Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Uczcili 'Człowieka Legendę' (FOTO, VIDEO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2017-07-20 17:24:13 (czytane: 2444)

Zarząd Koła Obwodu Nisko - Stalowa Wola ŚZŻAK wspólnie z Nadleśnictwem Biłgoraj i Oddziałem PTTK w Biłgoraju upamiętnili miejsce, gdzie 30 grudnia 1961 roku w swoim leśnym bunkrze został osaczony i aresztowany Andrzej Kiszka jeden z ostatnich żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolUroczystość była realizacją idei upamiętniania opisania miejsc do tej pory pomijanych i nie znanych szerszemu gronu społeczeństwa, a związanych z działalnością niepodległościową na terenie lasów Puszczy Solskiej. W Lesie Ciosmańskim do końca grudnia 1961 roku ukrywał się przed aparatem "bezpieki" jeden z ostatnich żołnierzy polskiego Państwa Podziemnego, służący w oddziale Franciszka Przysiężniaka ps. „Ojciec Jan”, NOW - NZW Józefa Zadzierskiego ps. „Wołyniaka”, a po śmierci "Wołyniaka" służący pod dowództwem Adama Kuszy ps. „Garbaty” Andrzej kiszka ps. "Dąb", "Leszczyna", "Bogucki", który zmarł 14 czerwca 2017 roku.

marian_kurzyna.JPG


-Cieszymy się, że dziś jest renesans wiedzy na temat białych plam w historii Polski, a Żołnierze Niezłomni to była biała plama. Dlatego te uroczystości upamiętniające niezwykłe wydarzenia z naszych dziejów są dziś coraz częstsze. My chcemy społeczeństwu te miejsca przypomnieć, oznaczyć, zachęcić do odwiedzin, do zapoznania się z ich historią oraz historia ludzi, którzy tu żyli, walczyli i ginęli. Przed nami wiele jeszcze pracy, bo pielęgnowanie i odkrywanie historii to proces długi, żmudny ale i przynoszący satysfakcję, bodący oddaniem czci naszym bohaterom oraz przesłaniem dla kolejnych pokoleń - przyznaje Marian Kurzyna prezes PTTK Oddział w Biłgoraju.

ksiadz_krzysztof_koprowski.JPG


Na uroczystości złożyła się Msza święta, poświęcenie krzyża oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej. -Gromadzimy się w tym miejscu, tak bardzo naznaczonym świadectwem jednego człowieka, świadectwem Andrzeja Kiszki, który należą do tych przed którymi chylimy nasze czoła, należy do Żołnierzy Niezłomnych . Za niego i za tych wszystkich, którzy "mieli nadzieję, wbrew nadziei" pragniemy dzisiaj się modlić, pragniemy ta modlitwa wyrażać nasza wdzięczność za ich ofiarę życia i poświęcenie. Eucharystia łączy niebo z ziemią i jest najdoskonalszym dziękczynieniem - ks. dr Krzysztof Koprowski. W okolicznościowej homilii, ks. Rudolf Karaś mówił o etosie polskiego żołnierza, o poświęceniu i wierze w Wolna Polskę o odwadze, umiłowaniu Ojczyzny i wierności. Posłuchaj całej homilii:


Osobę Andrzeja Kiszki, przebieg jego służby i działalność na polu walki o niepodległą Polskę mówił Zbigniew Markut prezes Zarząd Koła Obwodu Nisko - Stalowa Wola ŚZŻAK. Posłuchaj:


Andrzej Kiszka ukrywał się w kompleksie leśnym między Ciosmami a Hutą Krzeszowską. Tutaj przez lata las dawał mu schronienie, tak jak dawał schronieniem powstańcom, partyzantom walczącym z niemieckim okupantem oraz działaczom podziemia antykomunistycznego. -Upamiętnianie i udostępnianie miejsc pamięci narodowej społeczeństwu to nasza misja. Od dawna na pomnikach piszemy, że dzięki tym ludziom, którzy na przestrzeni wieków walczyli za naszą Ojczyznę, "nasz las zawsze szumiał po polsku". Mamy więc wobec nich dług i zobowiązania, jesteśmy spadkobiercami ich spuścizny. to wpisuje się w duże projekty Lasów Państwowych, jak ogólnopolski projekt "Wielki szlak leśny" obejmujący ważne miejsca pod względem krajobrazowym, przyrodniczym i właśnie historycznym - informuje Adam Kornat zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RGDL w Lublinie.

Reklama.

Jak przyznaje Piotr Mróz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Lasy Państwowe czynnie włączają się nie tylko w organizacje uroczystości religijno - patriotycznych, ale także angażuje się w działania polegające na przygotowaniu infrastruktury drogowej, w tym przygotowania dróg i traktów czy parkingów, tak by te miejsca, które są ważne w historii naszej Małej Ojczyzny, a przez to i historii całej Polski były dostępne, oznaczone i odpowiednio zabezpieczone.


Podczas uroczystości po odsłonięciu tablicy i obelisku był czas na wspomnienia, tych którzy w tych lasach walczyli z okupantem niemieckim i sowieckim, na rozmowy z rodziną śp. Andrzeja Kiszki, na wymianę doświadczeń między organizacjami kombatanckimi i społecznościowymi, a przede wszystkim na oddanie czci majorowi Andrzejowi Kiszcze. Na uroczystości Wojewodę Lubelskiego reprezentował sekretarz jego biura Andrzej Szarlip, który podczas uroczystości podkreślał: -Powiat Biłgorajski, to szczególne miejsce na mapie Polski w kontekście ruchu oporu, działalności partyzanckiej i umiłowania wolności. ten region z oporu antykomunistycznego słynie. Niestety po II wojnie światowej były osoby i podejmowane były działania, które miały wymazać z pamięci społeczeństwa osoby Polskiego Państwa Podziemnego ich losy i czyny. To się jednak nie udało, Polacy pamiętają o czynach swych Ojców i ich poświęceniu. w ostatnim czasie powstało Stowarzyszenie skupiające rodziny Żołnierzy Państwa Podziemnego - to jest dobra wiadomość dla tych, którzy Polskę kochają. Dzisiejsza uroczystość w "Lesie Ciosmańskim" wpisuje się w godne upamiętnianie prawdziwych bohaterów naszej Ojczyzny. Dlatego w imieniu Pana Wojewody chciałbym wszystkim, którzy się w tą inicjatywę się zaangażowali podziękować.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej "Człowieka Legendy".

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 97

Tagi: andrzej kiszka   las ciosmański   bunkier andrzeja kiszki   ii wojna światowa

Zobacz także

'Noc detektywów' w tereszpolskiej Bibliotece

Dodane: 2018-07-16 13:27 - Komentarze  (0)  czytane (128)

TAGI: biblioteka w tereszpolu, noc detektywów, gmina tereszpol, krzysztof petekKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.243.51

Renegat (2017-07-25 07:40:37)

Czcicie człowieka którego sąd w wolnej Polsce nie zrehabilitowal za morderstwo pospolite i rabunek jego mienia. Tak robią bohaterzy?. Księża wychwalaja takie postepki. Naprawdę czytalem wiele artykułów na temat p. Kiszki i jakoś z Tym bohaterem nie jest mi po drodze. Może się mylę i źle go oceniam ale zachecam do lektury.

Uroczystości.....itp (2017-07-20 23:01:24)

Kto sobie może pozwolić na branie w nich udział? Mała podpowiedź dla tych co zechcą zgadywać - pomijając miejsce: "okres wakacyjny" ale w "godzinach pracy" Na pewno łatwiej zgadnąć jakich grup zawodowych dotyczy !? Mnie wykluczyć zdecydowanie. Człowiek pracujący.

Trochę nie na temat, ale (2017-07-20 17:45:48)

Skoro pan Nadleśniczy sam wspomniał o przygotowywaniu parkingów leśnych, to ja o nie proszę. Chciałbym w zgodzie z przepisami chodzić po lesie, ale nie mam gdzie legalnie zostawiać auta. Parkingów w zasadzie nie ma.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

BIŁGORAJ: Kabaret JURKI w Biłgoraju

Polecamy

Biłgorajscy rowerzyści u tronu Czarnej Madonny (FOTO)

Na Jasną Górę dotarła Biłgorajska Pielgrzymka Rowerowa, która...

Ostatni dunajnik łukowski i jego uczniowie

Gminny Ośrodek Kultury realizuje projekt ministerialny „Ostatni...

Święto Policji (FOTO, AUDIO)

Awanse, wyróżnienia, uroczysty apel i Msza święta oraz piknik...

'Garażówka' za nami (FOTO, VIDEO)

Na targu miejskim przy ul. Jagiełły w Biłgoraju odbyła się I Biłgorajska...

Powołano 74 nowych lektorów (FOTO)

O byciu lektorem świadczy nie tylko ten strój, ale świadczy sposób...

Biłgoraj Business Class. Pilotażowy program podsumowany (FOTO)

Sukcesem okazała się realizacja programu promującego wśród młodzieży...

Ogłoszenia