Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci... 76. rocznica pacyfikacji Różańca (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-03-17 16:13:05 (czytane: 1251)

18 marca 1943 roku Niemcy z pomocą ukraińskiej policji przeprowadzili pacyfikację położonej na trasie Tarnogród - Zamch, wsi Różaniec. Tylko tego dnia śmierć poniosło z rąk oprawców 70 osób, spalono blisko 190 gospodarstw, tj. około 550 budynków. Ci, którzy przeżyli, trafili do obozów i na roboty przymusowe do Niemiec.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj



-Od 1939 roku do roku 1944 zginęło 284 mieszkańców Różańca, a ponad 1 000 osób było wysiedlonych. Łącznie zniszczeniu uległo 260 gospodarstw tj. 700 budynków. Jednak najkrwawiej w historii naszej społeczności zapisał się czwartek, 18 marca 1943 roku. Niespodziewająca się niczego miejscowość dotknęła tragedia, której nie da się opisać - zaznacza sołtys miejscowości, Czesław Larwa.

76_rocznica_pacyfikacji_rozanca_1.JPG

Niemieckie, zbrodnicze działania prowadzone były w ramach tzw. Generalnego Planu Wschodniego, który zakładał, systematyczne, okrutne wysiedlenie Zamojszczyzny. -Był to nazistowski plan osiedleńczy i germanizacyjny terytoriów Europy Środkowo - Wschodniej i Wschodniej, położonych na wschód od granicy III Rzeszy, przed wrześniem 1939 roku. Wynikał on z wcześniejszych założeń narodowosocjalistycznych idei zdobycia tzw. "przestrzeni życiowej" należnej - według doktryny niemieckiego narodowego socjalizmu - niemieckiej "rasie panów" oraz hitlerowskiej interpretacji ideologii Drang nach Osten. Autorem generalnego Planu Wschodniego był dr med. Hans Ehlich, a powstał on w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy pod kierunkiem Heinricha Himmlera - przypomina regionalista, Marian Kurzyna.

76_rocznica_pacyfikacji_rozanca_2.JPG

Historyk, członek Tarnogrodzkiego i Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, Piotr Kupczak podkreśla,  że wysiedlenia kolejnych wsi miały podobny schemat i wspólny mianownik - wielkie okrucieństwo i zbiorowe mordy ludności cywilnej. -Wczesnym rankiem wojsko i żandarmeria otacza wieś ciasnym kordonem, wystawiane są posterunki oraz obsadzane przy drogach ciężkie karabiny. Z brzaskiem dnia, oprawcy podpalają pierwsze zabudowania i wywołują popłoch wśród ludności cywilnej. Ludzie wyganiani są z domów, Niemcy nie pozwalają gasić zabudowań, ani niczego zabrać. Do osób nie wykonujących poleceń czy próbujących uciec strzela się. Kolejne rodziny zbierane są w punktach zbiorczych, a stamtąd prowadzeni do miejsca zbiórki wszystkich. Oddziela się mężczyzn od kobiet i dzieci. Pyta o partyzantów. Następnie mieszkańcy trafiają do obozów przejściowych, na roboty przymusowe oraz do obozów zagłady. Modelowym przykładem tych zbrodniczych działań jest Różaniec - informuje Kupczak.

76_rocznica_pacyfikacji_rozanca_4.JPG

-Tego nie da się opisać. Przeżyliśmy tylko dzięki Bożej Opatrzności. Mama obudziła nas bardzo wcześnie rano, była zdenerwowana, kazała się szybko ubierać i wychodzić z domu. Nie wiedzieliśmy co się dzieje. Ja byłam wówczas 6-letnim dzieckiem, miałam jeszcze dwóch starszych braci. Mama złapała tylko ze ściany krzyżyk misyjny i wszyscy wybiegliśmy na podwórko, tam tata wypuszczał na wolność zwierzęta. Stanęliśmy wszyscy koło mamy, ta nas przytulała i dawała całość krzyżyk. Jak skończyliśmy go całować, Niemiec rzucił granat w zabudowania, huk, ogień i płacz. Zabrali nas do punktu zbiórki i miano rozstrzelać, zmieniono jednak zdanie i zostaliśmy skierowani do sąsiednich gospodarstw by wyrabiać kontyngenty - wspomina Janina Larwa.

Reklama.

Kupczak zwraca także uwagę, że pacyfikacja Różańca była odwetem za pomoc, jaką miejscowa ludność udzielała partyzantom polskim i zbiegłym z obozów jeńcom sowieckim.

76_rocznica_pacyfikacji_rozanca.JPG

Pamięć o gehennie mieszkańców Różańca jest - mimo upływu czas - nieustannie żywa. Co roku rocznicowe uroczystości gromadzą społeczność Różańca ale także innych mieszkańców Gminy Tarnogród i Gminy Obsza. W hołdzie pomordowanym uczestniczą poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych oraz młodzież szkolna.

76_rocznica_pacyfikacji_rozanca_3.JPG

Na tegoroczne uroczystości złożyła się Msza święta oraz montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Różańcu II. Przy grobach pomordowanych i przy pomnikach upamiętniających tragedie miejscowej ludności, złożono kwiaty i zapalono znicze.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 94

Tagi: pacyfikacja różańca   gmina jóżefów   wysiedlenia zamojszczyzny   76. rocnzica pacyfkacji różańca

Zobacz także

XI Spotkania Akademickie w Bukowinie (FOTO)

Dodane: 2019-06-18 14:22 - Komentarze  (5)  czytane (650)

TAGI: bukowina, gmina biszcza, spotkania akademickie, stowarzyszenie na rzecz bukowiny



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.147.29.160

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Studniówka RCEZ (FOTO, VIDEO)

-Studniówka to wyjątkowe wydarzenie dla każdego, stojącego u progu dorosłości młodego człowieka. Za sto dni przystąpicie do egzaminu maturalnego. Bedzie on uwieńczeniem waszego pobytu w szkole, a jednocześnie zakończeniem etapu edukacji, po którym należy podjąć najważniejsze decyzje dotyczące dorosłego życia - mówił do uczniów, dyrektor "Elektryka", Jerzy Buczko. więcej»

Konkursy

Polecamy

Jest absolutorium dla Zarządu Powiatu za wykonanie budżetu 2018 roku

Najważniejsze założenia zeszłorocznego budżetu przedstawił Starosta...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Walne Zgromadzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" w Biłgoraju, ruszyły Walne...

Uprawomocniła się decyzja Wojewody. Pomnik Jóżefa Dechnika zniknie z centrum Biłgoraja

Właśnie uprawomocniła się decyzja Wojewody Lubelskiego z 4 lutego...

Misterium Męki Pańskiej (VIDEO)

Już po raz siódmy w Biłgoraju odtworzone zostały sceny ostatnich...

Siatkówka, kiermasz i otwarte serca dla Kubusia Pawęzki (FOTO)

W Biłgoraju odbył się turniej "siatkówki" połączony z piknikiem...

Ogłoszenia