Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W Biszczy recytowali poezję Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2018-10-16 14:29:20 (czytane: 1777)

W Gminie Biszcza obyła się XII Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych "O Księżyc Twardowskiego". Wzięli w nim udział wychowankowie kilkudziesięciu placówek z Polski i Ukrainy. Motywem przewodnim była pontyfikat Jana Pawła II. List do uczestników wystosował papież Franciszek.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolOrganizowane przez biszczański Warsztat Terapii Zajęciowej przegląd, to szeroko znana w Polsce i poza jej granicami impreza, podczas której w poezji śpiewanej i recytowanej prezentują się osoby niepełnosprawne. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Nuncjusz Apostolski w Polsce i Minister Pracy i Polityki Społecznej. Specjalny list przyszedł także ze Stolicy Apostolskiej. -Jego Świątobliwość Franciszek - za moim pośrednictwem - serdecznie dziękuje za list, w którym informuje Pani o XII Przeglądzie Poezji recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych w Biszczy. Bóg - jak pisał Papież - pragnie dobra i chce nas widzieć szczęśliwymi, napełnionymi radością i pokojem. Niech więc wrażliwość, entuzjazm i twórcza inicjatywa, jaką zostali obdarowani Podopieczni Waszej Fundacji, nie zostaną nigdy przykryte pyłem zwątpienia, rezygnacji, czy ludzkiego lekceważenia, ale zauważone i dobrze wykorzystane - ubogacają całe społeczeństwo. Chciałbym zapewnić, że Jego Świątobliwość w swej modlitwie powierza Zarząd, Podopiecznych i Przyjaciół Fundacji wstawiennictwu Matki Miłosierdzia i z serca błogosławi - czytamy w liście Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, pod którym podpisał się Monsiniore Paolo Borgia.

mariusz_leszczynski.JPG

Tradycyjnie przegląd, organizowany w dniu wyboru Karola Wojtyły na Namiestnika Chrystusa na Ziemi, rozpoczął się Mszą świętą. Przewodniczył jej biskup Mariusz Leszczyński. W homilii nawiązał to przypadającej dziś 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II i dzielił się refleksjami nad życiem Jana Pawła i spotkaniami z Nim. Posłuchaj:

Uczestnicy występowali podczas przeglądu recytując bądź śpiewając poezję. Jak przyznaje poseł Genowefa Tokarska, matka jednej z uczestniczek, przegląd to wydarzenie, które ma nieoceniony wpływ na osoby niepełnosprawne. -Przygotowania, nauka tekstów, walka z tremą trwają całe miesiące przed kilkuminutowym występem. W mojej ocenie przegląd to element dokształcania i uspołeczniania osób niepełnosprawnych. Z wielką satysfakcją ogrywają swoją rolę, to daje im możliwość zaprezentowania się, pokazania, że ja także coś potrafię powiedzieć, zaśpiewać, zrobić. To dla nich jest niezwykle kształcące i mobilizujące. Do tego dochodzi pełnia szczęścia po występie. To jest świetna sprawa - zaznacza Tokarska.

genowefa_tokarska_1.JPG

-My nie robimy niczego nadzwyczajnego - uważa organizatorka wydarzenia, prezes Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących "Otwórzmy Swoje Serca" w Zamościu , Teresa Irena Jaskulska. -My pozwalamy tylko naszym podopiecznym zaprezentować swe talenty, umiejętności i efekty ciężkiej pracy. Osoby niepełnosprawne nie oczekują współczucia, tylko otwartości, zrozumienia i normalnego traktowania. Ten przegląd jest równie wzruszający dla odbiorców jak i dla wykonawców.Tu nikt niczego nie udaje. Dlatego mamy tak szerokie grono przyjaciół ki dlatego tak mocno apelujemy o godność niepełnosprawnych - dodaje.

teresa_jaskulska.JPG

Według obecnego na przeglądzie Starosty Biłgorajskiego Kazimierza Pateraka, osoby niepełnosprawne nie są inne, mają po prostu nieco inne wymagania i potrzebują więcej uznania. -My na różnych polach wspieramy działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, obok środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczamy także pieniądze na działania takie jak ten przegląd, Naszym zadaniem, na miarę naszych możliwości, zapewnienie godnych i dobrych warunków tym osobom do normalnego funkcjonowania, wykorzystując ich predyspozycje, talenty i zamiłowania. Jak Powiat prowadzimy szkołę specjalną, ale także włączamy się w akcje oddolne i dofinansowujemy działalność specjalnych ośrodków - zapewnia Kazimierz Paterak.

przeglad_niepelnosprawni.JPG

Dla wszystkich uczestników przewidziano drobne upominki i poczęstunek. W wydarzeniu uczestniczył także Wójt Gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko, a impreza odbyła się w szkole w Biszczy. Przegląd zakończył występ Krzysztofa Cugowskiego.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 64

Tagi: wtz biszcza   niepełnosprawni   jan paweł ii   przeglad poezji

Zobacz także

Pomnik ku czci mieszkańców Lipowca Starego został odsłonięty (FOTO)

Dodane: 2019-10-20 19:12 - Komentarze  (0)  czytane (457)

TAGI: gmina księżpol, lipowiec stary, pomnik ku czci pomordowanych, ii wojna światowaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.85.214.0

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

W hołdzie ks. Jerzemu Popiełuszce

35 lat temu funkcjonariusze służby bezpieczeństwa, zatrzymali...

Kurs dla lektorów Regionu Biłgoraj (FOTO)

Dziś rozpoczął się kurs lektorski, dla ministrantów Regionu Biłgorajskiego....

Jak zapobiegać chorobom sercowo - naczyniowym?

Na to pytanie szukali odpowiedzi uczestnicy konferencji pt.”Ocal...

XIII Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” (FOTO)

XIII Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych...

Biłgoraj. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej (FOTO)

W Biłgoraju odbyły się powiatowe uroczystości związane z 80. rocznicą...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Ogłoszenia