Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Uroczystości historyczno - patriotyczne w uroczysku Knieja, ku czci Powstańców Styczniowych (FOTO)

Dodał: red Data: 2022-01-21 16:40:35 (czytane: 1882)

W uroczysku Knieja, koło miejscowości Ciosmy w gminie Biłgoraj odbyły się dziś (tj. 21 stycznia) uroczystości historyczno - patriotyczne ku czci Powstańców Styczniowych. Ich organizatorem było Nadleśnictwo Biłgoraj.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajPrzyczyny, genezę, przebieg i skutki powstania styczniowego przybliżyła Anna Magdziarz. W swym referacie zawarła także działania powstańcze w Biłgoraju i jego okolicach. Jak przypomniała, powstańcy w Biłgoraju zgromadzili się w nocy 22 stycznia 1863 roku, w okolicy klasztoru Ojców Franciszkanów w Puszczy Solskiej.

powstanie_styczniowe_2022__3_.JPG

-Atak na rosyjskie posterunki odłożono jednak do dnia następnego, wówczas także dołączyło około 400 ochotników. Administracja rosyjska została jednak ostrzeżona, wzmocniono patrole w samym Biłgoraju, a dodatkowo miasto otoczono kordonem. Powstańcy się więc wycofali, by się przegrupować i oczekiwać na posiłki. Po jakimś czasie wojska rosyjskie z Biłgoraja wyszły i udały się do Janowa Lubelskiego. Biłgoraj został zajęty przez powstańców i stał się ważnym punktem wspierającym powstańcze partie działające na Biłgorajszczyźnie - wyjaśnia Anna Magdziarz.

powstanie_styczniowe_2022__2_.JPG

Jak podkreślał w swym wystąpieniu Nadleśniczy Andrzej Borowiec, walczący o wolną i suwerenną Ojczyznę zawsze mogli liczyć na wsparcie i zaangażowanie leśników: -Tak było podczas I i II wojny światowej ale tak było i podczas naszych powstań. Leśniczówki, gajówki, leśne ostoje zawsze były otwarte dla walczących o wolną Polskę. Tutaj mogli odpocząć, uzyskać pomoc i wsparcie, wyleczyć rany, zgubić pościg. Dziś wierni naszym przodkom, gromadzimy się w takich miejscach jak uroczysko Knieja, by bohaterom oddać cześć.

powstanie_styczniowe_2022__1_.JPG

W wydarzeniu obok leśników uczestniczyli zastępca wójta gminy Biłgoraj i sołtys wsi Ciosmy. -Na terenie gminy jest wiele miejsc pamięci, które pokazują i przypominają nam historię polskiej drogi do wolności. To mogiły, miejsca bitew i potyczek, jak to w którym znajdujemy się teraz koło wsi Ciosmy, to leśne mogiły i szlaki. Te miejsca czekają na nasze odwiedziny, na kwiat, na znicza, na modlitwę za poległych i na chwilę zadumy nad trudną historią naszej Ojczyzny. Takie uroczystości są spłatą długu wobec minionych pokoleń które o wolność naszą walczyły - podkreśla Wojciech Dziduch, zastępca wójta gminy Biłgoraj.

Reklama.

By przypomnieć genezę, przebieg i bilans powstania, w Biłgoraju przy I LO im. ONZ otwarta została zewnętrzna wystawa o powstaniu styczniowym. Informowaliśmy Państwa o tym, w artykule Powstanie styczniowe, 159. rocznica wybuchu. Uroczystości główne 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w Biłgoraju odbędą się 23 stycznia br., w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 42

Tagi: powstanie styczniowe   nadleśnictwo biłgoraj   andrzej borowiec   uroczysko knieja

Zobacz także

Pożegnanie Komendanta Mirosława Burego

Dodane: 2022-05-28 14:12 - Komentarze  (0)  czytane (302)

TAGI: pożegnanie komendanta psp, mirosław bury, straż pożarna biłgoraj, powiat biłgorajskiKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.170.82.159

(2022-01-22 19:30:39)

To teraz Leśnicy muszą robić capstrzyki z polecenia nadleśniczego Borowca. Nowa jakoś w Lasach? Tego jeszcze nie było. I do tego wójt Dziduch?

Kazimierz (2022-01-21 18:00:50)

Odwiedzam to miejsce każdego roku. Bardzo urocze to miejsce. W pobliżu jest jeszcze jedno takie miejsce (nad rzeczką) - wśród lasu stoi wysoki krzyż poświęcony powstańcom, ale tam można dojechać tylko rowerem lub dojść pieszo.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert Marcina Stycznia "Ta droga"

Rzepka Juliana Tuwima wg. rodziców z Goraja

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk na jubileuszu 80-lecia Biłgorajczyka

Przewodniczący Rady Powiatu uhonorowany Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości

Zajęcia kondycyjne dla żołnierzy WP i US Army

Promesy na 130 tys. zł na naszych jednostek OSP

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Uwaga na spoofing!

Konsultanci infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na Platformie...