Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Tytoniaki 2018 (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-08-12 17:05:32 (czytane: 2394)

Kolorowy korowód wieńców tytoniowych rozpoczął w Łukowej tegoroczne Centralne Obchody Święta Producentów Tytoniu. Popularne Tytoniaki, to nic innego jak rolnicze dożynki. Głównych więc ich celem jest podziękowanie Bogu za plony i wzajemna integracja środowiska plantatorów specjalizujących się w tej gałęzi rolnictwa.Reklama.

Tradycyjnie już Tytoniaki to także jedno z największych wydarzeń kulturalnych naszego Regionu. Koncerty i wydarzenia kulturalne ściągają do Łukowej wielotysięczne rzesze publiczności. W tym roku gwiazdami imprezy sa Kamil Bednarek, Małgorzata Ostrowska i Zenon Martyniuk. W międzyczasie występy lokalnych zespołów od folku po rock.

tytoniaki_2018.JPG

-Nasza uroczystość symbolicznie wieńczy całoroczny trud plantatorów tytoniu ich pracę, wiedzę i poświęcenie. To także docenienie działalności instytucji i organizacji działających na rzecz uprawy tytoniu w Polsce. Tradycją jest, że co roku spotykamy sie by w radosnej atmosferze odpocząć od codziennej pracy, porozmawiać o sukces i problemach naszej branży. Cieszę się, że w naszym święcie uczestniczą producenci tytoniu, firmy tytoniowe oraz przedstawiciele środowisk rolniczych - mówił prezes Łukowskiego Zrzeszenia Plantatorów Tytoniu, Józef Grzyb.

tytoniaki_2018__3_.JPG

Plantatorzy podkreślają, że praca przy tytoniu jest równie ciężka i trudna jak pozostałe prace w rolnictwie. -Tak naprawdę zaczynamy już w marcu od wysiewania nasion tytoniu do tunelu. Później doglądanie, podlewanie uważanie na przymrozki. W maju sadzonki trafiają na pole, tam opryski, doglądanie, ogławianie i dosadzanie. W drugiej połowie lata przychodzi zbiór, suszenie i sortowanie. Tylko same zbiory to jest około 12 godzin pracy - z szyszeniem tytoniu - dziennie - przyznaje plantatorka, Lidia Dudeczka.

tytoniaki_2018__1_.JPG

W tym roku pogoda sprzyja uprawie tytoniu. -Tytoń lubi słońce, lubi ciepło w tym roku plony powinny być bardzo dobre. Teraz najważniejsze doczekać do końca zbiorów, szczęśliwie wysuszy tytoń i liczyć na dobry zbyt. Na południu Powiatu Biłgorajskiego, w mojej ocenie uprawiane jest jakieś 80% polskiego tytoniu. Problem jedna w skupie i ocenianiu klas. Dziś nie problem posiać czy zebrać, ale sprzedać w takiej cenie by było to opłacalne. Tytoń i jego uprawa jako gałąź opłacalnego rolnictwa najlepsze czasy ma za sobą. Dziś w większościowy wkład w produkowane w Polsce papierosy to tytoń importowany - podkreśla Wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra.

tytoniaki_2018__2_.JPG

Obok części artystycznej, organizatorzy przygotowali także bloki i panele dyskusyjne z udziałem specjalistów. Sympozja dotyczą uprawy tytoniu, jego zbiorów, opłacalności sprzedaży i sytuacji prawnej tej gałęzi rolnictwa.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 43

Tagi: tytoniaki 2018   gmina łukowa   plantatorzy tytoniu   centralne swieto plantatorów tytoniu

Zobacz także

Gatunki seriali najczęściej oglądanych przez widzów

Dodane: 2019-02-17 20:41 - Komentarze  (0)  czytane (317)

TAGI: seriale telewizyjne, gatunki seriali, telewizja, rozrywkaKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.203.28.212

Anka (2018-08-12 21:47:25)

16 lat uczy sie i ma nauczyć sie nagle ? Nie bądź naiwny. Rosłana trzeba zmienić i tyle.

Silk (2018-08-12 18:14:09)

No, niech "nasz" burmistrz uczy się jak się robi imprezy dla ludu i mas... :(I)

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Pogrzeb Władysławy Kulińskiej

Rodzina, bliscy, przyjaciele, wychowankowie i społeczność I Liceum...

"Szampańska zabawa" bez alkoholu

Kilkadziesiąt par z Rejonu Biłgorajskiego i Janowskiego uczestniczyło...

Wyniki wyborów uzupełniających

Krajowe Biuro Wyborcze, Delegatura Krajowego Biura Wyborczego...

Radni uchwalili budżet Powiatu Biłgorajskiego na 2019 rok

Podczas styczniowej sesji Rady Powiatu, radni przyjęli budżet...

Za Mędrcami do Dzieciątka Jezus (FOTO, AUDIO)

Z sanktuarium świętej Marii Magdaleny, na plac Biłgorajskiego...

Rekordowy XVII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO, VIDEO)

Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej...

Ogłoszenia