Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Trwa remont Zagrody Sitarskiej

Dodał: red Data: 2021-08-17 07:55:52 (czytane: 1566)

-Prace remontowe Zagrody były zaplanowane w ubiegłym roku. Obecnie remontem objęte jest poszycie dachowe na budynku mieszkalnym oraz ganek tego budynku. Na domu mieszkalnym wymieniamy poszycie dachowe. Wynika to z tego, że było już kilka poważnych przecieków, nie tylko na dachu domu mieszkalnego ale także na budynkach inwentarskich - mówi Marek Majewski, dyrektor MZB w Biłgoraju.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

-Aktualnie ponad połowa poszycia została wymieniona i prace idą w dobrym tempie. Właściwie jest to drugi tydzień tych robót i jestem przekonany, że do końca sierpnia prace zostaną wykonane - dodaje. Łączny koszt wymiany pokrycia dachowego na budynku mieszkalnym to 65 tys. zł, z czego 20 tys. to dofinansowanie od Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, 30 tys. to dofinansowanie od powiatu biłgorajskiego (jest to wsparcie od Zarządu Powiatu) oraz 15 tys. zł wkładu własnego muzeum.

W planach Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju jest również wymiana poszycia dachowego na wszystkich budynkach - nie tylko na tym mieszkalnym ale również na budynkach inwentarskich. Dyrektor muzeum wyszedł z inicjatywą i złożył wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dzięki czemu zostaną przydzielone środki pozwalające na etapowanie prac w Zagrodzie Sitarskiej.

-Pierwszym etapem realizowanym właśnie w tym roku jest dom mieszkalny. W następnych latach zostanie złożony wniosek i mam nadzieję, że dzięki środkom uzyskanym od konserwatora lubelskiego ale też, jak w przypadku tego roku, również dzięki Zarządowi powiatu i naszym środkom uda się etapowo wykonać wszystkie zaplanowane prace - dodaje Marek Majewski.

zagroda_sitarska.jpg

Oprócz wymiany poszycia realizowany jest również remont ganku domu mieszkalnego, który został uszkodzony w wyniku kolizji w październiku ubiegłego roku. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w końcu  uzyskało środki od ubezpieczyciela sprawczyni kolizji - jest to kwota wynosząca 15 tys. zł. Ze względu na fakt iż ganek i daszek ganku łączą się z dachem głównym, zadania zostały zaplanowane w taki sposób, aby remont tych dwóch rzeczy wykonać jednocześnie.

Zagroda Sitarska powstała w 1810 roku. Pierwotnie mieszkała w niej jedna wielopokoleniowa rodzina sitarzy. Byli to mieszczanie i rzemieślnicy, zajmujący się również gospodarstwem i rolą oraz hodujący trzodę i bydło. W późniejszym czasie, czyli w latach wojny i po wojnie, ten dom był zasiedlany przez inne rodziny. W czasie II wojny światowej oraz już po wojnie zagroda była również wynajmowana przez właścicieli. Głównym budynkiem jest tutaj budynek mieszkalny. Znajduje się tu również drewutnia, spichlerz, wozownia oraz na budynki typowo inwentarskie, w których prezentowane jest teraz wyposażenie warsztatu stolarskiego. Jest tu też garncarnia i olejarnia.

-Zagroda powstała dzięki idei naszych regionalistów. W latach 60. i 70. powstało tu osiedle. W późniejszym czasie  podobne domy były wyburzone, a ten został zachowany jako miejsce, gdzie można prezentować nasze tradycyjne rzemiosło i formy zabudowy. Zagroda prezentuje też nasze stroje ludowe. Jest to miejsce, gdzie można się przenieść w czasie, cofnąć się i zobaczyć jak kiedyś żyli biłgorajanie - mówi Dorota Kłosek, przewodnik w Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju.

/ES/

Tagi: zagroda sitarska   remont   atrakcje turystyczne   muzeum ziemi biłgorajskiej w biłgoraju

Zobacz także

Wykład profesora Mieczysława Ryby

Dodane: 2021-10-16 18:48 - Komentarze  (1)  czytane (579)

TAGI: uniwersytet powszechny, profesro mieczysław ryba, wykład, tomasz książekKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.239.91

(2021-08-18 08:23:01)

Nie z Kraśnika tylko z Krasnegostawu. Zapytajcie ile osób z Krasnegostawu pracuje w biłgorajski. Muzeum

krasa (2021-08-17 11:09:31)

Pilnować tego majewskigo,bo gdzie nie był wszędzie bełtał, to człeczek co cały czas winien mieć kontrolę ,widac ,że z Krasnika i okolic robią ten remont, co może świadczyć o ,,,,,, ., bo on z Turobina emeryt i jeszcze dorabia po układzie,na pełnym etacie blokując innych.W Turobinie gadają ,że takiego ,,modela,, nie ma drugiego w okolicy.

(2021-08-17 10:28:50)

Julia i Jan Ksiazkowie sie ciesza ze ich dom ma remont

(2021-08-17 08:58:55)

Bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

O księżyc Twardowskiego walczono w Biszczy

XV Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych...

Biuro Solidarnej Polski otwarte w Biłgoraju (AUDIO, FOTO)

W centrum Biłgoraja wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski...

Oficjalnie otwarto zmodernizowane fragmenty dróg wojewódzkich Nr 849 i 853

Drogi te, zostały zmodernizowane w ramach projektu pn. „Poprawa...

Chciała prawo jazdy za łapówkę

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi mieszkance gminy Sieniawa....

Czym właściwie jest zarządzanie projektami?

O zarządzaniu projektami niemal każdy z nas słyszał. Niemniej...

Jak sprawdzić czy kredyt we frankach można unieważnić?

Widmo spłacania horrendalnej wysokości rat kredytu frankowego...

Ogłoszenia