Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się Im płaci

Dodał: red Data: 2013-03-20 11:58:56 (czytane: 15141)

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się Im płaci - słowa Wisławy Szymborskiej były mottem obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Potockiej.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajObchody odbyły się 19 marca br. w Potoku Górnym. W budynku szkoły podstawowej od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Gminy. Radnych, mieszkańców Gminy Potok Górny oraz zaproszonych gości w tym m. in. posła na Sejm RP Piotra Szeligę, Starostę Biłgorajskiego Marian Tokarskiego, burmistrza Tarnogrodu, wójtów Łukowej, Księżpola i Biszczy, przedstawicieli wojska, policji oraz duchowieństwa przywitał Edward Hacia.

potok_gorny_powstanie_styczniowe.jpg

-Szanowni państwo, gromadzimy się dziś by uczestniczyć w obchodach 150. rocznicy działań wyzwoleńczych w ramach Powstania Styczniowego na terenie Gminy Potok Górny. Chcemy oddać cześć i pamięć tym, którzy polegli, ale także pochylić czoło przed tymi wszystkimi, którzy trud walki o wolną Polskę podjęli - mówił Wójt. Włodarz Gminy przypomniał także, iż obecny obszar Gminy Potok Górny po I rozbiorze znalazł się na terenie zaboru austriackiego. Położenie na pograniczu Galicji i Kongresówki spowodowały, iż tereny te stały się miejscem ważnych wydarzeń historycznych rozegranych w okresie walk powstańczych. -Przekazy powstańcze mówią o kilku potyczkach i bitwach jakie rozegrały się na naszej ziemi. Najważniejsza rozegrała się 20 marca 1863 roku pod dawnym Potokiem Dolnym, kiedy to oddziały powstańcze dowodzone przez płk. Leona Czechowskiego odniosły pierwsze zwycięstwo nad przeważającymi siłami rosyjskimi - zaznaczył Edward Hacia.

potog_gorny_obchody_150_rocznicy_powstania_styczniowego.jpg

Okoliczności wybuchu Powstania Styczniowego przedstawili uczniowie pod opieką Doroty Koczary - nauczyciela historii, zaś Powstanie Styczniowe w obszarze pogranicza zaboru rosyjsko - austryjackiego omówił Tadeusz Bazan, autor książki o Potoku Górnym. Pochodzący z Gminy Potok Górny miłośnik historii Józef Deryło przybliżył zebranym osobę majora Englerta, który zginął 20 marca 1863 w czasie bitwy pod Potokiem podczas jednej z potyczek powstańczych. Był on uczestnikiem powstania listopadowego, dowódcą w stopniu majora oddziału Legionów Polskich w powstaniu węgierskim w 1849 roku oraz jeden z najbliższych oficerów Giuseppe Garibaldiego w czasie włoskiej wojny wyzwoleńczej, a także dowódcą batalionu w czasie Powstania Styczniowego.

Reklama.

Podczas uroczystości zostały wręczone także odznaczenia za zasługi na rzecz obronności kraju. "Kult" Powstania Styczniowego w Gminie Potok Górny rozrasta się dzięki podejmowanym przez nauczycieli i wychowawców działaniom edukacyjnym.

Każdego roku uczniowie biorą udział w konkursach wiedzy historycznej, wycieczkach szlakami walk partyzanckich, czy wydarzeniach patriotycznych. Nie mogło więc zabraknąć dzieci i młodzieży na 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Okolicznościową akademię zaprezentowali z tej okazji gimnazjaliści z Szyszkowa.

/bilgoraj.com.pl/
Foto: Rafał Bucior

Tagi: powstanie styczniowe   gmina potok górny   uroczystości patriotyczne   rocznica

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.169.76

-Kerem (2013-04-21 18:31:42)

Według mnie Vampires Diaries to najlepszy seiarl fantazy ever. Nikt jak dotąd nie stworzył takiego fajnego, tematycznego seiarlu, nawet Zmierzch nie daje tak ardy jak Wampiry!! Moje skromne zdanie, a Glee jest spoko, zaczęłam odglądać od 3 sezonu bo 1 to totalna klapa, śpiewają starocie, zawodzą jak potłuczeni :) hehP.S Fajna stronka, trafiłam tu przypadkiem :)

-potok (2013-03-29 18:18:25)

nie ma więcej zdjęć?

-Wyborca (2013-03-21 11:59:25)

Świetują bo nic innego nie maja do roboty. Tokarskiemu to stres związany z referendum resztki rozsądku odbiera. Czy on jak był naczalnikiem gminy za nieboszczki PZPR to on rocznice klęski powstania świętował? Czy on wtedy taki ciemny z historii Polski był? Czy może teraz tak go Schodziński oświecił, że on jest teraz taki rocznicowy? Kiedyś jak jeszcze w ZSL-u działał to on sekretarzowi gminnemu PZPR gotów był nogi całować niczym Papież ubogiemu w Wielki Czwartek, teraz się człowiekowi odmieniło i jak by mu proboszcz kazał to on by mu to samo zrobił w zamian za wyborcze poparcie. Co to władza i pieniądze potrafią zrobić z człowiekiem. Z człowiekiem?

-kjhj (2013-03-20 15:31:27)

gdy orają swoje pola to kości powstańców jeszcze trzeszczą pod traktorami ,bo swoje mogiły w polach mają gdy dobijali ich chłopi za parę rubli od cara

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Pułkownik z Biłgoraja, powalczy o mandat posła. Bogdan Kiełbasa startuje z list

Pułkownik rezerwy Bogdan Kiełbasa będzie walczył o mandat poselski....

Dożynki w Gminie Tarnogród. Rolnicy świętowali w Luchowie Górnym (FOTO)

Tradycyjne święto plonów, dziękczynienie za Boże błogosławieństwo,...

Sanepid ostrzega, "nowe narkotyki" to śmiertelne niebezpieczeństwo (AUDIO)

W ostatnim czasie został wydany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Ogłoszenia