezusowi miejsce w naszych sercach.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 13, 33 - 37):
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: Czuwajcie!».

adwent.JPG

Komentarz do Ewangelii:
W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczyna się kolejny rok kościelny. Adwent, czyli „przybycie”, oznacza, że przygotowujemy się do świętowania w Uroczystość Bożego Narodzenia pamiątki przyjścia Jezusa. Ale również to, że chcemy dać Jezusowi miejsce w naszych sercach. Pragniemy, aby On wypełniał nasze życie Swoją obecnością i już tu na ziemi dał nam przedsmak udziału w dobrach wiecznych. Pewnego dnia powróci w chwale i Adwent przypomina nam, że mamy się przygotować na Jego przyjście przy końcu czasów. Jest to zatem czas oczekiwania, nadziei i tęsknoty. Potrzeba pełnej napięcia czujności, radosnej gotowości na przyjęcie Przybysza.

W przypowieści Jezus mówi o odźwiernym, któremu powierzono zadanie czuwania, ponieważ pewien człowiek wyruszył w podróż i przydzielił każdemu swojemu słudze określone zadanie. Kiedy przychodzi pan domu, nie powinien zastać służących w czasie snu. Bóg, Który wkracza w nasze życie, również chce nas znaleźć w czujnej gotowości.

Nasze ludzkie życie zawsze osiąga swoje granice. Doświadczamy kruchości i nietrwałości naszego istnienia na ziemi. Jest cierpienie, choroba i śmierć. Istnieje moc zła, która nam zagraża. Potrzebujemy zbawienia. Bóg, Który stworzył mężczyznę i kobietę z miłości, nie zostawił ich własnemu losowi. Po upadku człowieka w raju ogłoszono, że nadejdzie Odkupiciel. Prorocy Starego Przymierza radzili ludziom, aby oczekiwali Zbawiciela. Samo przybycie Zbawiciela, Który urodził się 2000 lat temu w betlejemskiej stajni, wspominamy w Boże Narodzenie. W podobny, a jednak inny sposób, jak nasz Pan Jezus Chrystus przyszedł na świat jako małe dziecko przed dwoma tysiącami lat, przybędzie On ponownie na końcu czasów w chwale, aby sądzić żywych i umarłych. Pan przyjdzie również w godzinie naszego osobistego odejścia z tego świata, czyli w godzinie naszej śmierci. Błogosławiony ten, którego Pan zastanie czuwającym. Zaprosi go na niebiańską ucztę weselną. W Adwencie przygotowujemy nasze serca do oczekiwania na przyjście Pana z wierną tęsknotą i stałą czujnością. Nie wiemy, kiedy pojawi się właściciel domu.

Wszystko, co w życiu wspaniałe, wymaga przygotowania; nic nie dzieje się przez przypadek i tak po prostu, nieoczekiwanie. Dobro musi rosnąć i dojrzewać. Jeśli pragniemy owocnie przeżyć obchody Bożego Narodzenia, to powinniśmy zaangażować się w Adwent. Można to osiągnąć dzięki pomocy z zewnątrz i pięknym zwyczajom, które pozwalają nam na przykład w kręgu rodzinnym przygotować serce na wspaniałe wydarzenie, które jest nam obiecane. W tym sensie poprosimy Boga, aby pobłogosławił wieniec adwentowy. Cztery świecie wskazują nam, że powinna wzrastać nasza tęsknota za prawdziwym światłem, które ukazało się w Dzieciątku Betlejemskim. Zastanówmy się, czy jest to możliwe, abyśmy w naszych rodzinach więcej czasu przeznaczyli na modlitwę. Niektórzy w okresie Adwentu chętniej sięgają po Pismo Święte, aby pomóc sercu obudzić się i przygotować na przyjęcie Zbawiciela. Podczas modlitwy, odmawiając tajemnice radosne Różańca, możemy kontemplować misterium Dziewiczego Poczęcia Jezusa i wizyty Maryi u Elżbiety.

Jest cel, do którego człowiek się zbliża, a oznacza on dla nas wszystkich miłość, spełnienie, doskonałość. Jako chrześcijanie możemy powiedzieć: Bóg przygotował dla nas ten cel. On Sam jest tym celem i ma dla nas gotową miłość. Nie zapominajmy o ty, że nasz dom nie jest tu na ziemi, ale w niebie. Ważne jest, aby zobaczyć, co jest słuszne, ponieważ w przeciwnym razie potraktowalibyśmy to, co się dzieje, zbyt poważnie i zbyt tragicznie. I odwrotnie, wiara w życie wieczne prowadzi nas również do czujnego poczucia odpowiedzialności wobec naszego tu i teraz na ziemi. Nic w życiu nie jest nieistotne, wszystko ma swoją wartość na wieczność, gdzie Bóg dokona dobra, a zło zostanie ostatecznie pokonane.

Wraz z Najświętszą Maryją Panną przechodzimy przez ten Adwent i szukamy Pana. Jego światło świeci z daleka, a wkrótce zaświeci i rozjaśni się w naszych sercach. „Oto Pan przychodzi w chwale. Tego dnia zaświeci niegasnące światło. Alleluja”.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: adwent   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki

Zobacz także

Ostatnie ziemskie pożegnanie Stanisławy Dzikoń (FOTO)

Dodane: 2021-01-26 16:40 - Komentarze  (0)  czytane (2257)

TAGI: stanisława dzikoń, pogrzeb, biłgoraj, pttk biłgorajKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.233.139

(2020-12-01 17:16:28)W świetle zaprezentowanych materiałów inicjatorzy Powstania Listopadowego byli w najlepszym razie nieświadomymi narzędziami w rękach sprawnych intrygantów. Liczba grup interesu, których cele i korzyści pokrywały się w 1830 roku znacząco utrudniają udzielenie odpowiedzi na pytanie, kto był odpowiedzialny za intrygę, której ofiarą padli Polacy. Niezależnie jednak od liczby grup interesu i niejasności sytuacji można z całą mocą stwierdzić, że do katastrofy pchnęła naród garstka awanturników pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia politycznego. Również bezradność Polaków, którzy z racji pozycji społecznej i stopni wojskowych powinni byli zapobiec katastrofie może współczesnego czytelnika zastanawiać. Czy przeglądając dzieje narodu polskiego możemy znaleźć podobne sytuacje, równie brzemienne w skutki? To ćwiczenie pozostawiamy czytelnikom – i liczymy, że przedyskutują te inne sytuacje w gronie znajomych. Trafnie „tradycje powstańcze” skomentował prof. M. Bobrzyński [13]:

Uważamy powstanie rozumne i dające dobre wyniki za narodową zasługę (uwaga red.: za takie powstania można uznać Powstanie Wielkopolskie i III Powstanie Śląskie [to drugie wyłącznie dlatego, że w porę je przerwano]). Uważamy powstanie „nieroztropne i nierozważne”, ściągające na naród nowe klęski – za narodową zbrodnię.

Oczywiście nie znaczy to, byśmy za współwinowajców tej zbrodni uważali wszystkich tych, którzy w powstaniu brali udział. Zadaniem żołnierzy jest słuchać i bić się. Za błędną treść rozkazów odpowiedzialni są nie ci, którzy rozkazy wykonują, ale ci, co je wydali. Materiał żołnierski, który szedł do powstań, był na ogól znakomity. Któż odmówi pierwszorzędnej wartości i zalet żołnierzom powstania kościuszkowskiego, w legionach Dąbrowskiego i w armii Księstwa Warszawskiego! Ale ich wartość żołnierska nie usuwa faktu, że powstanie, w którym się wychowywali, było politycznie szkodliwe. Tak samo i dzisiaj żaden rozumny Polak nie będzie miał pretensji do zdolnego i gorliwego oficera obecnej armii o to, że brał udział w Legionach Piłsudskiego. Ale jego dzisiejsza wartość dla Polski nie może nas powstrzymać od popełnienia wobec niego „nietaktu”, jakim jest stwierdzenie, że Legiony Piłsudskiego odegrały rolę politycznie i historycznie szkodliwą.

Współczesny system edukacyjny, we współpracy z przekazem medialnym kształtuje fatalne wzorce i fatalne postawy Polaków. Propagowany jest fałszywy, antynarodowy pseudopatriotyzm – czyniący z katastrof i tragedii wielkie czyny patriotyczne – a ich sprawców wynoszący na pomniki. Wysocki, Chruściel, Bór-Komorowski, Pełczyński – to jedni z największych zbrodniarzy w dziejach narodu polskiego – a nie – bohaterowie. Wojsko Polskie obchodzi Dzień Podchorążego – ku czci głupców, którzy sprowadzili na naród polski jedną z największych klęsk politycznych i militarnych w jego historii.

(2020-11-29 14:36:06)

Mikołaj „Jaok” Janusz z kanału pyta.pl opublikował nagranie z sondy przeprowadzanej na ulicach warszawskiego Ursynowa. Postanowił sprawdzić, czy ludzie chętnie podpiszą petycję w obronie skrzeku rzekotek, które lęgną się na terenie budowy obwodnicy Warszawy. Przygotował też analogiczną petycję, by chronić życie ludzkie od poczęcia. Rezultat akcji poraża.

Jaok wcielił się w rolę ekoaktywisty i pytał przechodniów, czy podpiszą petycję w obronie żabiego skrzeku.

– Tutaj żyje taka żaba, rzekotka. To jest taka żaba, co chodzi po drzewach, mała, zielona. Ona w Polsce jest pod ścisłą ochroną, ale skrzek nie jest pod ścisłą ochroną. I tutaj właśnie będą to rozkopywali. Chodzi o to, że my chcemy taki specjalny program wsparcia uruchomić, żeby też ten skrzek był objęty (ścisłą ochroną – przyp. red.), że dużo obywateli przejmuje się losem tego rzadkiego gatunku – tłumaczył.

Przechodnie chętnie składali podpisy pod tą inicjatywą. Problem zaczynał się jednak w momencie, gdy youtuber przedstawiał im drugą petycję.

– Jeszcze, jak bym mógł prosić, to druga jest też o ochronę życia ludzkiego od chwili poczęcia – mówił.

– Nie. Żaby macie, możecie się cieszyć – mówiła jedna z uczestniczek sondy.

– A to wy jesteście, najpierw od żab zaczynacie. Nie. To ja się za żabami podpisałam, a to już nie – mówiła inna.

Odmówiła także pani przechodząca z wózkiem. – Wie pan co, akurat tego nie podpiszę – mówiła.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Okno małego ZUS znowu otwarte

Błogosławieństwo owsa i kamienowanie kapłana

Jasełka przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola Nr 3 w Biłgoraju

Jest budżet powiatu na 2021 rok

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Raport zakażeń koronawirusem. Dane na koniec listopada br.

Druga fala koronawirusa przybiera na sile. Publikujemy najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej Covid-19 na terenie Lubelszczyzny...