Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Tarnogród podpisał umowę z Teatrem Osterwy

Dodał: red Data: 2021-09-13 08:47:36 (czytane: 921)

8 września br. w holu lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy, Renata Ćwik, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury oraz Paweł Dec burmistrz Tarnogrodu podpisali deklarację partnerstwa inaugurującą Scenę Reduta.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

-Zaczynamy piękną podróż - oznajmił dyrektor Teatru im. Osterwy Redbad Klynstra-Komarnicki podczas środowej konferencji dotyczącej otwarcia sceny objazdowej w woj. lubelskim. Inicjatorem i liderem projektu Scena Reduta jest Teatr im. Osterwy. W ramach projektu zespół teatralny przemierzy ponad 2 tys. kilometrów, aby dotrzeć do widzów we Włodawie, Chełmie, Krasnymstawie, Zamościu, Kraśniku, Tarnogrodzie, Biłgoraju, Janowie Lubelskim oraz Szczebrzeszynie.

teatr_osterwa__3_.jpg

Dyrektor poinformował, że jednym z celów Sceny Reduta jest także budowa sieci scen partnerskich, które tworzą program artystyczny odpowiadający potrzebom widzów. -W tym widzę realizację podstawowej powinności tego, co teatr wojewódzki powinien realizować, czyli obsługiwania całego województwa - powiedział Klynstra-Komarnicki. -To edycja pilotażowa - poinformowała koordynator projektu Barbara Żarinow. -To, co zobaczycie państwo w tym roku to będzie tylko zapowiedź tego, co będzie w latach kolejnych. Naszym głównym celem jest poszerzanie sieci partnerskich scen tak, żeby w każdym z tych miast wyrosło przeczucie, że w określonym czasie można zobaczyć teatr ciekawy i dobrej jakości - dodała Żarinow.

teatr_osterwa__2_.jpg

Uroczystą inaugurację Sceny Reduta koordynatorka zapowiedziała na 6 października w Chełmskim Domu Kultury. Widzowie zobaczą spektakl „Psie serce” w reżyserii Igora Gorzkowskiego na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa. Kolejnym spektaklem będzie „Antygona w Nowym Jorku” (reż. Jan Hussakowski), który zostanie przedstawiony 15 października w Kraśniku i 16 października w Szczebrzeszynie.

renata_cwik.jpg

Większość spektakli w ramach tegorocznej edycji Sceny Reduta przygotuje zespół Teatru im. Osterwy. Wyjątkiem będzie spektakl „Tata ma kota” (reż. Łukasz Witt-Michałowski) przygotowany przez działającą w Centrum Kultury w Lublinie Scenę InVitro. 5 listopada zobaczą go mieszkańcy Tarnogrodu, 8 listopada - Kraśnika i 18 listopada - Janowa Lubelskiego. Ostatnim spektaklem wystawionym w tym roku w ramach Sceny Reduta będą „Małe zbrodnie małżeńskie” (reż. Marek Pasieczny). Dramat będzie można zobaczyć 12 listopada we Włodawie, 10 grudnia w Krasnymstawie i 12 grudnia w Biłgoraju.

osterwa.jpg

Jak informuje koordynatorka, w ramach pilotażowej edycji Sceny Reduta lubelskie teatry zagrają przeszło 25 godzin spektakli, w których wystąpi blisko 100 artystów. Aktorów wspierać będzie prawie 200 techników. Żarinow powiedziała, że trwają rozmowy nad włączeniem w projekt lubelskiego Teatru Starego i twórców niezależnych. Do historii nawiązał zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego, Jarosław Cymerman. -Scena Reduta przypomina, że teatr zawsze był w drodze, że w XIX w. w Teatrze Starym działał tygiel teatralny, zawiązywały się zespoły i wyjeżdżały do wielu miast i miasteczek Lubelszczyzny, gdzie często po raz pierwszy mieszkańcy tamtych miasteczek mogli widzieć profesjonalny teatr - powiedział Cymerman.

teatr_osterwa__1_.jpg

Swą nazwą projekt realizowany przez lubelski teatr nawiązuje do idei pierwszego w Polsce teatru-laboratorium „Reduta”, który w 1919 r. założyli Juliusz Osterwa i Mieczysław Limanowski. Zespół Osterwy jeździł na gościnne występy, aby zaprezentować swoje spektakle widzom z najodleglejszych zakątków Polski. Objazdowe teatry funkcjonowały w województwie lubelskim jeszcze 20 lat temu. Później przedsięwzięcie zostało zawieszone. -Cieszę się, że znaczek "Reduty" po raz kolejny wraca do naszej przestrzeni publicznej - dodał Cymerman. -Do tej pory mamy pamiątkę po Teatrze Osterwy, gdyż po jednym z wcześniejszych remontów fotele z teatru przez wiele lat służyły widowni w Tarnogrodzie. Cieszę się, że do krzeseł dojadą teraz aktorzy - powiedział burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec.

/TOK/

Tagi: tok tarnogród   gmina tarnogród   teatr osterwy   kultura biłgoraj

Zobacz także

Jubileusz Teatru Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury (FOTO)

Dodane: 2021-09-13 14:37 - Komentarze  (0)  czytane (644)

TAGI: teatr tarnogród, tok tarnogród, gmina tarnogród, 20-lecie teatru w tarnogrodzieKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.144.31

marek (2021-09-13 10:46:01)

Powiedział Burmistrz Tarnogrodu "Cieszę się, że do krzeseł dojadą teraz aktorzy" - toż to można cytować, jako klasyka. A może w tym Tarnogrodzie macie coś jeszcze, np. piłkę do nogi z Górnika Zabrze - a nóż przyjadą piłkarze, a może, może ktoś ważny przejeżdżał i na siku staną, pod drzewem na ten przykład, i teraz więcej ważnych pod to drzewo przyjedzie, a może jest kamień z Jeleniej Góry, Pan wie kto po nim stąpał.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Zmarł ks. kanonik Bogusław Wojtasiuk

Dziś, w wieku 85 lat, ks. kanonik Bogusław Wojtasiuk. Kapłan zasłużony dla Biłgoraja, wieloletni dziekan Dekanatu Biłgoraj Północ i proboszcz w parafii Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju. Urodził się 7 czerwca 1936 roku w Podwysokiem, parafia Lipsko koło Zamościa. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Piotra Kałwy w katedrze lubelskiej - 18 kwietnia 1960 roku. więcej»

Konkursy

Polecamy

Przypominamy, iż ruszył drugi cykl naboru wniosków w ramach Modułu II programu Aktywny Samorząd

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju uprzejmie informuje,...

Deklaracje antyszczepionkowe kolportowane w biłgorajskich podstawówkach. Sprawie przygląda się Urząd Miasta (AUDIO)

O pojawieniu się oświadczeń "antyszczepionkowców" w biłgorajskich...

Powiatowa konferencja dotycząca przeciwdziałaniu przemocy domowej

Dzisiaj w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się konferencja...

Deratyzacja to ważna rzecz

Solidne odszczurzanie to konieczność. Szczególnie w dużych miastach...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Naprawa telefonów Warszawa tylko w miejscu godnym zaufania

Jest wiele powodów, które zmuszają nas do oddania smartfonu do serwisu....

Ogłoszenia