Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W Gminie Tarnogród wyższe opłaty za śmieci

Dodał: red Data: 2020-01-22 10:21:46 (czytane: 2960)

Podczas styczniowej Sesji Rady Miejskiej w Tarnogrodzie, radni przyjęli nowe stawki opłat gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mieszkańcy zapłacą więcej zarówno za śmieci segregowane, jak i zmieszane.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

O zdjęcie z porządku obrad styczniowej sesji punktów dotyczących zmian w wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w imieniu części radnych, wnioskował radny Ryszard Szponar. -Są pewne wątpliwości co do tego, czy nie uderzy to w większość mieszkańców Gminy - argumentował. -Oczywiście jako klub radnych macie Państwo prawo zgłosić taką zmianę w porządku obrad, ale zastanawiam się dlaczego nikt z państwa radnych nie sygnalizował takiej potrzeb podczas ostatniej komisji, która odbyła się przed sesją - mówił Przewodniczący Rady Miejskiej, Dariusz Dołomisiewicz. W głosowaniu nad porządkiem obrad sesji, punkty o zmianie opłat wysokości stawem za odpady komunalnej nie zostały zdjęte.

-Myśmy wszystko dokładnie przeliczyli, zoptymalizowaliśmy opłaty, ale jestem pewien, że te stawki nie dotrwają do końca roku. Ceny będą cały czas szły w górę. Zaproponowane przez nas stawki, nie są jeszcze wysokie. Dla porównania, Biłgoraj ma 19 zł od osoby, Gmina Janów Lubelski 22 zł od osoby na terenach wiejskich i 25 zł od osoby na terenie miejskim, a Gmina Niemce wprowadziła stawki 30 zł od osoby miesięcznie. Działalność rynku zagospodarowania odpadów powiązana jest w całej Polsce i jest poza naszym wpływem. Będziemy mieli ceny najniższe, gwarantuję Państwu, że po nowych przetargach żaden samorząd nawet nie zbliży się do nas. Bo gdy oni będą ogłaszać przetargi w lipcu - sierpniu odpady zdrożeją i będą mieli jeszcze wyższe stawki. Licząc ta cenę my braliśmy średnią ilość odpadów, razy cenę plus koszty, które wynikają z gospodarowania systemem w gminie. Nowa ustawa mówi także, że liczyć należy od ilości mieszkańców, czyli nie można różnicować gospodarstw w poszczególnych grupach - przekonywał Burmistrz Tarnogrodu, Paweł Dec.

W sesji uczestniczył także mieszkaniec Gminy Tarnogród, radny Rady Powiatu i wicestarosta biłgorajski, Tomasz Rogala. Dopytywał on na mocy jakiego prawa nie będzie różnicowania opłat ze względu na liczbę osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, tak jak było to do tej pory. -Punkt 6j Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W Ustawie jest jasny zapis, że rada może zróżnicować, pytam więc skąd informacja Pana Burmistrza, że nie można zróżnicować. Przytaczam zapisy po nowelizacji Ustawy - mówił wicestarosta Rogala. -Regionalne Izby Obrachunkowe wszystkie uchwały podejmowane przez Rady RIO uchylały - podnosił Burmistrz Dec. Tomasz Rogala zwrócił jednak uwagę, że podobne zapisy obowiązywały do tej pory i na ich podstawie było zróżnicowanie odnośnie opłat. Wicestarosta dyskutował także o kwestii ogłoszenia przetargu na początku 2020 roku, a nie w czwartym kwartale 2019 roku. Dopytywał także, od kiedy zacznie działać Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. -Zgadza się są drobne utrudnienia, ale mówiłem wielokrotnie przebudowujemy oczyszczalnię i stąd te niedogodności - tłumaczył Paweł Dec.

-Zmiany odnośnie sposobu naliczania i wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi z pewnością odbiją się na większych gospodarstwach domowych. Dla gospodarstwa pięcioosobowego, które płaciło do tej pory 25 zł miesięcznie w chwili obecnej płacić będzie 75 zł miesięcznie i to jest wzrost 300%, dla porównania w skali roku było to 300 zł, będzie 900 zł. To już nie jest kosmetyczny wzrost w mojej ocenie - mówił o planowanych stawkach Rogala. -Jeśli na terenie naszej Gminy jest 1600 gospodarstw i około 7 tys. mieszkańców, to tych gospodarstw 4 - 5 osobowych jest najwięcej. Szybko przeliczając, to w skali roku daje 600 - 700 tys zł wpływów. Czy faktycznie koszt gospodarowania odpadami w Gminie Tarnogród w ostatnim czasie o tyle wzrósł? - dopytywał.

tarnogrod_smieci.JPG

-My różnicujemy, bo inne są opłaty za gospodarstwo gdzie zamieszkuje jedna osoba, inne gdzie dwie, a jeszcze inne gdzie zamieszkują np. cztery osoby. Ale każdy płaci za siebie. Nie ma przyrostu odpadów przy większych rodzinach, ten przyrost w pewnym momencie się kończy. Dlatego też, ustawodawca przewidział zwolnienie z części opłaty w przypadku spełnienia wymogów karty dużej rodziny. I to jest możliwość dla dużych gospodarstw domowych. Nie dopuszcza się jednak wprowadzenie przedziałów. Wszystkie takie uchwały były przez RIO usterkowane. To co my zaproponowaliśmy wynika z opinii Regionalnych Izb Obrachunkowych - przekonywał Burmistrz Dec. Tłumaczenia nie przekonały wicestarosty, który powoływał się na Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. -Nie chcę się upierać, jeśli ma pan takie informacje, że nadzór Wojewody uchyla uchwały, w których kwestie opłat są zróżnicowane, mogę tylko wyrazić swoje zdziwienie. Skoro w ostatnich 6 - 7 latach takie zróżnicowanie na podstawie tej samej podstawy prawnej było dopuszczalne, to teraz punkt widzenia prawnego organów nadzorczych jest inny - dodał Tomasz Rogala.

Z informacji przekazanych przez Pawła Deca wynika, że koszt gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Gminy Tarnogród a wzrosnąć o ponad 400 tys. zł. Zapewniał także, że osobiście sam jest za przedziałami, które winny być trzy: jedna osoba, do trzech osób i powyżej trzech osób w gospodarstwie domowym.

Ostatecznie radni przyjęli nowe stawki opłat. Będą one wynosiły 15 zł miesięcznie od osoby przy zbiórce segregowanej i 35 zł od osoby miesięcznie w przypadku odpadów niesegregowanych. Przyjęta uchwała przewiduje także zwolnienia. 2 zł mniej od osoby miesięcznie zapłacą te rodziny, które mają przydomowe kompostowniki i 1 zł mniej od osoby miesięcznie rodziny, korzystające z karty dużej rodziny.

Do tej pory, w Gminie Tarnogród za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi selektywnie mieszkańcy płacili:
- 11,00 zł miesięcznie od gospodarstwa zamieszkałego przez 1 osobę;
- 18,00 zł miesięcznie od gospodarstwa zamieszkałego przez 2 osoby;
- 25,00 zł miesięcznie od gospodarstwa zamieszkałego przez 3 do 5 osób;
- 30,00 zł miesięcznie od gospodarstwa zamieszkałego przez 6 osób i więcej.
Za gospodarowanie odpadami komunalnymi zmieszanymi:
- 23,00 zł miesięcznie od gospodarstwa zamieszkałego przez 1 osobę;
- 34,50 zł miesięcznie od gospodarstwa zamieszkałego przez 2 osoby;
- 48,00 zł miesięcznie od gospodarstwa zamieszkałego przez 3 do 5 osób;
- 57,50 zł miesięcznie od gospodarstwa zamieszkałego przez 6 osób i więcej.Zobacz także:

Obsza. Nowe podatki i opłaty śmieciowe

Od przyszłego roku mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci

Biłgoraj. Opłaty za śmieci pójdą w górę?

Świadomość proekologiczna wśród dzieci i młodzieży

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi   opłata za śmieci   gmina tarnogród   wzrost opłat za śmieci

Zobacz także

Nietrzeźwi opiekowali się dziećmi

Dodane: 2020-07-14 14:16 - Komentarze  (3)  czytane (399)

TAGI: pijani rodzice, policja, interwencja domowa, pojana matkaKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.121.68

Huuuk (2020-01-23 17:27:11)

Czyli rocznie za same śmieci moja rodzina 6 osobowa musi zapłacić ponad 1000zl a gdzie pozostałe rachunki słów brakuje co się wyprawia już taniej wyszło hy samemu śmieci wywozić czy oddawanie jest przymusowe? Czy może można samemu wywozić gdzieś śmieci na jakieś wysypisko

A (2020-01-23 13:03:09)

Ja płaciłem 90 to teraz 3 razy więcej! To jest przesada! Co oni wyprawiają?! A jeszcze wszystkiego nie chcą zabierać więc za co tu płacić taką kasę!

(2020-01-22 15:38:25)

wszędzie drogo, taka polityka odgórna

X (2020-01-22 13:00:14)

Moja rodzina płaciła co miesiąc 25, teraz 75 zł. Drogie życie w Tarnogrodzie...Teraz jeszcze wodę dajcie w górę i ścieki! I tak mamy najdrożej w okolicy.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Tak głosowali w II turze wyborów prezydenckich mieszkańcy powiatu biłgorajskiego (DANE)

Są dane Państwowej Komisji Wyborczej odnośnie głosowania w II turze...

Akcja poboru krwi w Łukowej. Zgłosiło się 90 dawców, krwią podzieliło się 72

Dziś w Łukowej odbyła się - organizowana przez regionalne Centrum...

Samorządy gminne powiatu biłgorajskiego ze wsparciem na gospodarkę wodno - ściekową

Zarząd Województwa Lubelskiego, na początku lipca br., zaakceptował...

Inwestycje w drogi wojewódzkie w powiecie biłgorajskim. Będzie remont odcinka Tarnogród - Obsza (AUDIO)

Dziś w Tarnogrodzie odbyła się konferencja prasowa z udziałem...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia