Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W Biłgoraju odbyły się konsultacje nowej ustawy winiarskiej

Dodał: red Data: 2021-09-09 12:19:21 (czytane: 2242)

Dzisiaj w Biłgoraju odbyły się konsultacje dotyczące nowej ustawy winiarskiej. Brali w nim udział Fryderyk Kapinos - poseł i przewodniczący Nadzwyczajnej Sejmowej Podkomisji ds. Wyrobów Winiarskich, poseł na Sejm RP Beata Strzałka - inicjator i organizator spotkania oraz przedstawiciele AMBRA S.A., właściciel winnicy "Dwa Wzgórza" Paweł Firosz i przedstawiciele SP "APIS" z Lublina.Reklama.

Konieczność przygotowania nowego projektu ustawy o wyrobach winiarskich wynika z dużego zakresu zmian wprowadzonych w prawie Unii Europejskiej oraz projektowanych zmian systemowych w zakresie funkcjonowania krajowego rynku wina. Zmiany w ustawie powinny przyczynić się do poprawy przejrzystości przepisów związanych z rynkiem wina oraz usprawnić kontrolę producentów wina przez wyeliminowanie pozyskiwania analogicznych informacji w ramach poszczególnych kontroli. Wprowadzi ona również ewidencję winnic, która umożliwi producentom wina dostęp do informacji o plantacjach winorośli w Polsce, z których winogrona mogą być wykorzystywane do produkcji.

- Wcześniej funkcjonowała ustawa winiarska z 2011 roku. W związku z tym, że zarówno w prawie unijnym jak i w prawie polskim dużo się zmieniło, postanowiliśmy że zostanie napisana nowa ustawa. Obecnie jest już przygotowany projekt tej nowej ustawy - mówi Fryderyk Kapinos, Poseł na Sejm RP. -Projekt daje dużo ułatwień dla producentów wyrobów winiarskich oraz bardzo duże możliwości do produkcji win owocowych, miodów pitnych, cydru i perry. Chcemy, żeby ilość produkcji wina w Polsce się zwiększała. Mamy niecałe 600 ha winorośli w Polsce - nie jest to duży areał, co przekłada się na ilość produkowanego wina. W stosunku do krajów które słyną z produkcji wina jesteśmy daleko - dodaje.

podkomisja_winiarska.JPG

Dzięki nowej ustawie zostaną uregulowane kwestie dotyczące oznaczeń geograficznych win oraz aromatyzowanych produktów sektora wina oraz wszystkie pozostałe kwestie dotyczące fermentowanych napojów winiarskich oraz rynku wina. W ramach nowego projektu zrezygnowano również z również z wymogu posiadania przez przedsiębiorcę planu obiektów budowlanych oraz wymogów określających minimalne dozwolone pojemności stosowanych przez przedsiębiorcę zbiorników do magazynowania i przechowywania wyrobów winiarskich. Zwiększono też ilość maksymalnej produkcji z 10 tys. litrów do 100 tys. litrów.

-Nasz główny postulat jest taki, aby stworzyć całe otoczenie prawne do powstania nowego segmentu na rynku winiarskim, czyli jakościowych win owocowych. Jeżeli państwo będzie w je stworzyć, to jest szansa, że powstanie nowa polska specjalność w produkcji artykułów rolniczych - mówi Grzegorz Nowak, członek Zarządu AMBRA S.A. i Dyrektor zakładu w Woli Dużej. - Polska stoi owocami. Jesteśmy krajem północnym więc ciężko jest tu produkować wino z winogron. W tym przypadku owoce są naturalnym surowcem winiarskim. Zostaliśmy zdominowani, szczególnie z chwilą wejścia do Unii Europejskiej, przez wina winogronowe i nikt nie myślał o tym, żeby stworzyć polską specjalność win owocowych. Uważamy, że potencjał polskich owoców jest na tyle mocny i zaakceptowany przez konsumentów, że mogą stanowić doskonałą alternatywę dla win gronowych. Bogactwo smaku i zapachu takich win jest często nawet wyższe niż w winach gronowych - twierdzi.

podkomisja_winiarska__2_.JPG

-Z postulatów, które wybrzmiały od firm i uczestników spotkania to kwestie technologii produkcji win owocowych, dosładzanie ich naturalnymi sokami  i moszczem owocowym z wykorzystaniem naturalnych cukrów owocowych oraz miodu, określenie zasad wyrobu i znakowania tych wyrobów oraz wprowadzenie kategorii cydru jakościowego, cydru lodowego, perry aromatyzowanego i wina miodowego. Co ważne projekt ustawy określa definicję wyrobów winiarskich i produktów sektora wina - informuje poseł Beata Strzałka.

Nowa ustawa winiarska pierwotnie miała być przyjęta do 16 września, jednak ze względu na okres wakacyjny data została przesunięta na 30 października. Przesunięcie terminu wprowadzenia ustawy wynika z konieczności usunięcia wszystkich nieścisłości i wątpliwości jej dotyczących poprzez przeprowadzenie konsultacji z producentami.

/red./

Tagi: branża winiarska   ambra s.a.   wina owocowe   nowa ustawa winiarska

Zobacz także

Więcej luzu w dorabianiu do emerytur i rent

Dodane: 2021-12-01 08:24 - Komentarze  (1)  czytane (391)

TAGI: zus biłgoraj, emerytury i renty, zakład ubezpieczeń społecznych, przychody emerytówKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.23.219.12

K (2021-09-10 09:02:13)

Pochwała dla biłgorajskiej Posłanki, robi coś dla przedsiębiorców z naszego terenu!

(2021-09-09 19:03:37)

Za dawnym sklepem Tesco, codziennie odbywają się konsultacje winiarskie. Dlaczego nikt z tych konsultantów, nie został poproszony jako ekspert?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju konsultowano wydawanie miliardów z europejskich funduszy

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło się dziś spotkanie w ramach konsultacji społecznych projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021 - 2027. W konsultacjach uczestniczyli wicemarszałek Michał Mulawa, dyrektor LAWP Magdalena Filipek-Sobczak, po. dyrektora departamentu Wdrażania EFRR Kajetan Kościk oraz przedstawiciele WUP. więcej»

Sklep sieci Netto w Biłgoraju. Wyremontowano budynek po TESCO

Już od jutra mieszkańcy Biłgoraja będą mieli wreszcie możliwość skorzystania z niezwykle zróżnicowanej oferty Netto i zrobienia zakupów w sklepie Netto 3.0 - wszystko dzięki otwarciu pierwszej placówki sieci w mieście. Na mieszkańców czekają promocje sięgające blisko 60%, zabawy i atrakcje dla całej rodziny, a także specjalne kupony na kolejne zakupy. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Radni pochylili się nad podatkami od nieruchomości. Po burzliwej dyskusji zdecydowali w głosowaniu, że nie zostaną podniesione (AUDIO)

Jednym z najistotniejszych punktów XXXI sesji Rady Miasta Biłgoraj,...

Zakończyło się głosowanie w ankiecie dotyczącej ozdób świątecznych

Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan rozmawiał wielokrotnie z mieszańcami...

Minister Czarnek w Biłgoraju. Szef resortu oświaty mówił o suwerenności

Wykład otwarty ministra edukacji i nauki prof. dr. hab. Przemysława...

Biblioteka w Tarnogrodzie po remoncie. Doskonałe połączenie tradycji budynku z trendami XXI wieku (FOTO)

Całość kosztowała około 6 mln zł, w tym 5 mln zł to środki zewnętrzne....

Maszyny do czyszczenia posadzek, a sprawne sprzątanie

Utrzymanie czystości, a w szczególności na dużych powierzchniach...

Czym właściwie jest zarządzanie projektami?

O zarządzaniu projektami niemal każdy z nas słyszał. Niemniej...

Ogłoszenia