Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Uczcili Kapelana Solidarności i kapłanów niezłomnych (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2020-10-19 18:15:10 (czytane: 2255)

Mieszkańcy Biłgoraja uczcili dziś ks. Jerzego Popiełuszkę i księży niezłomnym obrońców wiary i niepodległej Polski. Okazją były zorganizowane przez I LO im. ONZ i parafię św. Jerzego w Biłgoraju uroczystości z okazji Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych i 36 rocznicy zamordowania ks. Popiełuszki.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajW 2018 roku Sejm uchwalił ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jest on obchodzony 19 października jako święto państwowe uchwalone w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. Na datę ich upamiętnienia wybrano 19 października nie bez przyczyny, tego dnia w 1984 roku funkcjonariusze SB uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę, którego po torturach zamordowali. Na biłgorajskie uroczystości złożyła się Msza święta celebrowana w intencji Ojczyzny, montaż słowno - muzyczny oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą kapelana "Solidarności".

ksiadz_jerzy_popieluszko__1_.JPG

-Kiedy dziś dane jest nam wspominać i celebrować pamięć o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce, dziękując Panu Bogu za dar jego osoby, chcemy brać przykład z jego życia i wprowadzać w naszą codzienność jego nauczania. "Zło dobrem zwyciężaj", te słowa nigdy nie stracą swej aktualności. I dziś w walce o wolność duchową musimy zło wolności od zadań, pokonywać dobrem wolności do zadań, do wartości, do wzrastania w talentach i łasce. Niech ofiara męczeńskiej śmierci ks. Jerzego motywuje nas także do sięgania po różaniec, to była ostatnia modlitwa jaką odmawiał. Niech różaniec, który wnosi ducha pokoju jednoczy nasze serca wokół wspólnego dobra i pomyślności Polski, naszej Ojczyzny - mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl ks. Roman Sawic, proboszcz parafii św. Jerzego w Biłgoraju. Z kolei w homilii ks. Sawic przypomniał ziemska drogę ks. Popiełuszki i dom rodzinny, w którym kapelan "Solidarności" wzrastał. Posłuchaj:

Jak zauważa z kolei Stanisław Szkodziński, ks. Jerzy Popiełuszko,był kapłanem oddanym Ojczyźnie. Z jego homilii czuło się ducha wolności i umiłowania Polski oraz pracy na rzecz jej rozwoju. -Poprzez słowa "zło dobrem zwyciężaj" nawoływał do obrony suwerenności Ojczyzny, wiary i chrześcijaństwa ale na zasadach pokojowych. Cały czas ideowo był związany z "Solidarnością", która przeprowadziła rewolucję pokojową w naszym kraju, doprowadzając do upadku komunizmu i to jedna z największych zasług ks. Jerzego - dodaje Stanisław Schodziński.

ksiadz_jerzy_popieluszko__2_.JPG

Marian Kurzyna, Przewodniczący Rady Powiatu przypomina, że takich kapłanów niezłomnych jak ksiądz Popiełuszko w latach komunistycznych było bardzo wielu: -Oni wszyscy, opierając się na Ewangelii i tradycji katolickie podkreślali godność każdego człowieka, wolność sumienia oraz prawa jednostek i społeczności do samostanowienia. W środowiskach duszpasterstwa akademickiego wychowywali młode pokolenia, w parafiach pracowali i posługiwali ludziom pracy, rolnikom oraz tym, którzy w tych trudnych dla naszej Ojczyzny czasach szukali w Kościele oparcia.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 84

Tagi: ks. jerzy popiełuszko   kapelan solidarnosci   narodowy dzień pamięci duchownych niezłomnych   biłgoraj

Zobacz także

Głód Boga

Dodane: 2021-07-25 09:42 - Komentarze  (0)  czytane (146)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, kościół katolicki, bógKomentarze (9)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.60.144

(2020-10-20 09:55:55)

Tysiąc złotych kary za brak maseczki - lada dzień ustawa będzie obowiązywać. A jak ktoś uchyla się od tego obowiązku np. z powodu problemów zdrowotnych, to nie powinien uczstniczyć bez maseczki w wydarzeniach masowych, za to będzie kara.

(2020-10-20 09:40:01)

Dlaczego pis tz solidarnosc nie wyjasni smierci KAPŁANA zabronione przez kogo ipn

(2020-10-20 09:37:24)

Do wiadomosci tempakow maseczkowych Podczas sobotniego protestu branży fitness policja usilnie próbowała karać za brak maseczki. Gdy jednak funkcjonariusze usłyszeli konkretną wykładnię prawną i wreszcie zrozumieli, dlaczego mandaty za niezakrywanie nosa i ust są bezprawne, odstąpili od działań.

Przypomnijmy, że rozporządzenie wydane przez miłościwy rząd, na podstawie którego policja wystawiła już kilka tysięcy mandatów w całej Polsce za niezakrywanie nosa i ust, jest niezgodne z prawem. Ustawa z 2008 roku nie wymaga noszenia maseczek przez osoby zdrowe. Policja musi o tym wiedzieć, ale i tak liczy na nieznajomość prawa przez obywateli i wlepia mandaty na potęgę.

Sądy mandaty uchylają bądź odrzucają wnioski o ukaranie. W jednej z pierwszych takich rozpraw, jeszcze w czerwcu, sąd orzekł, że mandaty są bezprawne. Ci, co je przyjmują – tracą. Część osób z niewiedzy, inni po prostu nie chcą ciągać się po sądach i dla świętego spokoju wolą zapłacić.
Reklama

Kolejne orzeczenia sądowe potwierdzają to, o czym mówią prawnicy – tak interpretowane rozporządzenia nie mają mocy prawnych. Najnowszy przykład pochodzi z Sądu Rejonowego w Częstochowie. W najbliższych tygodniach – i tak sparaliżowane przecież – sądy będą zalewane podobnymi wnioskami, które będą musiały odrzucać.

Rząd zapowiedział, że pracuje właśnie (po siedmiu miesiącach od wybuchu epidemii!) nad zmianą prawa i stosowne zapisy zawrze w nowej ustawie. Jeśli tak się stanie, to wówczas oczywiście nakaz zakrywania nosa i ust będzie miał uwarunkowania prawne.

Ale póki co tak nie jest, a policja mimo to karze lub próbuje karać na potęgę. W minioną sobotą na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie dzielni funkcjonariusze znów chcieli przekroczyć swoje uprawnienia.

(2020-10-20 09:00:22)

Nie jest dobrym człowiekiem kto lekceważy , naraża innych nie nosząc maseczki,

narażają nas ludzi (2020-10-20 08:23:19)

Schoidziński i Jagusiewicz bez maseczki. I ten wiecznie zadowolony też bez ... Czy jest Policja i weźmie na przesłuchanie

NSZZ (2020-10-20 08:20:05)

Marian stał się dobrym człowiekiem i oby tak w sercu było ... wszedł na jasną stronę mocy

aaa (2020-10-19 23:13:50)

A może by się tak Policja zainteresowała brakiem maseczek...
Co Ci ludzie mają w głowie.....

aaa (2020-10-19 23:13:32)

A może by się tak Policja zainteresowała brakiem maseczek...
Co Ci ludzie mają w głowie.....

Grzegorz z Chetyna (2020-10-19 19:09:05)

A Maryjan tym razem bez chorągiewek, no i bez maseczki! Oj gościu nagrabisz sobie...

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Autodrom odzyskany

Dobry Start tylko przez internet i na konto

Podsumowanie 2,5 roku VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju

Urwanie chmury nad gminą Turobin

Raport o Stanie Powiatu za 2020 rok

Koncert: Jan Paweł II - Prorok naszych czasów

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dane dotyczące koronawirusa na koniec października br.

Najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej, związanej z koronawirusem w województwie lubelskim i na Ziemi Biłgorajskiej. Codziennie...