Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Totalny charakter zbawienia

Dodał: red Data: 2018-02-04 08:08:19 (czytane: 1295)

Jezus ukazany jest jako Zbawiciel i Wsparcie dla potrzebujących. Jego władza realizuje się w służbie ludziom potrzebującym - przypomina w komentarzu na V niedzielę zwykłą ksiądz Sławomir Korona.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 1, 29 - 39):
Po wyjściu z synagogi Jezus przyszedł z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja. Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On podszedł i podniósł ją, ująwszy za rękę, a opuściła ją gorączka. I usługiwała im.

Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto zebrało się u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ Go znały.

Nad ranem, kiedy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pośpieszył za Nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: «Wszyscy Cię szukają». Lecz On rzekł do nich: «Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo po to wyszedłem».

I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy.

chrystus.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Jezus kończy dzień w Kafarnaum wyrzucając złe duchy. Możemy odczytywać to wszystko na poziomie bardzo dosłownym, jak to czynią niektóre kultury i subkultury albo też na płaszczyźnie symbolicznej, albo psychologicznej, jako struktura pewnego ucisku czy niesprawiedliwości. Jakbyśmy nie patrzyli to wydarzenia te mówią o bardzo realnym, ludzkim doświadczeniu zniewolenia przez moce, które podporządkowują i obezwładniają człowieka niszcząc zdolność podejmowania wolnych i odpowiedzialnych decyzji. Duchy cechuje szczególna wnikliwość i wyczucie, że Jezus przychodzi, aby je zniszczyć. Królestwo Boże przyniesione przez Jezusa staje się ostatecznym zagrożeniem dla królestwa zła.

Spoglądając na opowiadanie o uzdrowieniu teściowej Piotra zauważamy, że akcja jest bezbarwna. Brakuje tam spektakularnych gestów lub też terapeutycznych czynności. Jezus tak po prostu podchodzi do chorej kobiety, ujmuje ją za rękę i wszystko mija. Można to złożyć na karb trudności z przypomnieniem sobie wszystkich szczegółów wydarzenia. Jednak patrząc na Jezusa widzimy ludzki obraz Zbawiciela, człowiecze oblicze Tego, Który przychodzi z pomocą człowiekowi w każdej potrzebie.

Jezus ukazany jest jako Zbawiciel i Wsparcie dla potrzebujących. Jego władza realizuje się w służbie ludziom potrzebującym. Niewyobrażalna naturalność, wyrzeczenie się wielkiego patosu i magicznych manipulacji, humanizują obraz Jezusa, nie pozbawiając go cech suwerennych. Rozmawiający z Jezusem nie używają tytułów godnościowych, nawet nie jest powiedziane, że nazywają Go imieniem Jezus, choć jest potwierdzone przez uzdrowienie. Równie dobrze moglibyśmy powiedzieć, że Jezus jest przedstawiony jako brat, ideał osoby współczującej, która oczywiście bardzo mocno opiera się na misji zleconej Mu przez Boga.

Opieka nad chorymi ma wyjątkowe miejsce w praktyce duszpasterskiej. Doskonałe zaplecze medyczne i pielęgnacyjne nie zastąpi osobistego spotkania, które często wykazuje efekt „uzdrawiający”. Szczególną uwagę należy zwrócić na chorych w prywatnym środowisku domowym. Rodzina musi w pewien sposób zaakceptować nie tylko chorego, ale także jego chorobę i jeśli to konieczne, również cierpieć z nimi. Ręka rozumiana jako pomoc w sensie pozamedycznym, nie zawsze działa uzdrawiająco, ale zawsze przekazuje zaufanie, bezpieczeństwo i nadzieję, pomaga przebrnąć przez chorobę z zaufaniem Człowiekowi, Który pomógł teściowej Piotra.

Jezus objawia się uzdrawiając chorych i wypędzając złe duchy. Ogłasza, że Jego przyjście całkowicie złamało rządy mrocznych i niesamowitych mocy, które zagrażają ludziom. Oczywiście, cuda też irytują, bo zbyt łatwo zaciemniają widok „jeszcze nie” obecnego czasu. Przesłanie Jezusa ma charakter eschatologiczny. Cuda są również przedmiotem tego zastrzeżenia. Wszędzie tam, gdzie ludzie chcą być w pełni doskonałymi w tym czasie, może się im wydawać, że mają, ale spojrzenie na zbawienie wydaje się zniekształcone. Nie bez powodu Jezus odrzucił dla siebie demonstracyjne objawienie, które sprawia, że pójść za Nim z wszystkimi związanymi z nim trudami staje sie czymś przestarzałym. Adresatami objawienia przyniesionego przez Jezusa są wszyscy, którzy źle się mają w sferze duchowej, czyli grzesznicy.

Kto chce naprawdę poznać Jezusa nie może zatrzymać się nad jednym cudem, nad jednym opowiadaniem, ale ma zostawić Kafarnaum, ale ma się udać z Jezusem. Dopiero wtedy droga doprowadzi go do poznania odpowiedzi na pytanie o cel cudotwórczej działalności Jezusa, zwłaszcza kiedy koncentruje się na egzorcyzmach. Nie chodzi bynajmniej o czasowe uwolnienie ludzi od ziemskich nieszczęść. Wszystkie cuda potwierdzają nadejście Dobrej Nowiny o zbawieniu całej osoby. Człowiek został uwolniony od panowania zła i wprowadzony w orbitę Bożego panowania. Pójść za Jezusem oznacza przygotować się do zadania głoszenia tej samej Dobrej Nowiny o Bożym panowaniu całemu światu.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentarz do ewanegelii   ks. sławomir korona   v niedziela zwykła   biłgoraj

Zobacz także

Biłgorajanie modlili się za duszę śp. Pawła Adamowicza (FOTO, AUDIO)

Dodane: 2019-01-20 23:28 - Komentarze  (11)  czytane (1118)

TAGI: paweł adamowicz, harcerze biłgoraj, dorota woźniak, msza za pawła adamowiczaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.203.213.116

do poniżej (2018-02-05 14:56:56)

gupi jesteś

(2018-02-05 08:26:35)

Z tory chyba o gojach

ciekawy (2018-02-04 11:27:38)

Po raz kolejny się pytam, kiedy zamieścicie na tej stronie cytaty z Tory lub/i Koranu?
Chyba że ten portal stał się stricte katolickim? To by wiele wyjaśniało... :(

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju

XVIII Miedzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Studniówka ZSL 2019

Studniówka ZSBiO 2019

Grupa VOX charytatywnie

Gaudium - koncert fianłowy 2019

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Plan pracy Rady Miasta Biłgoraj na rok 2018

Rada Miasta Biłgoraj przyjęła ramowy plan pracy na 2018 rok. Bieżący rok został podzielony na cztery kwartały. Zobacz nad czym w tym roku...