Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W Biłgoraju uczczono ofiary sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2021-09-17 14:26:45 (czytane: 2804)

Dziś przypada 82. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Uroczystości upamiętniające jej ofiary oraz wszystkich walczących o wolną Ojczyznę uczczono dziś podczas powiatowych uroczystości, które odbyły się na części wojskowej cmentarza przy ulicy Lubelskiej.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolUroczystości patriotyczno - religijne rozpoczęły się od Mszy świętej, której przewodniczył ks. prałat Józef Flis. -Siostry i bracia, zgromadziliśmy się na cmentarzu, przy Krzyżu Katyńskim, aby uczcić ofiary sowieckiej agresji na Polskę. Chcemy naszą modlitwą ogarnąć tych wszystkich którzy zginęli podczas II wojny światowej, a zwłaszcza tych którzy oddali swoje życie na wschodzie. Modlimy się za tych wszystkich, którzy oddali życie na nieludzkiej ziemi, w łagrach, obozach czy zbiorowych mordach. Prosimy Boga, by ich ofiara złożona na ołtarzu Ojczyzny, wyjednała im chwałę nieba. Niech Boże błogosławieństwo i ofiara naszych przodków przyczynią się do rozwoju Polski, jej pomyślności oraz wierności tradycji i dziedzictwu naszych ojców - mówił kapłan.

jerzy_flis.JPG

Sowiecka agresja na Polskę miała miejsce 17 września 1939 roku. -Jej jednak genezy należy szukać wcześniej. Już w sierpniu 1939 roku III Rzesza i ZSRR podpisali porozumienie zwane w historii jako pakt Ribbentrop - Mołotow. Jego zawarcie dawało Hitelori gwarancję na szybkie pokonanie armii polskiej i przejęcia części obszaru Polski. Dokument określał bowiem m. in. kształt postulowanych przyszłych granic, mający prowadzić do tzw. IV rozbioru Polski. Stalin wstrzymał się jednak z atakiem, oczekując na reakcję Anglii i Francji. Gdy w pierwszy tygodniu września było wiadome, że pomocy z zewnątrz nie otrzymamy, 17 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny, wojska sowieckie przekroczyły Polskę granicę łamiąc tym samy polsko - sowiecki pakt o nieagresji z 1932 roku - podkreśla historyk, dr Adam Balicki.

17_wrzesnia_rocznica.JPG

Sowieci napadli na Polskę bez wypowiedzenia wojny, wystawiając około 630 tys. żołnierzy, 4 700 czołgów i 3 300 samolotów na dwóch frontach, tj. ukraińskim i białoruskim. Oficjalnym powodem było to, by „uwolnić lud polski od wojny”. -Atak zbrojny z 17 września rozpoczął okupację sowiecką, która doprowadziła do masowych deportacji Polaków na wschód oraz do ludobójstwa w Katyniu. W niewoli sowieckiej znalazło się tysiące polskich jeńców, w tym ponad. oficerowie, żołnierze, funkcjonariusze Policji czy Straży Ochrony Pogranicza. Tych, którzy dla sowieckiej władzy byli wrogami numer jedne a więc m. in. polskich wojskowych przetrzymywano w trzech obozy: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Decyzja o ich wymordowaniu została podjęta 5 marca 1940 roku przez najwyższych szczeblem przywódców ZSRR. 3 kwietnia rozpoczęto zbrodnię mordowania bezbronnych więźniów. tylko w samym Katyniu, od strzału w tył głowy zginęły 4 404 osoby.

17_wrzesnia_rocznica_1.JPG

Wśród tych, którzy zginęli podczas likwidacji obozów w ramach szeroko rozumianej zbrodni katyńskiej były również osoby związane z powiatem biłgorajskim. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju prowadzi „biłgorajską listę katyńską”, która jest stale dopracowywana. Na liście znajdują się nie tylko ci, którzy zginęli w Katyniu ale również w innych obozach na wschodzie. Zamordowani w katowniach NKWD na Zachodniej Białorusi i Ukrainy oficerowie, których nazwiska tworzą „biłgorajską listę katyńską”, z Ziemi Biłgorajskiej się wywodzili, lub z nią m. in. przez służbę związali swe życie. Do tej pory ustalono kilkanaście nazwisk. Wśród nich znajduje się ośmiu oficerów Wojska Polskiego oraz co najmniej dziesięciu funkcjonariuszy Policji Państwowej. Lista może być niepełna - jak wiadomo, na blisko 22 tys. osób, które zginęły w ramach zbrodni katyńskiej, kilka tysięcy nazwisk jest nieznanych.

17_wrzesnia_rocznica_2.JPG

-Wśród ofiar zbrodni katyńskiej z terenu powiatu biłgorajskiego jest między innymi podporucznik rezerwy artylerii, Edmund Soroka , który urodził się w Tarnogrodzie w 1905 roku. Był oficerem rezerwy, z wykształcenia nauczycielem. Do wojska został zmobilizowany późnym latem 1939 roku. Jak większość żołnierzy w niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Był jeńcem Kozielska, został zamordowany w Katyniu. Wśród ustalonych tożsamości znajduje się także Kazimierz Iwanowski z Biłgoraja, Komendant Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej i Samoobrony Terytorialnej w Biłgoraju. Był jeńcem Starobielska i został zamordowany w Charkowie. Wiadomo również o księdzu Aleksandrze Dubielu, kapitanie pochodzącym z Frampola który został jeńcem Ostaszkowa i został zamordowany w Twerze. Był on kapelanem Wojska Polskiego. Wśród innych zamordowanych oficerów Wojska Polskiego pochodzących z terenu biłgorajskiego znajdują się podporucznik Eugeniusz Domański, major Kazimierz Kraczkiewicz, porucznik Arkadiusz Kuźmiński, major rezerwy Stanisław Malewicz i plutonowy podchorąży Wacław Szozda. Ustaleni zamordowani funkcjonariusze Policji Państwowej pochodzący z biłgorajszczyzny to Władysław Błaszczyk, Józef Brygiel, Kazimierz Dudziec, Jan Puch, Lulian Roman, Roman Rozwadowski, Jan Sobczak, Stefan Sobieszczański, Wacław Wolanin i Mieczysław Zarzycki - mówi historyk, dr Dorota Skakuj.

17_wrzesnia_rocznica_3.JPG

-Dziś cieszymy się wolnością o którą walczyli nasi przodkowie. Na ołtarzu Ojczyzny położyli swe życie i zdrowie. My musimy pamiętać o ich ofierze i o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że zależy ona od naszych czynów, postaw i że musi być utrwalana. W 82. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę wspominamy wszystkich tych, którzy którzy za wolną Polskę zapłacili najwyższą ofiarę Współorganizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Naszym celem jest by placówki włączały się w przygotowanie i oprawę patriotycznych uroczystości. To element wychowania i lekcja historii - mówił w rozmowie z bilgoraj.com.pl starosta Andrzej Szarlip.

17_wrzesnia_rocznica_4.JPG

W uroczystościach uczestniczyli obok władz powiatu biłgorajskiego (starosty Andrzeja Szarlipa, członka Zarządu Powiatu Andrzeja Łagożnego) obecni byli gości obecne były także poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz samorządowych w osobach Janusz Rosłan burmistrz Biłgoraja, Wojciech Dziduch zastępca wójta gminy Biłgoraj oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich, służb mundurowych i organizacji pozarządowych.

17_wrzesnia_rocznica_5.JPG

Uroczystości zakończył montaż słowno -muzyczny przygotowany przez uczniów ZSBiO w Biłgoraju oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Krzyżu Katyńskim.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 101

Tagi: nóż w plecy   rocznica sowieckiej agresji na polskę   17 września   biłgoraj lista katyńska

Zobacz także

Piękno zorzy polarnej

Dodane: 2022-01-19 13:07 - Komentarze  (0)  czytane (221)

TAGI: mdk biłgoraj, konkurs plastyczny, anna świca, oświata biłgorajKomentarze (16)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.80.249.22

Greg (2021-09-19 15:56:50)

Rozumiem obecność uczniów ZSBiO - bo przygotowali oprawę, rozumiem obecność uczniów wchodzących w skład pocztów sztandarowych, ale nie rozumiem obecności uczniów TL. Czy oni w piątek od godz. 11.00 nie mieli zajęć. I to wszystko w obecności Starosty?

zdziwiony (2021-09-19 15:48:03)

A co tak zielono?

(2021-09-18 10:14:59)

"pułkownik" Tujak był na maniewrach Zapad 21

(2021-09-18 09:18:39)

Romanowskiego nie było? Dziwne

(2021-09-18 09:10:28)

borowcowa dzie

(2021-09-18 08:17:35)

Nasz język ojczysty jest piękny, ale wiele nie korzysta z jego zasobów słownych. To widać w trakcie przemówień, rozmowach codziennych, i o dziwo w Parlamencie Europejskim Dał temu przykład p. BRUDZIŃSKI, reprezentant również mojej skromnej, kiedy z mównicy użył słowa DYRDYMAŁY. Czy można zastąpić to słowo, którego nadużywa w kraju? A potem się dziwi, że poseł Dyrdymał!

Hipokryzja (2021-09-17 20:17:30)

Szkoda że pewien gość, od władzy biłgorajskiej, nie czuje się w ogóle Polakiem, lecz woli lansować inną nację.

s (2021-09-17 19:28:51)

Taki piękny, taki szlachetny i tylko na 19 zdjęć się załapał....Żal.

(2021-09-17 18:35:28)

"Ludobójstwo". Brutalna historia Polski w animowanym dokumencie

W Pabianicach powstał animowany film dokumentalny poświęcony nowoczesnej historii Polski. "Ludobójstwo", bo taki jest tytuł filmu, to dzieło Arkadiusza Olszewskiego. Żeby zrealizować obraz pabianiczanin zebrał 18 tysięcy złotych za pośrednictwem portalu "Polak Potrafi".


75-minutowa produkcja przepełniona jest brutalnymi scenami. Producent i reżyser filmu zapewnia jednak, że drastyczność była w tym przypadku konieczna. - Wrzuciliśmy wiązkę granatów do składu amunicji - mówią autorzy. Łagodną wersję historii znamy od lat, teraz przyszedł czas na zmierzenie się z okrutną prawdą. Film ma za zadanie przypomnieć i odkłamać wiedzę o gehennie, jaką przeżyli nasi rodzice i dziadkowie, przedstawiając najbardziej dramatyczne z wydarzeń jakie dotknęły naród polski w okresie II wojny światowej - wyjaśniają.


(2021-09-17 18:18:33)

17 września wieczorem Naczelny Wódz Edward Śmigły-Rydz wydał rozkaz : „Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów. Zadanie Warszawy i miast, które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta, do których podejdą bolszewicy, powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii”.

Rozkaz ten nie dotarł do wielu oddziałów, a przez część dowódców uznany został za prowokację. W wielu miejscach oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza podjęły walkę z wkraczającym nieprzyjacielem. Zacięty i tragiczny bój przeciw Sowietom stoczyli obrońcy Grodna. W starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów. Straty sowieckie wynosiły ok. 3 tys. zabitych i 6-7 tys. rannych

W nocy z 17 na 18 września prezydent Ignacy Mościcki wraz z rządem polskim i korpusem dyplomatycznym przekroczył granicę rumuńską, planując przedostanie się do Francji. Razem z nimi terytorium polskie opuścił Naczelny Wódz.

Wkraczającą Armię Czerwoną z entuzjazmem witali Żydzi stawiający bramy powitalne i rzucający kwiaty na sowieckie czołgi. Żydzi strzelali polskim żołnierzom plecy i bestialsko mordowali jeńców. Polacy byli przez Żydów okradani i bici. Żydowska milicja wykazywała się wyjątkowym okrucieństwem wyłapując ukrywających się Polaków i wydając ich w sowieckie ręce. W wyniku tych donosów Polacy trafiali na listę katyńską, byli katowani i mordowani w sowieckich więzieniach lub wywożeni do ZSRR.

Na skutek żydowskich donosów, w których oskarżali oni Polaków o antysemityzm, zamordowano m.in. kilku działaczy studenckich z Politechniki Lwowskiej w październiku 1939 roku. Zostali oni zastrzeleni przez Sowietów podczas wiecu, w trakcie którego Żydzi wskazali ich jako „działaczy organizacji antysemickich”. Przed śmiercią studenci zostali pobici i skopani.

O haniebnej roli Żydów pod okupacja sowiecką świadczy m.in. relacja Tadeusza Chciuka, kuriera ZWZ: „Pod Sowietami (…) my, Polacy, boimy się Żydów – nie wszystkich oczywiście, ale jak się boimy, to bardziej niż kogo innego. Oni są pierwsi do współpracy z bolszewikami, są najbardziej niebezpieczni – są wszędzie, są najgorliwszymi komunistami, dużo wiedzą, pomagają „rozpracować” teren, sam mam takich kolegów z gimnazjum, z uniwerku.”

Dziś, gdy Żydzi usiłują przedstawić się światu jako jedyna ofiara II wojny światowej, a z Polaków robią antysemickie potwory, naszym obowiązkiem jest przypominać o żydowskiej kolaboracji z sowietami i o tym, że Żydzi przyczynili się (pośrednio i bezpośrednio) do eksterminacji Polaków na ziemiach zajętych przez Związek Sowiecki.wprawopl

(2021-09-17 18:06:54)

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera).

Integralną częścią zawartego wówczas sowiecko-niemieckiego paktu o nieagresji, był tajny protokół dodatkowy. Jego drugi punkt, dotyczący bezpośrednio Polski, brzmiał następująco: „W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia”.

Informacja na temat wspomnianego tajnego protokołu nie dotarła do Polski, mimo że przywódcy alianccy dysponowali wiedzą na jego temat.

Oceniając sojusz dwóch totalitarnych mocarstw prof. Andrzej Garlicki pisał: „Pakt Ribbentrop-Mołotow nazywa się często IV rozbiorem Polski. Ta nazwa dobrze oddaje jego istotę. Dwa sąsiadujące z Polską państwa zawarły porozumienie dotyczące podziału jej terytorium pomiędzy siebie. Po kilku tygodniach porozumienie to zostało zrealizowane. Pakt Ribbentrop-Mołotow przyniósł Hitlerowi pozornie mniejsze korzyści niż Stalinowi: terytorium polskie na zachód od linii Wisły oraz uznanie Litwy za niemiecką strefę wpływów. Ale Hitler otrzymywał równocześnie – i to było bezcenne – gwarancje neutralności Moskwy w jego konflikcie z Zachodem. Groźba wojny na dwa fronty, przynajmniej w najbliższym czasie, przestawała istnieć dla Niemiec. Obaj partnerzy podpisujący pakt na Kremlu traktowali go jako rozwiązanie doraźne. Obaj mieli cele o wiele bardziej ambitne niż rozbiór Polski czy podporządkowanie republik nadbałtyckich. Były to cele sprzeczne, dlatego wojna pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Radzieckim była nieunikniona”. (A. Garlicki „Historia 1815-1939. Polska i świat”).

Cossi (2021-09-17 16:42:42)

Myślę, ze komu jest dziwno - jest dziwakiem. Pułkownik Tujak jest za granica - woino mu czy nie?

Bareja (2021-09-17 16:32:18)

Emerytka szefuje edukacji.

(2021-09-17 15:37:35)

No i co cenzura?

(2021-09-17 15:34:44)

dziwne ? że też pułkownik Tujak swoją obecnością nie zaszczycił tej uroczystości

(2021-09-17 15:04:32)

Ciekawe kto z Biłgoraja głosował na OBCĄ , czyli spoza BIłgoraja niejaką Monikę Pawłowską, wtedy firurę w lwicy, skąd odeszła do Gowina a teraz będzie w PiS ( jak media donoszą. Niektórzy takie skoki nazywają prostytucją polityczną. Kompromitacja tych, którzy lansowali ją w Biłgoraju kilka lat temu. Z taką tendencją latawca nie nadje się na pewno na polityka .

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia