Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Tropem Niezłomnych Wilków (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-03-04 15:14:15 (czytane: 4631)

Ponad 200 osób w różnym wieku uczciło "Żołnierzy Wyklętych", biorąc udział w biegu "tropem Wilczym", który punktualnie o godzinie 12:00 wystartował na symboliczny dystans 1963 metrów. -Przez lata propaganda komunistyczna wypaczała pamięć o "Niezłomnych", dziś przywracamy im godność - mówił Michał Mulawa.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajW tym roku odbyła się 6. edycja biegu „Tropem Wilczym". To największy bieg pamięci w Polsce, poświęcony "Żołnierzom Wyklętym", bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego. W tym roku, na "wilczy trop" w Biłgoraju ruszyło ponad 200 osób. Wydarzenie było także otwarciem projektu "100 na 100 dla Niepodległej", rozpoczynającego sportowo - rekreacyjne uczczenie w "Łabędzim Grodzie" 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

tropem_wilczym_bilgoraj_2018.JPG

Ideą projektu biegowo - edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II wojny światowej.

bieg_tropem_wilczym_bilgoraj_2.JPG

-Edukacja w temacie "Żołnierzy Wyklętych", jest dziś bardzo potrzebna, stąd ten bieg w Biłgoraju, który obok oddania czci żołnierzom podziemia antykomunistycznego, jest także okazją do przypomnienia ich ideałów, losów, czynów i spuścizny. Przez lata propaganda komunistyczna wypaczała pamięć o "Niezłomnych", dziś przywracamy im godność - mówił jedne z organizatorów biegu w Biłgoraju, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa.

Reklama.

Wśród uczestników byli także członkowie 2. Lubelskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym Dariusz Bednarz. -Nasza obecność dziś tutaj, to oddanie czci "Żołnierzom Wyklętym", którzy wierni Polsce, nie szczędzili zdrowia i życia w jej służbie. Poświęcili wszystko co mieli najcenniejsze na ołtarzu walki o wolną Polskę. Takim drobnym poświęceniem i osobistym wkładem w ten bieg możemy im za to podziękować - przyznaje Bednarz.

bednarz_dariusz.JPG

Każdy z uczestników biegu otrzymał pakiet startowy, w tym koszulkę z "Wyklętym" oraz pamiątkowy medal. Przegotowano także wojskową grochówkę i piknik GRH "Wir" oraz konkursy dla dzieci i młodzieży. Dopełnieniem biegu była prezentacja filmu pt. "Mój przyjaciel Laluś" w reżyserii Dariusza Walusiaka. Pokaz filmu odbył się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Obraz opowiada o ostatnim partyzancie RP Józefie Frańczaku ps. "Lalek". Pokaz filmu wpisuje się w ogólnopolski projekt edukacyjny związany z oddaniem hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzację wiedzy na ten temat. Zarówno wstęp na film jak i inne atrakcje w ramach biegu "Tropem Wilczym" były bezpłatne.Zobacz także:

Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych' w RCEZ (FOTO)

'Wyklęci', ale nie zapomniani (FOTO)

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 142

Tagi: bieg tropem wilczym   biłgoraj   żołnierze wyklęci   michał mulawa

Zobacz także

Derby Łada 1945 Biłgoraj - Hetman Zamość. Goście wygrali 2:0 (FOTO)

Dodane: 2019-05-25 21:31 - Komentarze  (0)  czytane (757)

TAGI: łada biłgoraj, hetman zamość, derby, piłka nożnaKomentarze (9)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.91.41.87

mieszkaniec (2018-03-06 07:52:24)

Ten Zenio to wszędzie wlezie ze swoim tupetem i aby za darmo.

To tylko przypuszczenie... (2018-03-05 16:23:42)

Z tego, co wiem to Zenon startował z listy Biłgoraj XXI ? Więc założenie nie trafione!

Derkacx (2018-03-05 07:35:33)

Furlepa biegnie bo musi. Mulawa mu daje na życie. Obok żonka Madzia, taż musi. Bo prace w KRUS dostała azem z pytaniami na egzamin zresztą.

Rada.... (2018-03-04 21:07:19)

Rada dla młodych, anonimowych, którzy próbują komentować i zajmować się życiorysami innych ludzi.... Poznawajcie historię kraju (przy pomocy dobrych nauczycieli ale też waszych dziadków i rodziców), taką jaka była: czarno-biała. Nie uprawiajcie polityki, ona nie jest dla wszystkich.! Zachowujcie się przyzwoicie - to słowo wystarczy! Nie obrażajcie NIKOGO - Tych których już nie ma -co walczyli i pracowali dla kraju, tych co ten kraj budowali i ludzi, którzy dzisiaj się zmagają z problemami dnia codziennego. Niema nic gorszego, jak opluwanie "własnego gniazda" -bez powodów. Oceniając innych - należy zacząć od siebie !

j23 (2018-03-04 16:19:25)

Czy biegacze to wiedzą, że pomnik przy którym robili sobie zdjęcia odsłonięto w 1966 roku, a napis na pomniku głosił, że poświęcono go „Bohaterom - partyzantom, bojownikom o wolność i Polskę Ludową - młodzież".

boguś m3 (2018-03-04 16:18:58)

marinso !!!!!!!!

j23 (2018-03-04 16:11:13)

Niesamowite, nawet niezłomny i wyklęty Furlepa biegał. Ma facet tupet.

Senior (2018-03-04 15:36:54)

Mulawa teraz pracuje w Azotach Puławy. Od lat mieszka w Lublinie. Pojawia się bo wybory zbliżają się. Rozsądni nie głosujcie na ludzie nie mieszkających u nas w powiecie.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Siłownie i Fitnes

więcej

Kluby sportowe

Ogłoszenia