Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Tarnogród. Ruszył 38. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej (FOTO)

Dodał: red Data: 2021-10-15 19:16:47 (czytane: 967)

W Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury ruszył dziś 38. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej. Wydarzenie potrwa do niedzieli 17 października br. włącznie. Sejmiki istnieją od ponad 40 lat, zasięg ogólnopolski zyskały w 1984 roku, kiedy to w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbył się I Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajTarnogrodzkie Sejmiki są jedynym tak znaczącym i rozpoznawalnym przeglądem twórczości teatralnej środowisk wiejskich, wydarzeniem artystycznym promującym kulturę wsi polskiej. Są cennym źródłem informacji i materiałem dokumentacyjnym dla etnologów, etnografów, folklorystów i kulturoznawców. Jednakże ich podstawowym celem jest zachowanie w życiu kulturalnym tego, co da się jeszcze ocalić z kultury wsi polskiej czyli dziedzictwa niematerialnego, w tym obrzędów, zwyczajów, prac domowych i polnych czy pieśni oraz dziedzictwa materialnego.

Wydarzenie jest wyjątkowe ponieważ podczas niej możemy zobaczyć zwyczaje, tradycje i obrzędy ludowe z terenu całej Polski. Do sejmiku zostało wytypowanych 11 zespołów z przeglądów regionalnych. Gościmy m. in. górali, Kaszubów, zespoły z Podlasia. Wszystkie one mogą wystąpić w Tarnogrodzie - Stolicy Teatru Wiejskiego. Wszystkie spektakle pokazują nam rzeczy, które już zanikają dotyczy to samych zwyczajów jak i obrzędów, prac, życia codziennego, mowy, strojów, narzędzie czy śpiewu - podkreśla Renata Ćwik, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury i kurator Sejmiku.

sejmik_tarnogrod.JPG

-Jesteśmy dumni jako mieszkańcy powiatu biłgorajskiego, że te treści i ta wielka mądrość ludowa zawarta w spektaklach prezentowanych przez zespoły wiejskie ma miejsce w naszym powiecie, ma miejsce w Tarnogrodzie. Ogólnopolska tradycja Sejmików ma już 38 lat, ale sejmikowanie jest jeszcze starsze. Zespoły ludowe nie tylko kultywują nasza tradycję, przechowują to co w niej najcenniejsze i dzielą się modrością ludową. To wszystko składa się na naszą polską kulturę. To są treści przekazywane z pokolenia na pokolenie, obecne w naszych domach, społecznościach. Te treści, wartości i idee pozwoliły nam jako narodowi przetrwać trudne czasy naszej historii, mam tu na myśli zabory czy czasy okupacji. Dziś są skarbnicą i drogowskazami na kolejne lata i spuścizna naszej historii - mówi starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

Za całokształt zasług dla kultury ludowej Tarnogrodzki Ośrodek Kultury w 2011 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga. Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych i ogólnopolski ruch wiejskich teatrów zostały wpisane do krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to pierwszy wpis do polskiego rejestru dobrych praktyk w myśl Konwencji UNESCO z 2003 roku.

Reklama.

Organizatorami wydarzenia są Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne oraz Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej w Tarnogrodzie.
Sejmikowi patronuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, marszałek województwa lubelskiego, starosta biłgorajski oraz burmistrz Tarnogrodu.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 72

Tagi: tarnogrodzki ośrodek kultury   ogólnopolski sejmik teatrów wsi polskiej   gmina tarogród   teatr ludowy

Zobacz także

Zespół Jarzębina z Bukowej wystąpił w Teatrze Polskim w Warszawie

Dodane: 2021-11-29 12:19 - Komentarze  (1)  czytane (209)

TAGI: zespół jarzębina, gmina biłgoraj, sejmik teatrów wsi polskiej, teatr polski w warszawieKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.92.28.52

(2021-10-16 18:18:46)

Czasy się zmieniają a wraz z nimi wyobrażenia o potworach od cara Iwana Groźnego, przez kostuchę Lenina, krwiopijcę Drakulę, do powiedzmy Adolfa Hitlera. Dziś dzięki zmianom o wymiarze globalnym w telekomunikacji i synchronizacji systemów bankowych, świat to przysłowiowa jedna wielka wioska. Wydaje się, że minęły czasy wielkich wojen, a pragnący podbojów i władzy nad światem obok ciągle “wypasionych” sił militarnych zarezerwowali miejsce obok trujących korpusów sił medialnych i jeszcze bardziej skutecznej w podbojach pancernej szpicy bankowej. W cieniu i pod przykryciem mediów pracują prawdziwe siły specjalne nazywane też BIG PHARMĄ. Dzięki temu wrogowie wolności mogą zaplanować i wdrożyć wojnę prawdziwie światową.

Z tych groźnych czeluści ku naszemu nieszczęściu z najwyższych i najbardziej wpływowych lewackich sfer światowych elit wyłania się nowy potwór, któremu na imię jest Klaus Schwab. Wychowanek jednego z ojców NWO dziś 98 letniego Henry Kissingera (w młodości pilny student Talmudu), od czasów studiów na Harvardzie z uporem maniaka Klaus pracuje nad zatopieniem w długach państw narodowych, wygaszeniu religii, patriotyzmów narodowych i odarciu jednostki z praw obywatelskich i godności na rzecz niosącego szczęście i sprawiedliwość jednego totalitarnego kibutzu. Ten potwór wcale się wstydliwie nie ukrywa niczym ten z Loch Ness, ten przeciwnie mówi o 4-tej rewolucji opartej na internecie z wkładką sztucznej inteligencji (AI), o walce ze zmianami klimatycznymi i o matuszce Ziemi zagrożonej nadmierną populacją/pogłowiem ludzi. Niczym Mojżesz chce teraz poprowadzić nas przez pustynię zaprojektowanych zmian, aby po odnowieniu populacji dobić do ziemi obiecanej elitom tego świata…

Wszyscy wkoło mawiają o demokracji, o możliwym wspólnie wypracowanym konsensusie, chodzi o to aby lepiej i szczęśliwiej wspólnie żyć. Czy to jednak w ogóle możliwe między normalnymi ludźmi, a tymi po lewicowym ukąszeniu? Czy jest nadzieja i sens dyskusji z lewicą zarażoną wirusem marksizmu, który historycznie charakteryzuje się wysokim współczynnikiem śmiertelności zaatakowanej populacji, groźnymi skutkami ubocznymi z geograficznymi przerzutami włącznie? Pamiętamy rewolucję francuską, meksykańską, rosyjską, chińską, czy kampuczańską, dziesiątki milionów “zarezanych” ludzi w imię lepszej przyszłości i Dobra Publicznego (?).


Przecież dzisiaj nawet lewacy nie uznają, że istnieje coś takiego jak kobieta i mężczyzna, coś bajdurzą o 69 płciach! To dzieci czerwonego kibutzu wyznające schwabizm, gardzą historią, religią, własną tożsamością, logiką, wolnością i jednostką. Pragną rozdeptać, rozgnieść cywilizacyjny dorobek cywilizacji łacińskiej. To bękarty krwiożerczego Lenina, który ganił Stalina za łagodność(!). Gardzą prawami i wolnościami człowieka, działają “kupą mości towarzysze”, dlatego wokół nich tyle smrodu, strachu i zwykłego ludzkiego nieszczęścia. Gdzie tylko dorwią się do władzy niszczą tkankę biznesu, kultury, religii i godność człowieka. Wszystko to dla urzeczywistnienia wizji sielankowego raju szczęśliwości i sprawiedliwości społecznej. Jednak rezultat ich nieszczęśliwych zmagań jest zawsze ten sam: piekło niewoli stworzone człowiekowi odartemu z praw i godności, kompletna kontrola i sielanka dla totalitarnych elit panów nowego nieszczęśliwego świata. Tyle tylko potrafią i wciąż bezczelnie proszą swoje ofiary o więcej zaufania.

(2021-10-16 17:27:13)

Wszyscy przychodzimy na ten świat w jakimś celu, każdy z nas ma swoją misje do wypełnienia, chociaż bardzo często nawet nie zdaje sobie z tego faktu sprawy. Misja ta jednak po mimo wszystko jest i czeka na nas, czeka abyśmy stanęli w prawdzie przed jej „obliczem”. Przybywamy wszyscy na ten świat, jako małe i niewinne stworzenia, które z czasem będą musiały stawić czoło przeciwnościom losu, licznym próbom, duchowym atakom. Oby wówczas każdy z nas wytrwał i doczekał nowego wschodu słońca po mrocznej nocy, oraz tęczy po życiowej burzy.

W pewnym sensie przybywamy do świata, przepełnionego „zdziczałą ideologią”, która dosięgła sumień i umysłów ludzkich, po to, aby je „demoniczne” zdeformować. Czy to nas dziwić powinno? Sądzę, że nie, gdyż, jeżeli wczytamy się w karty Biblii, wówczas będziemy mogli przeczytać fragment, mówiący o tym, że panem tego świata jest szatan, a zatem każdy człowiek, który kieruje się wolnością, moralnością, dobrem, musi mieć świadomość, że przyjdzie mu stoczyć nie jeden bój ze światem, tym światem (z Bogiem, boje te będą zawsze zwycięskie).

Dlatego też powstaje zasadnicze pytanie, czy świat duchowy jest dla ciebie źródłem dobra i prawdy czy wręcz przeciwnie i sięgasz jedynie po zło i kłamstwo? Dobrze jest udzielić sobie odpowiedzi na wyżej postawione pytanie, ponieważ od niej zależy przyszłość. Musimy jako ludzie wiedzieć, kim jesteśmy, musimy rozumieć naszą duchowość, nasze słabości, zalety i to wszystko, co nas tworzy. Bez tego zrozumienia popadniemy w chaos, a wielu potężnym ludziom tej ziemi (prowadzonym przez zło) na tym niezwykle zależy.

W chaosie łatwiej kontrolować społeczeństwa, tak zwana teoria chaosu zakłada, że pewne wydarzenia są tylko pozornie chaotyczne, jednak w dłuższej perspektywie tworzą przemyślaną całość, doskonały plan. Zatem co to jest za koncept? Otóż, jest on taki sami od zawsze, czyli doprowadzić człowieka do upadku, doprowadzić cywilizację na skraj przepaści by ostatecznie pchnąć wszystko w odmęty niekończącego się szaleństwa (spójrzcie na obecny świat i zastanówcie się, czy aby tak nie wygląda „dom wariatów”?).

To wszystko prowadzi do jedne podstawowej myśli, która wielu się nie spodoba, jednak spoglądając na cywilizację XXI wieku nie można, nie odnieść wrażenia, że w bramie prowadzącej do „centrum” współczesności stoi sam Lucyfer, i życzmy każdemu by nigdy w życiu nie był poddany sytuacji, w której przyjdzie mu się zbliżyć do tego „centrum”, ponieważ gdy raz spojrzy się w mrok, wówczas on na zawsze pozostaje w człowieku.

To nie są żarty, to nie jest bajdurzenie starszego dziadka z fajką w ręku, przy ogrzewającym ogniu z kominka. To jest realne życie, w którym dzień w dzień każdy z nas toczy swoją „walkę duchową”, o to, aby pozostać dobrym człowiekiem, na podobieństwo naszego Stwórcy, lub też poddać się „truciźnie zła”, która z czasem każdego doprowadzi do upadku w tym życiu, a i w życiu wiecznym. Wybór od zawsze należał do nas i to my podejmujemy decyzję, któremu Panu będziemy służyć, a zaznaczam, że obu na raz nie można służyć.

Gdzie w tym wszystkim jest ratunek? Istnieje tylko jedno źródło prawdy, źródło światła rozjaśniającego największy mrok. Tym źródłem jest Jezus z Nazaretu, i Jego przesłanie, czyli Ewangelia. Jezus jako Bóg- Człowiek stanowi kotwicę dla moralności i praw nadanych człowiekowi dla jego dobra, by prawa te były dla ludzkości tarczą i mieczem w chwili próby (w chwili ataku demona). Dlatego przypominamy, że: „Jeżeli Jesteś z Bogiem, wówczas i Bóg Będzie z Tobą, a jeżeli Bóg Będzie z Tobą, to któż przeciwko Tobie?”

Zatem przychodzimy na ten świat, przychodzimy do tej cywilizacji przepełnionej „zdziczałą ideologią”. Każdy z nas posiada różne marzenia, plany, obawy i lęki, które niejednokrotnie trzyma tylko dla własnej wiedzy. I tak życie mija a my spoglądamy na płomienie, które coraz wyraźniej pochłaniają obecny świat, jednak wielu nie jest jedynie biernymi obserwatorami i „ofiarami” tego „świata”, lecz wielu uczy się i oswobadza z kajdan zniewolenia, wznosząc swoje myśli, serce i sumienie bliżej Boga Stwórcy.

Ci wszyscy politycy kierujący naszą planetą, to w większości przypadków skorumpowani „biedni i słabi ludzie”. Dlatego tylko miłość ma moc, tylko miłość jest ratunkiem, tylko miłość pozwala uwierzyć i odnaleźć jedyną i prawdziwa siłę, jaką jest sam Bóg, dawca miłości i nieskończonego dobra. Rozglądnij się dookoła siebie i powiedz, co widzisz? Czy dostrzegasz te pieniądze, które tak często pociągają na samo dno ich właścicieli? Dostrzegasz obłudę i zakłamanie? Pamiętaj jednak, że w tym wszystkim jest Ktoś, komu bardzo na tobie zależy, tym Kimś Jest Jezus z Nazaretu, Bóg- Człowiek.

(2021-10-16 17:18:28)

Przyszło nam żyć w czasach gdzie wszystko jest wyśmiewane, z wszystkiego można szydzić. Życie, Bóg, liczne troski, choroby, różnego rodzaju tragedie i ułomności, z tego wszystkiego można obecnie drwić. Ta metoda czy też ogólnoświatowy trend to nic innego jak socjotechniczna sztuczka, mająca na celu utrzymywanie współczesnej cywilizacji w oparach absurdu. Współczesny człowiek zbyt często ma problem z samodzielnym myśleniem, woli opierać się na opinii innych a najlepiej na opinii prezentera telewizyjnego, bądź radiowego.

Wszystkie te kabarety, parki rozrywki i ogólnie pojęty show biznes, mają na celu utrzymywać odbiorcę w stanie nieustannego letargu i rozbawienia tak, aby przypadkiem człowiek nie zaczął myśleć, zastanawiać się, bo wówczas mógłby zobaczyć, że coś ze współczesnym światem jest nie tak. Oni chcą byś za dużo nie myślał, a najlepiej nie myślał wcale. Oni chcą byś bez żadnych oznak zawahania podążał za stadem i nigdy, ale to nigdy nie próbował spojrzeć na otaczający Cię świat w sposób odmienny od tego, jaki od najmłodszych lat starli się w tobie zaprogramować.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dni Młodzieży Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej w Biłgoraju

500+ przechodzi od nowego roku do ZUS

Biłgorajka ty Ziemico, Ziemio ukochana

Powiatowi radni otrzymają wyższe diety

Magda Steczkowska w koncercie Moja podróż śladami JPII

Odznaczenia dla nauczycieli i otwarcie wyremontowanej hali przy ZSBiO

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Otwarto przebudowane drogi powiatowe Zagroble - Czernięcin i Gródki - Zaporze - Czernięcin

Z udziałem władz wojewódzkich i powiatowych otwarto dziś w Wólce Czarnostockiej przebudowane drogi powiatowe Nr 2901L i 2902L tj. drogę...