Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Talent - wieść życie zgodnie z szansami i możliwościami

Dodał: red Data: 2017-11-18 15:45:42 (czytane: 2324)

Poczucie niedowartościowania powoduje tendencję do zachowania bezpieczeństwa? I jak się to ma do talentów, którymi Bóg obdarza? Czy posiadanie mniej niż inni urąga sprawiedliwości? Czy wielkość Bożego daru jest ważna, czy tylko sam dar? Na te pytania, w komentarzu do Ewangelii, na XXXIII niedzielę zwykłą, odpowiada ks. Sławomir Korona.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 25,14-30):
Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść:
„Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.
Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.
Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: »Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem«. Rzekł mu pan: »Dobrze, sługo dobry i wierny. Byłeś wierny w niewielu rzeczach, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana«.
Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: »Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem«. Rzekł mu pan: »Dobrze, sługo dobry i wierny. Byłeś wierny w niewielu rzeczach, nad wieloma cię postawię; wejdź do radości twego pana«.
Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: »Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność«.
Odrzekł mu pan jego: »Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz w ciemności; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów«”.

eucharystia.jpg


Komentarz:
Pan zawierza swoim sługom swoje dary, jednak nie każdy otrzymuje tyle samo. Wydaje się, że gospodarz nie ma zaufania do jednego spośród trzech sług. Dwom udało się wypracować zysk, tylko najmniej obdarowany nie powiększył podarowanej kwoty. Brak zaufania spowodował, że człowiek zastrajkował? Raczej trzeba zwrócić uwagę, że ów sługa pragnie poczuć się bezpiecznym i ukrywa wszystko, tak że nikt nie może wykorzystać ofiarowanej sumy. Ogarnął go strach, który paraliżuje przed ryzykiem zysku, a otwiera na troskę o zachowanie wszystkiego w nienaruszonej postaci. Poczucie niedowartościowania powoduje tendencję do zachowania bezpieczeństwa.

Strach powoduje w sercu człowieka, że wierzący nie potrafi prawdziwie żyć. Chrystus pokazuje przed czym należy się obawiać. Jest nim diabelski krąg, gdzie wierzącemu podpowiadane jest, że posiada za mało, nie posiadasz większego znaczenia, twoje położenie urąga sprawiedliwości. Chrześcijanin może całe życie uskarżać się nad sobą i pod koniec życia pozostać z pustymi rękami, zostać pogrzebanym za życia. Bóg w dniu ostatecznym potrafi wszystko zrozumieć, ale nie wieczny lęk przed życiem.

Należy zaakcentować, że nie wielkość daru jest ważna, ale sam dar. Wszystko jest niezmiernym darem Boga. On traktuje obdarowanych nie jako niewolników, ani najemników, ale współpracowników. Nawet obdarowując człowieka nie czyni to ze względu na mniejsze lub większe zaufanie. Bóg ofiaruje każdemu według ich zdolności. Chodzi bardziej o różnorodność darów i stopni ich przyjmowania. Konieczne jest ze strony obdarowanego odpowiedzieć na otrzymany dar i przynosić owoc. Temu zadaniu sprostali dwaj pierwsi słudzy postępują zgodnie z wewnętrznym wymogiem daru.

Usprawiedliwiać się z powodu nieprzyjęcia daru może tylko ten kto nie posiada. Miłość nie może powiedzieć, że nie odwzajemnię daru wobec Pana. Bóg nie wymaga od człowieka rzeczy niemożliwych. Może się rodzić przeciwne myślenie, kiedy wierzący zwraca uwagę na innych obdarowanych. Nikt nie przeżyje życia drugiego człowieka, ale jedynym zadaniem człowieka wieść swoje życie zgodnie ze swoimi szansami i możliwościami.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: ks. sławomir korona   komentarz do ewangelii   rozważania słowa bożego   biłgoraj

Zobacz także

Sytuacja kryzysowa

Dodane: 2019-01-20 03:23 - Komentarze  (0)  czytane (156)

TAGI: sytuacja kryzysowa, komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 100.24.46.10

do poniżej (2017-11-19 14:57:05)

... i vice versa

do poniżej (2017-11-19 12:47:04)

czytaj ze zrozumieniem

Silk (2017-11-19 11:22:16)

do poniżej
A czy ja kogokolwiek krytykuję? Wręcz przeciwnie, chwalę pewne osoby za otrzymane "talenty" i to wszystko. Jeżeli ktoś rozumuje to inaczej, jest po prostu głupcem... :(I)

/o (2017-11-19 09:10:40)

To Palikot Kulczyk , Tusk, Rydzyk też byli hojnie utalentowani .Ataki co przestrzega przykazań żebra pod biedronką

Silk (2017-11-19 07:56:42)

Zatem, taki Chmiel został obdarowany nadzwyczaj szczodrze, mimo że nie jest katolikiem. Czyżby przypadek...?

(2017-11-18 16:46:26)

Najbardziej smuci mnie to że ludzie obdarowani wieloma talentami, wykorzystują je do krzywdzenia słabszych.

(2017-11-18 16:46:25)

Najbardziej smuci mnie to że ludzie obdarowani wieloma talentami, wykorzystują je do krzywdzenia słabszych.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju

XVIII Miedzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Studniówka ZSL 2019

Studniówka ZSBiO 2019

Grupa VOX charytatywnie

Gaudium - koncert fianłowy 2019

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

25-latek odpowie za posiadanie narkotyków

Za posiadanie narkotyków przed Sądem odpowie 25-latek z Gminy Księżpol. Mężczyzna przy sobie oraz w miejscu zamieszkania posiadał...