Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W Biszczy, bida nie piszczy

Dodał: TF Data: 2009-07-13 17:11:11 (czytane: 2036)

W opublikowanych przez Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr i Rzeczpospolitą rankingach gmina Biszcza plasuje się w ścisłej czołówce. Co świadczy o niczym innym jak tylko o tym, że ta gmina rozwija się najszybciej w naszym powiecie.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajWedług rankingu Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr, która „przebadała” 212 gmin w naszym regionie, korzystając z dostępnych danych statystycznych (lata 2003-2007) gmina Biszcza jest najlepszą w województwie lubelskim. Na drugim miejscu uplasował się Aleksandrów.

Autorzy zestawienia sprawdzili jak rosły lub malały dochody gmin na głowę mieszkańca, liczbę zameldowań na pobyt stały i wymeldowań, ilość bezrobotnych oraz zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Obliczeń dokonano metodą analizy taksonomicznej z wykorzystaniem mierników rozwoju lokalnego w ujęciu dynamicznym zestawiając rok 2003 do 2007.

Badano wskaźniki za rok 2003 i 2007, kiedy to ja jeszcze nie piastowałem funkcji wójta gminyprzyznaje Zbigniew Pyczko, od 2008 r. włodarz gminy Biszcza. Cały więc splendor i słowa uznania należą się obecnej pani wojewodzie, Genowefie Tokarskiej. Dzięki jej zaangażowany dziś możemy świętować fakt, że zostaliśmy najkompetentniejszą gminą w województwie. Ze swej strony zrobię wszystko by podnieść poprzeczkę jeszcze wyżejzapewnia. Pyczko przyznaje także, że wyróżnienie jest w dużej mierze zasługą kompetentnych i profesjonalnych urzędników.

Gmina Biszcza znalazła się także na 14. pozycji gmin wiejskich, jeśli chodzi o pozyskanie środków unijnych. To niezwykle cieszy i nastraja optymistycznie jeśli chodzi o pozyskiwanie środków unijnychzaznacza wójt Pyczko.

Budżet, zajmującej powierzchnię 106,31 km2 gminy, zamieszkałej przez niespełna 4 tyś mieszkańców to ok. 10 mln zł. Jeśli przy takim budżecie gminy udało się pozyskać tylko na jedną inwestycję – zbiornik wodny Biszcza – Żary – 5 mln zł środków unijnych, to pokazuje nasz potencjał. Obszar ten jest typowo rolniczy i niespełna 100 podmiotów prowadzi działalność gospodarcza. Nie ma tu wielkiego przemysłu. Coraz głośniej mówi się więc o turystyce i agroturystyce. Wykorzystujemy także potencjał miejscowej ludności i walory klimatyczne gminy. Mamy już zalew, z którego korzystają w sezonie turyści nie tylko z terenu naszego powiatu. Szukamy inwestorów, którzy wzmocnią jego atrakcyjność kolejnymi przedsięwzięciamito wszystko zdaniem wójta, bardzo optymistycznie rokuje na przyszłość.

Władze gminy jednak nie spoczywają na laurach. Jak zapewnił wójt w chwili obecnej poszukiwany jest inwestor, chcący zainwestować pieniądze w budowę sanatorium w miejscowości Wólka Biska, w odległości ok. 1 km od zalewu. Mamy swoisty, niepowtarzalny i służący zdrowiu mikroklimatzachwala Biszczę wójt i dodaje: chcemy to wykorzystać.

W rankingu Białostockiej Fundacji na 20 miejscu uplasowała się gmina wiejska Biłgoraj.

W kategorii wykorzystanie funduszy unijnych – gminy miejskie i miejsko – wiejskie rankingu Rzeczpospolitej nie uplasowały się żadna gminy naszego powiatu. O sukcesie może mówić Janów Lubelski, który znalazł się na wysokiej 9. pozycji. W plebiscycie Rzeczpospolitej region Polski wschodniej plasuje się najgorzej.


red.

 

Zobacz także

Koronawirus najnowsze dane

Dodane: 2020-06-02 17:15 - Komentarze  (0)  czytane (1574)

TAGI: koronawirus, epidemia, lubelszczyzna, zdrowie i urodaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.227.117

-{:-\ (2009-07-15 19:51:23)

Naprawdę? Aż tyle? No to życzę zdrowia. Będzie ci potrzebne...

-,,, (2009-07-15 14:39:35)

oooooooooo....

-{:-\ (2009-07-14 07:29:01)

Zbychu (wójt) jesteś de beściak. Ciekawe czy jeszcze możesz wypić tyle co kiedyś? Jak pracowałeś w TP-sie, oczywiście...

-Gratulacje cd. (2009-07-13 17:12:17)

. . . z Akademią Zamojską.

-Gratulacje (2009-07-13 17:03:45)

W dodatku mają w tej gminie Bukowinę, z Pro Pulico Bono i piękną historią związków z Akademią Zamojskiej.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Czym jest obrzęd poświęcenia pól? Wyjaśnia ks. Sławomir Korona

Marcin Romanowski o wyborach prezydenckich 2020

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...