Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Trwajcie mocni w wierze (J 2, 13 - 25)

Dodał: red Data: 2018-03-03 17:50:37 (czytane: 1444)

Chrystus zaprasza do stałości i wytrwałości w wierze, aby umieli dzięki darowi łaski rozróżnić kłamstwo od prawdy. Pozwoli to wierzącym umocnić miłość. Zaś w wierze nie idzie o nic innego jak o Boga, o przyznanie się do Chrystusa nawet, gdy dosięga człowieka presja, aby Boga odrzucić.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolReklama.

Słowa Ewangelii wg. św. Jana (J 2, 13 - 25):
Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie oraz siedzących za stołami bankierów. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powyrzucał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: „Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu Ojca mego targowiska”. Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: „Gorliwość o dom Twój pożera Mnie”.
W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: „Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?” Jezus dał im taką odpowiedź: „Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo”.
Powiedzieli do Niego Żydzi: „Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?”
On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.
Kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w imię Jego, widząc znaki, które czynił. Jezus natomiast nie zwierzał się im, bo dobrze wszy
stkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co się kryje w człowieku.

trwajcie_mocni_w_wierze.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Zgodnie z przepisami Prawa Jezus udaje się w pielgrzymce do Jerozolimy, aby tam przeżywać święto Paschy (por. Wj 12, 14 - 20. 43 - 49; Kpł 23, 4 - 8; Pwt 16, 1 - 8). Jednakże zamiast miejsca wyciszenia i modlitwy pierwsze co Jezusa doświadcza w świątyni to powszedni dzień kupców handlujących w świątyni. Ich działalność przypomina o całości Starego Testamentu. Jezus dokonuje oczyszczenia w sposób dość energiczny. Nie dziwi zatem fakt, że Żydzi domagają się od Niego znaku na potwierdzenie autorytetu, którym potwierdziłby swoje działanie. Odpowiedź Jezusa jest dość enigmatyczna, której nie rozumieli w zupełności zadający pytanie, zaś uczniowie pojmą to wszystko dopiero po zmartwychwstaniu. Jezus odrzuca wszelkie żądanie znaku, jednakże „kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w imię Jego, widząc znaki, które czynił” (J 2, 23). Cuda i znaki działy się w Jerozolimie. Wielu je mogło zobaczyć i uwierzyło, że Jezus jest Mesjaszem.

Przywódcy Izraela patrząc na działanie Jezusa nie rozumieją nic, choć On daje im znak swojego zmartwychwstania. Uczniowie są podobni do Maryi, którzy zachowują wszystkie sprawy w swoim sercu, zastanawiają się nad nimi i w końcu dojdą do ich zrozumienia. Po Zmartwychwstaniu przypomną sobie na nowo i uwierzą zarówno Pismu, jak i słowu Jezusa.

Uczniowie patrząc na działającego Mistrza przypominają sobie słowa Psalmu, gdzie zostało zapisane: „gorliwość o dom Twój pożera Mnie” (Ps 69, 10). Ten Psalm wskazuje dokładnie na cierpiącego Chrystusa. szczególnie, gdy zwróci się uwagę na werset 22, który bardzo mocno jest związany z wydarzeniami Wielkiego Piątku - „dali mi jako pokarm truciznę, a gdy byłem spragniony, poili mnie octem” (Ps 69, 22). Już na początku Ewangelii Jan uzmysławia czytelnikom, jak zakończy się historia życia Jezusa.

Jezus jest nową Świątynią, w której mieszka sam Bóg. Dokonując oczyszczenia świątyni ziemskiej ukazuje troskę o oczyszczenie moralne. Dom Boży ma być miejscem modlitwy dla wszystkich narodów, łączne z poganami. Niestety nie spełniała swojego zadania i została przez Boga przeznaczona na zniszczenie, które dokonało się w roku 70. Trzeba także dzisiaj zastanowić się co zanieczyszcza Boże domy modlitwy i świątynie ludzkich ciał. Może dzisiaj warto sobie przypomnieć słowa, które mówił Paweł o prawdziwym oczyszczeniu - „tak przeto odprawiajmy święto nasze, nie przy użyciu starego kwasu, kwasu złości i przewrotności, lecz - przaśnego chleba czystości i prawdy” (1 Kor 5, 8).

Patrzący na Jezusa widzieli znaki, ale ich wiara nie była dostatecznie głęboka, gdyż nie opierała się na prawdziwym poznaniu Jezusa i Jego misji. Oni podobnie, jak potem lud, który jadł chleb do sytości (por. J 6, 26 - 31), poszedł za nim, ale nie mógł dojrzeć głębokiego znaczenia tego znaku, kiedy Jezus im go wyjaśniał (por. J 6, 60. 66)

Chrystus zaprasza do stałości i wytrwałości w wierze, aby umieli dzięki darowi łaski rozróżnić kłamstwo od prawdy. Pozwoli to wierzącym umocnić miłość. Zaś w wierze nie idzie o nic innego jak o Boga, o przyznanie się do Chrystusa nawet, gdy dosięga człowieka presja, aby Boga odrzucić.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: komentarz do ewanegelii   ks. sławomir korona   trwajcie mocni w wierze   kościół katolicki

Zobacz także

Historia

Dodane: 2018-12-09 08:55 - Komentarze  (0)  czytane (272)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, kościół katolicki, adwentKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.84.236.168

(2018-03-04 19:39:36)

Niewielu z was dźwiga Krzyż Jezusa.
Niewielu z was jest z Ducha Bożego.
Gdyby odebrano wam dobra tego świata to nie byłoby komu mszy odprawiać.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Spotkanie samorządowców w Wicewojewodą Lubelskim

Ku czci świętej Cecylii

XIV Międzyprzedszkolne Spotkania Teatralne

I sesja inaugurująca VI Kadencję Rady Powiatu

Z piosenką do wolności. Niezwykłe widowisko muzyczne w ONZ-cie

Biłgoraj. Uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Uczennice i uczniowie ZSL w Biłgoraju mistrzami Polski w siatkówce

W dniach 2 - 3 marca 2018 roku Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju i Uczniowski Klub Sportowy „Leśnik” w Biłgoraju wspólnie...