Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Tanew jest dzika i taka powinna pozostać

Dodał: red Data: 2018-09-23 09:28:13 (czytane: 2334)

Tanew to jedna z nielicznych rzek w Polsce, które nie zaznały aktywności człowieka. Jej dziki charakter chcą chronić członkowie stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Tanew, które założyła grupa wędkarzy z powiatu biłgorajskiego. W tym tygodniu swoje pomysły konsultowali z ekspertami m.in. Instytutu Ochrony Środowiska z Krakowa.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj-Naszym celem jest ochrona koryta rzeki i wszystkiego co jest z nią związane, w tym przede wszystkim ryb, których z roku na rok jest w Tanwi coraz mniej. W ostatnich latach na wielu rzekach prowadzono różne zabiegi melioracyjne, które doprowadziły do obniżenia poziomu zarówno wód gruntowych, jak i wody w tych rzekach. Nie jesteśmy przeciwnikami melioracji, która w niektórych przypadkach jest potrzebna, ale nasza Tanew płynie w taki sposób, że nikomu nie przeszkadza - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej prezes TPRT Daniel Tworzewski.

Jednym ze skutków obniżania poziomu wody w Tanwi jest odcinanie jego głównego koryta od starorzecz. W takich miejscach odbywają tarło na przykład szczupaki, okonie, płocie czy leszcze. Niestety dotarcie do takich miejsc staje się coraz częściej niemożliwe. Kolejnym problemem jest brak żwirowisk dla ryb łososiowatych, czyli pstrągów, troci i będące pod ochroną minogów.

tanew.jpg

Dlatego przedstawiciele TPRT zaprosili na rekonesans m.in. wybitnego eksperta od zagospodarowania wód Józefa Jeleńskiego, który ma w tej dziedzinie ogromne doświadczenie, a także Pawła Mikusia z Instytutu Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Andrzeja Trojana i Łukasza Błaszczaka z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ze Stalowej Woli. Na razie wędkarze skupili się na górnym odcinku Tanwi i jej dopływu - Sopotu, gdzie chcą wybudować lub odbudować żwirowiska potrzebne do rozwoju ryb.

Autorzy pomysłu uważają, że powszechny kiedyś pogląd, że "dobra rzeka to rzeka uregulowana" jest już nieaktualny, a w innych krajach coraz bardziej popularna jest renaturalizacja rzek. Jej przyczyną są zjawiska niekorzystne m.in. dla człowieka, na przykład wysychanie studni, powodzie czy degradacja środowiska, ale członkowie TPRT chcą uczyć się na błędach innych i nie dopuścić do takich zmian na Tanwi.

Reklama.

Ich starania wspierają m.in. władze gminy Obsza z wójtem Andrzejem Plackiem i sekretarzem Grzegorzem Wróblem, który był na spotkaniu z ekspertami i razem z wójtem deklaruje pomoc w realizacji celów statutowych stowarzyszenia.

Na efekty trzeba poczekać, ale członkowie Towarzystwa Przyjaciół Tanwi wierzą, że jej dziki charakter uda się zachować w trosce o środowisko naturalne i przyszłe pokolenia.

/IAS/

Tagi: rzeka tanew   towarzystwo przyjaciół rzeki tanew   instytut ochrony środowiska   powiat biłgorajski

Zobacz także

Rajd rowerowy - śladami historycznymi i przyrodniczymi Ziemi Biłgorajskiej

Dodane: 2019-05-12 18:31 - Komentarze  (0)  czytane (672)

TAGI: rajd rowerowy, ja obywatel, fundacja bliżej pasji, korytków dużyKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.167.47.248

ciekawy (2018-09-23 13:40:55)

Janusz, to ty?

Palikot (2018-09-23 09:33:49)

w tanwi nie ma już ryb. Płocie jedynie ... jelec już nie istnieje. kiełb znikomy a szczupak wyłapany
SZKODA

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Zawody strażackie w Soli. Jednostki rywalizowały w sztafecie i ćwiczeniach bojowych (FOTO, WYNIKI)

Na boisku sportowym w Soli koło Biłgoraja odbyły się dziś zawody...

Noc Muzeów w Biłgoraju, czyli moc atrakcji w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej (FOTO)

Dziś w całej Polsce "Noc Muzeów". W tegorocznej edycji imprezy...

Uprawomocniła się decyzja Wojewody. Pomnik Jóżefa Dechnika zniknie z centrum Biłgoraja

Właśnie uprawomocniła się decyzja Wojewody Lubelskiego z 4 lutego...

Lalki świata na wystawie w biłgorajskim Muzeum (FOTO)

Coś dla najmłodszych, ale także niezwykła gratka dla osób dorosłych....

Czytelnicy z "Jedynki" Mistrzami Polski

W dniach 10 - 11 maja br. odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu...

Zdezerterowali z Ludowego Wojska Polskiego, polegli w walce z NKWD (FOTO)

W "Lesie Ulanszczyzna", nieopodal miejscowości Glinianka na granicy...

Ogłoszenia