Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 - zdecydowane działania rządu przeciw skutkom inflacji

Dodał: red Data: 2022-01-14 08:07:20 (czytane: 1145)

Wzrost inflacji to problem globalny. Szeroko zakrojone działania rządu mają powstrzymać wzrost cen wywołany przez czynniki zewnętrzne, takie jak światowy kryzys gospodarczy po pandemii, szantaż gazowy Rosji czy polityka energetyczna UE. Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to pakiet rozwiązań, który obniży lub czasowo zniesie podatek VAT m. in. na paliwo, energię elektryczna czy nawozy.Druga odsłona Tarczy Antyinflacyjnej pokazuje, że rząd robi wszystko, aby złagodzić skutki inflacji i zmniejszyć jej koszty dla rodzin. W skali całej Europy to jeden z najbardziej rozbudowanych programów walki z inflacją. Jak zauważył premier, -Miliony polskich rodzin liczą każdy grosz i każdą złotówkę. Bezprecedensowa obniżka podatków i najwyższa kwota wolna jaką mieliśmy w historii mają na celu ochronę budżetów polskich rodzin. I dodał: -Idziemy dalej ze śmiałymi i odważnymi działaniami, które mają pomóc w walce z inflacją.

Zgodnie z szacunkami ekonomistów Tarcza Antyinflacyjna 1.0 pozwoliła obniżyć szczyt inflacyjny o około 1 do 1,5 punktu procentowego. Zgodnie z założeniami jej druga odsłona przyniesie podobny rezultat, a suma oszczędności Polaków z tego powodu wyniesie blisko 15 mld złotych. Nowe rozwiązania będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%
Obniżenie akcyzy w grudniu ograniczyło niepokojący wzrost cen paliw. W lutym obniżamy podatek VAT z 23% do 8%. To wpłynie na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o 60 - 70 gr na litrze. Dzięki tym działaniom Polacy zapłacą łącznie nawet o 1 zł mniej za litr paliwa, a cena benzyny powinna osiągnąć około 5 zł za litr.

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze
Rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwych skutków inflacji. Dlatego obniżamy do 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł miesięcznie.

Zerowa stawka VAT na gaz
Dzięki obniżce stawki VAT od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego z 8% do 0%, wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych będzie jednym z najniższych w Europie.  

tarcza_antyinflacyjna_2.0.jpg

Przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd
Dzisiaj za blisko 60% ceny prądu odpowiada opłata za emisję CO2. To faktyczny koszt nieodpowiedzialnej i dogmatycznej polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Dzięki wprowadzonym zmianom łagodzimy skutki inflacji w zakresie kosztów za energię elektryczną. Przedłużamy 5% stawkę VAT na prąd do 31 lipca 2022 r.

Obniżenie VAT na ciepło do 5%
Od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej obniżyły podatek VAT na ciepło z 23 do 8%. Kolejne działania w tym zakresie to, od 1 lutego 2022 r., obniżka podatku VAT z 8% do 5%. Rozwiązanie skierowane jest do niemal każdego z obywateli. Dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.

0% VAT na nawozy
Ceny nawozów to istotny koszt produkcji rolnej. Całkowite zniesienie VAT na nawozy do produkcji rolnej to, obok obniżek podatków na paliwa i energię elektryczną, istotne wsparcie polskich producentów żywności.

Niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym
Od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz. Dzięki nim Polacy oraz najważniejsze instytucje użyteczności publicznej zapłacą niższe rachunki.

Reklama.

Już wprowadzona w grudniu 2021 r. Tarcza Antyinflacyjna 1.0 ograniczyła wzrost kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych. Jej rozwiązania obejmowały:
- dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych nawet do 1 150 zł na rok;
- zniesienie akcyzy na energię elektryczną;
- obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5%;
- obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8%;
- obniżenie ceny paliwa przez maksymalne zmniejszenie akcyzy;
- obniżenie podatku VAT na tak zwane ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 do 8%.

Dodatek osłonowy wesprze blisko 7 mln gospodarstw domowych
Dodatek osłonowy dla 6,8 mln gospodarstw domowych to element Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zrekompensować wzrost kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności. Jest to realne wsparcie finansowe dla Polaków, na które przeznaczymy ponad 4 mld zł.

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna nie jest jedynym wsparciem dla budżetu domowego. W ramach Polskiego Ładu obniżamy podatki. To blisko 17 mld zł rocznie więcej pieniędzy w portfelach Polaków.

- Podwyższamy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł - wchodzimy na europejski poziom. Dzięki temu nie będzie podatków od zarobków do 30 tys. zł.
- Wprowadzamy wyższy próg podatkowy - podniesiony z około 85 tys. zł do 120 tys. zł.
- Wprowadzamy emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł. Emeryci i renciści o wyższych świadczeniach zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł.
- Kolejny raz obniżamy stawkę ryczałtu m. in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy.
- Wspieramy rodziny z dziećmi przez Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia, w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

/gov.pl/

Tagi: tarcza antyinflacyjna   inflacja   rządowe wsparcie dla godpodarstw domowych   niższy vat

Zobacz także

Wiosenne czyszczenie auta

Dodane: 2022-05-27 14:44 - Komentarze  (0)  czytane (258)

TAGI: wiosenne czyszczenie auta, sprzątanie samochodu, powiat biłgorajski, usługiKomentarze (8)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.170.82.159

(2022-01-16 10:18:27)

PiS to mega lewicowa partia, oczywiście nieuki nie znają żadnej doktryny więc tego nie pojmują.

elektorat PO i lewacki (2022-01-15 11:42:50)

brak argumentow tylko obluda i wycie

(2022-01-15 10:43:07)

I znów Czesław. Elektorat pisu.

(2022-01-15 06:41:28)

ta twoja ekonomia to na POziomie przedszkola ,- ale wy tak macie.

(2022-01-15 06:38:49)

tak tak za komuny bylo takie powiedzenie ,- gdyby komunisci ,-twoi idole , zadzili na sachaze to piachu by braklo no ale tobie to POruwnanie wyszlo pr/o/s/ tacko.

do poniżej (2022-01-14 18:08:39)

Mocno powiedziane.

Logan (2022-01-14 11:05:57)

Jak działa tzw polski ład. Kupujesz u pisiorow kran do zlewu za 50 zł, że zniżka dwadzieścia plus, czyli płacisz 30 złotych. Potem co pół roku kran przecieka, przychodzi hydraulik, kasuje cie na 50 złotych, z tarczy Morawieckiego oddają Ci kolejne 20 złotych plus i tak w kółko. Normalny, zdrowy na umyślne człowiek, wybiera droższy kran za 70 złotych i ma z głowy na 20 lat. I ostatnia kwestia, kto za te kretyńskei tarcze w rzeczywistości będzie płacił? Ano we łbach pisiorskich wymyślono, że każdy, ma trochę oleju w głowie i lepiej zarabia. Już my pisiorskie władze zmusimy tych cwaniak ów, aby płacili na nasz elektorat plus. Ale do czasu, pisiory, do czasu.....

Logan (2022-01-14 10:46:08)

Jakby niedorajda Morawiecki zarządzał pustynia Sahara, to zabrakłoby tam piachu, następnie ogłosiłby tarcze antykryzysowa a posłanka lub jakiś minister turysta przywiozłby w ramach tarczy, trochę piachu w reklamowce, żeby mieszkańcy Sahary zobaczyli, jak jaśnie władza, dba o swój elektorat. A może prościej będzie wykopać tych nieudaczników z koryta i piachu na pustyni nigdy nie zabraknie?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Wiosenne czyszczenie auta

Pranie tapicerki w aucie to jedna z pierwszych czynności, na którą...

Trwa remont drogi W853 na odcinku Józefów - Tomaszów Lubelski

Na drodze wojewódzkiej nr 853 między Długim Kątem, a Tomaszowem...

Starszy Brygadier Mirosław Bury zostanie zastępcą Komendanta Wojewódzkiego

Starszy Brygadier Mirosław Bury z dniem 1 czerwca br., zostanie...

I miejsce w województwie - Korczów nie zawiódł!

21 maja br. na terenie WORD w Białej Podlaskiej, odbył się Finał...

Wybudowali rodzinie Naklickich dom. Dziś przekazali klucze (FOTO, AUDIO)

Parafianie majdanu Starego są niezwykle ofiarni i otwarci. Są wśród...

Zielona Niedziela w Biłgoraju (AUDIO, FOTO)

„Zielona niedziela” to ponad 100 spotkań w całej...

Ogłoszenia