Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

W Biłgoraju o autyzmie

Dodał: red Data: 2018-04-07 16:23:30 (czytane: 2780)

Już po raz trzeci, w Biłgoraju z inicjatywy dyrekcji i pracowników Żłobka i Przedszkola Integracyjnego "Bambini" odbyła się - w ramach Międzynarodowego Dnia Autyzmu - konferencja, skierowana do pedagogów, rodziców i bliskich osób z autyzmem. Jej celem było przybliżenie tych zaburzeń.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajKonferencja nosiła tytuł "Biłgoraj niebieski dla autyzmu". Kolor niebieski jest symbolem osób chorych na autyzm i jednocześnie pretekstem by o zaburzeniach ze spektrum autyzmu rozmawiać. -Naszym celem i założeniem jest dzielić się wiedzą na temat osób dotkniętych autyzmem i zespołem Aspergera, wzbudzić ciekawość odnośnie tej tematyki i przede wszystkim podnieść świadomość społeczną na temat tych zagadnień - przyznaje organizatorka przedsięwzięcia Justyna Wąsala - Gura. Konferencja rozpoczęła się już w piątek 6 kwietnia br., od projekcji w Biłgorajskim Centrum Kultury filmu dokumentalnego "Życie animowane", opowiadającego historię autystycznego chłopca, który dzięki bajkom nawiązuje kontakt z rodziną.

justyna_wasala_gura.JPG

Druga część konferencji rozpoczęła się w godzinach przedpołudniowych w sali widowiskowej Biłgorajskiego centrum Kultury, 7 kwietnia. Wówczas z prelekcjami i wykładami wystąpili zaproszeni goście, lekarze, terapeuci i specjaliści pracujący na co dzień z autystami. Wykład na temat wypalenia się rodziców dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera wygłosił prof. Mieczysław Dudek ze Społecznej Akademii Nauki w Łodzi. Magdalena Łagowska - prezes Stowarzyszenia "Przebudzenie", dzieliła się swoimi doświadczeniami głosząc prelekcję "Z artyzmem nam po drodze". Własnymi doświadczeniami dzieliła się także Joanna Pyta, nauczyciel, terapeuta i matka dziecka autystycznego. Z kolei Edward Bolak mówił o dorosłych osobach z autyzmem.

Reklama.

-Praktycznie nie ma placówki przedszkolnej czy szkolnej, w której nie byłoby dzieci z autyzmem, z szerokiego spektrum autyzmu. te dzieci wymagają specyficznego podejścia, cierpliwości i odpowiedniej terapii, z racji specyficznego zachowania i ograniczeń w kontaktach, odwzajemnianiu i okazywaniu uczuć, czy braku umiejętności pracy w grupie i współżycia społecznego - zauważa profesor Dudek.

autyzm_bilgoraj_konferencja__2_.JPG

Stąd tak ważne wydaja się takie konferencje i spotkania jak to w Biłgoraju. Z jednej strony podnosi ono poziom wiedzy społecznej w stosunku do zaburzeń ze spektrum autyzmu, z drugiej wychowawcom, nauczycielom, rodzicom, pracownikom ośrodków pomocy społecznej daje konkretna wiedzę. -Trzeba non stop podnosić swą wiedzę, w przypadku nauczycieli i terapeutów swe kwalifikacje, to jest na razie jedyna droga by skutecznie pomagać autystom i ich rodzinom oraz by stwarzać w placówkach oświatowych i wychowawczych warunki dla tych dzieci najlepsze i w ten sposób przywracać je społeczeństwu - zaznacza Joana Pyra.

autyzm_bilgoraj_konferencja.JPG

Konferencja była także doskonała okazją dla rodziców, by nie tylko mogli się doszkolić ale i porozmawiać ze specjalistami. -Pragnę złożyć serdeczne podziękowania pani dyrektor Żłobka i Przedszkola "Bambini" oraz wszystkim organizatorom, a także władzom Miasta za włączenie się i organizację tej konferencji. To edukacja i bardzo ważna społeczna praca - podkreśla mama 4-letniej autystycznej Magdaleny Marii, Ewa Kaszczuk - Wilusz.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: konferencja o autyzmie   biłgoraj niebieski dla autyzmu   autyzm i zespół aspergera   justyna wąsala gura

Zobacz także

Lekarz z Biłgoraja pokieruje szpitalem w Radecznicy

Dodane: 2020-01-23 16:38 - Komentarze  (5)  czytane (2744)

TAGI: łukasz łobejko, szpital psychiatryczny w radecznicy, dyrektor szpitala, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.206.12.79

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka "Elektryka" 2020

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Coraz więcej ścieżek rowerowych w Józefowie

Za niespełna trzy miesiące Gmina wybuduje kolejny fragment ścieżki rowerowej w Górecku Starym, a w połowie wakacji powinien być gotowy...