Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Uroczystości rocznicowe z okazji 68. rocznicy Powstania Warszawskiego (VIDEO)

Dodał: red Data: 2012-08-03 12:29:36 (czytane: 2791)

Prezentujemy materiał VIDEO z uroczystości 68. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz publikujmy oficjalne wystąpienia por. Ireny Kulińskiej ps. "Rosa" oraz Starosty Stanisława Schodzińskiego.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajWystąpienie por. Ireny Kulińskiej ps. "Rosa" podczas uroczystości 68. rocznicy Powstania Warszawskiego:

W ciągu 63 dni sierpnia i września 1944 roku ważyły się losy nie tylko Warszawy ale i całej Polski. Powstanie Warszawskie miało przynieść wolność całemu krajowi i wszystkim polakom, było próbą ocalenia kraju przed zastąpieniem okupacji niemieckiej, okupacją sowiecką.

Być może to właśnie Powstanie skłoniło Stalina do rezygnacji z pomysłu wcielenia Polski do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, jako 17-tej republiki.

Warszawa była jedyną okupowaną przez Niemców stolicą Europy, która przeżyła taki zryw bohaterów. Świadomość celów walki toczonej z okupantem stała się jednym z podstawowych źródeł siły społeczeństwa lat okupacji.

Walkę o wolność i suwerenność państwa w okupowanej Warszawie utożsamiano wówczas również z walką o prawa ludzkie, godność człowieka szczególnie w kontekście okupacyjnego terroru. Wierzono że dojdzie kiedyś do otwartego zbrojnego powszechnego wystąpienia społeczeństwa polskiego przeciwko okupantowi w walce o wolność. Chcąc wystąpić wobec Sowietów w roli gospodarzy, emigracyjny rząd RP zdecydował o przeprowadzeniu akcji „Burza” w stolicy. -Naród który chce żyć w wolności nie może być biernym w momentach, w których decydują się jego losy - wyjaśniał przyczyny wydania rozkazu o rozpoczęciu powstania gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, komendant główny AK.

1 sierpnia 1944 roku warszawiacy w imię wolności i sprzeciwu wobec obcej przemocy chwycili za broń. Dali światu sygnał, że Warszawa walczy. Zryw powstańczy był częścią akcji „Burza” którą AK prowadziła na terenie całego kraju, w tym także Ziemi Zamojskiej. Należy pamiętać że w tym czasie front wschodni decyzją Stalina zatrzymał się na prawym brzegu Wisły. Józef Stalin z premedytacją czekał na upadek Powstania po to, by Niemcy mogli wymordować jak najwięcej Polaków, szczególnie polskiej inteligencji a także zburzyć Warszawę. Tym samym w praktyce stał się więc sojusznikiem Hitlera. Podejmując walkę o odzyskanie niepodległości Warszawa latem 1944 roku znalazła się pomiędzy Stalinem a Hitlerem. Można powiedzieć że była to ostatnia próba obrony niepodległości.

Do powstania przystąpiło ok. 23 tys. słabo uzbrojonych żołnierzy AK. Na terenie lewobrzeżnej Warszawy Niemcy dysponowali ok. 16 tys. żołnierzami, później ściągnęli posiłki. Ostatecznie w walkach jak również w tłumieniu Powstania wzięło udział około 50 tys. żołnierzy niemieckich. Na początku SS miało rozkaz, by mordować wszystkich, zmieniono go dopiero po kilku dniach. Schwytanych powstańców Niemcy rozstrzeliwali na miejscu. To były najtrudniejsze 63 dni w dziejach Warszawy.


W Powstaniu które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku zginęło około 18 tys. powstańców, w skutek masowych mordów i toczących się walk około 150 tys. mieszkańców Warszawy. Po stronie Niemców około 26 tys. zabitych i zaginionych. Polska Armia Podziemna - „Armia Krajowa” pozbawiona artylerii, lotnictwa czołgów walczyła z Niemcami jak równy z równym.

Mimo, że stanowiliśmy część wielkiej machiny koalicyjnej zostaliśmy zdradzeni. Powstanie przynosiło codzienne przykłady bohaterstwa i wspólnoty w obliczu śmierci. Choć sytuacja stawała się z dnia na dzień bardziej beznadziejna, a ludność cywilna z rosnącym trudem znosiła te warunki solidarność w oporze przeważała. Nikt powstańcom nie przyszedł z pomocą, choć bili się także za sprawę tych na których liczyli. Reakcja aliantów zachodnich na Powstanie była dwuznaczna, rząd brytyjski zwlekał z uznaniem Armii Krajowej za armię sojuszniczą, co kosztowało życie tysiące żołnierzy AK rozstrzeliwanych w tym czasie w Warszawie przez hitlerowców.

Powstanie Warszawskie to ogromne bohaterstwo, wielkie okrucieństwo i straszna zdrada ze strony Sowietów i zachodu, USA i Anglii. Przez cały czas Powstania Rząd RP wzywał aliantów do udzielenia pomocy walczącej Warszawie, niestety daremnie. Powstanie nie otrzymało znaczącego wsparcia z zachodu, a żadnego od Sowietów. Dopiero w miesiąc od wybuchu powstania 30 sierpnia 1944 roku USA i Anglia uznały iż Armia Krajowa jest integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych i że wszystkie akty represji w stosunku do jej żołnierzy są pogwałceniem praw wojny.

Dlaczego tak ogromna tragedia w pamięci historycznej Europy minęła bez echa? Dlaczego Powstanie Warszawskie, w którym zginęło około 26 tys. żołnierzy niemieckich, nie ma należytego uznania militarnego? Dziś wszyscy powinniśmy przede wszystkim znać i przekazywać prawdę o tym, iż Powstanie Warszawskie przyniosło hańbę, nie tylko Niemcom, Sowietom i aliantom zachodnim, ale też Polakom z lubelskiego PKWN-nu. Jesteśmy wielkim europejskim Narodem, mamy wielką wspaniałą tradycję, odwołujmy się więc do tego co najlepsze, w naszej historii.

Powstanie odegrało pozytywną rolę mobilizującą świadomość historyczną i narodową w oporze przeciwko sowieckiej dominacji w czasach PRL-u. Pomimo ogromnych kosztów Powstania Warszawskiego, trzeba pamiętać i czcić bohaterów. Ustanowienie 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego jest podkreśleniem ciągłości i tożsamości korzeni wywodzących się z etosu Państwa Podziemnego i AK na których zbudowana jest obecna wolna demokratyczna Polska.

Reklama.

Wystąpienie Stanisława Schodzińskiego - wicestarosty biłgorajskiego podczas uroczystości 68. rocznicy Powstania Warszawskiego:

Szanowni zgromadzeni, dziękuję organizatorom za przygotowanie (dzisiejszej) uroczystości. Dobrze się stało, że w tej organizacji znalazło się miejsce na Mszę świętą, ponieważ żołnierze AK uznawali w swej działalności Boga jako rzecz najważniejszą. Dobrze, że jest w Biłgoraju pomnik AK - i tutaj dziękuję jego budowniczym, tym, którzy tu są, i tym, którzy odeszli.

Obecnie często słyszymy o daremnej ofierze powstańców. Zanim ktoś potępi powstanie pragnę postawić kilka pytań: Kto zniszczył Warszawę i wymordował jej mieszkańców? Czy zrobili to generałowie Okulicki, Komorowski i powstańcy? Co w tym czasie robili Niemcy? Co robili Sowieci, którzy stali bezczynnie oczekując upadku Warszawy? Dlaczego nie oskarżono najeźdźców tylko obrońców?

W Końcu lipca 1944 roku pod stolicę podeszła Armia Czerwona z wierną Stalinowi Armią Ludową. Stalin i Armia Ludowa mieli wyzwolić stolicę Polski, a podziemna największa armia w Europie - Armia Krajowa - miała być całkowicie bierna i stać bezczynnie? Żołnierze AK mieli wybór: walczyć i ginąc z bronią w ręku za Ojczyznę, albo ginąć z sowiecką, bądź niemiecka kula w potylicy.

To Hitler i Stali są odpowiedzialni za polską krew i zniszczenia. Nasze elity nie mówią otwarcie, czując kompleks silniejszego. bez prawdy nie będzie prawdziwego pojednania.

Arcybiskup Diecezji Warszawsko - Praskiej Henryk Hoser zarządził na 1 sierpnia godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji poległych powstańców i o kształt naszej przyszłej wolności oraz przeproszenia za bluźnierstwa. Prezydent Warszawy wydała zezwolenie na bluźnierczy koncert Madonny w Warszawie w rocznicę Powstania.

W koncercie Madonny występują elementy profanacji krzyża w scenerii obecności demonów. Czy 1 sierpnia nie powinien być dniem żałoby i pamięci narodowej, a nie bluźnierczej rozrywki i satanizmu? Co się stało z naszą wiarą, patriotyzmem i sumieniem? Jak reagujemy na bluźnierstwa, apostazje i ataki na wiarę katolicka przez partie naszego rodaka, za którego musimy się wstydzić, a który jest jeszcze u nas honorowany?

Życzę byśmy dokonywali dobrego wyboru pomiędzy dobrem a złem i odróżniali podawane nam w mediach manipulacje. Bądźmy patriotami i obrońcami wartości i całego dziedzictwa żołnierzy AK.

/red./

Zobacz także

Sukces uczennic I LO im. ONZ w międzynarodowym konkursie plastycznym

Dodane: 2021-03-02 15:43 - Komentarze  (0)  czytane (367)

TAGI: i lo im. onz w biłgoraju, oświata biłgoraj, konkurs graficzny, ludzie ludziom zgotowali ten losKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.192.112.123

lena (2013-01-17 19:07:36)


GENERAL ANDERS ZMIENIL POTEM ZDANIE PO WOJNIE MOWIL Z NABOZESTWEM O POWSTANIU....

javo (2012-08-11 00:39:41)

Chwała Bohaterom!!! poległym
a odpowiedzialnym za wywołanie potępienie
Co za czasy 1 sierpień ważniejsze święto niż 15 sierpnia wygrana wojna z bolszewikami

historyk (2012-08-06 15:54:31)

Gen. Władysław Anders: WYWOŁANIE POWSTANIA UWAŻAMY ZA CIĘŻKĄ ZBRODNIĘ I PYTAMY SIĘ, KTO PONOSI ZA TO ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Ania (2012-08-05 19:33:10)

A gdzie jest ten film, bo chciałam sobie obejrzeć, koleżanka która oglądała na żywo mówiła że bardzo jej się podobało zachowanie kibiców i żołnierzy

(2012-08-04 08:46:27)

Rynek- masz rację co do tego paranoika, ale nieźle on na tym wychodzi, ustawiony za wysoką kasę na stołku od lat, głosuje na niego ciemnota a jest jej sporo.

Witt (2012-08-03 23:31:02)

cd ...rocznicę tej masakry obchodzić zostało. A kto rozliczy tych co rozkaz do powstania wydali.

Witt (2012-08-03 23:28:00)

Schodziński to marnie zna historię. on powinien siedzieć cicho, bo tylko niepotrzebnie wzbudza niechęć do swojej osoby.To rząd w Londynie zadecydował o wybuchu powstania bo jemu się bardzo spieszyło do objęcia władzy. Posłużył się w tym celu zmanipulowanymi warszawiakami, którzy siły Niemców znać nie mogli. Oni myśleli,że jak wypalą z kilku korkowców to Niemcy brań rzucą i łapki w górę podniosą a oni resztę wykończą tą zdobyczną bronią. Ale sprawy przyjęły całkiem inny obrót i teraz to tylko roc

nom (2012-08-03 22:50:46)

Dajcie sobie spokój z tymi powstańcami ,zgraja pseudo dowódców kazała im z gołymi rękami na czołgi skakać.Popatrzcie na swoje dzieci i sobie wyobrażcie , że ktoś im mówi biegnij ze scyzorykiem na czołg,a kupa cwaniaków siedziała sobie w Lądynie przy kawce podumali ale to nic ,że 200000 ludzi zginęło a wystarczyło poczekać ,a tak wytłukli inteligencje .

(2012-08-03 19:13:25)

Radio Maryja, Telewizja Trwam, WSKSiM są dzisiaj solą w oku rządzących. To wyspy normalności, zdrowia, wolności. Chodzi o to, żeby woda była cały czas mętna – wtedy kłusownicy wychodzą na łowy. Zdecydowanie trwa dzisiaj polowanie na człowieka.

Rozmowa Izy Kozłowskiej (Nasz Dziennik) z o. Dariuszem Drązkiem CSsR, pracującym w Radiu Maryja.

(2012-08-03 19:01:24)

Ciągle słyszę jak to wszyscy ganiają za zbrodniarzami mającymi coś wspólnego z zagładą żydów. A może warto było by wreszcie ukarać zbrodniarzy, którzy wo wiele bardziej drastyczny sposób dążyli do unicestwienia Narodu Polskiego. Dlaczego PROKURATORZY którzy skazywali na śmierć bohaterów walki o niepodległość dostają "WCHUJWYSOKIE" emerytury i żywią się z NASZYCH pieniędzy. Dlaczego dzieci i wnukowie katów pomimo swego rodowodu i poziomu inteligencji wynoszone są na stanowiska które dostępne są j

(2012-08-03 18:59:25)


Mowi sie, ze Powstanie warszawskie "bylo niepotrzebne". Uwazam, ze bylo bardzo potrzbne, a to ze zakoczylo sie barbarzynskim ludobojstwem w wykonaniu Niemcow pod czujnym okiem "koalicjantow- Rosji, USA, Anglii", to nie jest wina ani Warszawiakow ani dowodcow Powstania.
Chetnie bym poznal nazwiska tych bandytow niemieckich i czy poniesli juz kare. Jakos wszystkie rządy po 89r nie dopominają sie o odszkodowania, za rabunek, morderstwa, zniszczenia!!!?

Zamość (2012-08-03 15:17:58)

Zawiślak u nas nie robi uroczystości bo w Biłgoraju na gotowe? Wy też się na nim jeszcze poznacie jak traktuje ludzi.

Wystąpienie = promocja? (2012-08-03 14:34:44)

Nie wdając się głębiej w sens wypowiedzi np. przedstawiciela Starostwa Powiatowego, można odnieść wrażenie, że była to raczej autopromocja(?!) z której -kilku ludzi skrzętnie w mieście korzysta. Zdaje mi się, że w tym miejscu powinien wystąpić raczej historyk z wykształcenia np. dr Balicki, który był na uroczystości. Pewnie potrafiłby (jako młody człowiek) odnieść się do tego skomplikowanego tematu jakim jest niewątpliwie Powstanie Warszawskie -na dzisiejszy czas!?

Maria (2012-08-03 14:10:29)

Takie uroczystości powinny być dla kombatantów a nie dla udających AK.
Medale sobie dają a prawdziwi kombatanci siedzą z boku.

Historyk (2012-08-03 14:03:46)

Książek zniszczył pana Mazura wielkiego AK. Bo sam chciał być prezesem
AK choć wojny nie widział. Książek niech jedzie do Lublina po swoją
grubą teczkę w IPN.

Rynek (2012-08-03 13:38:29)

Te mowy Schodzińskiego powinny byc zakazane. Są pełne nienawiści. Facet
ma jakies kompleksy.

Jacek (2012-08-03 13:22:50)

w Biłgoraju dopuszcza się tylko Zawislaka z Zamościa i Schodzińskiego. Oni mają patent na przemawianie.

obecny (2012-08-03 12:54:03)

a posła Szeligę do przemów nie dopuścili - uuuuuuu jaka szkoda...

Irek (2012-08-03 12:52:44)

Panie Schodziński ile jeszcze mamy tego słuchać?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Koncert charytatywny w Majdanie Starym

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Okno małego ZUS znowu otwarte

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Pomóż swojej firmie, reklamuj się w bilgoraj.com.pl

Reklama w najpopularniejszym portalu w regionie pozwoli zwiększyć sprzedaż produktów, usług świadczonych przez Państwa firmę. Sprawdź...