Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Tajemnica Miłości - Środa Popielcowa

Dodał: red Data: 2021-02-17 08:16:32 (czytane: 1310)

W Środę Popielcową rozpoczynamy Wielki Post, czyli okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 6, 1-6. 16 - 18):
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie».

sroda_popielcowa.jpg

Komentarz do Ewangelii:
W Środę Popielcową rozpoczynamy Wielki Post, czyli okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

Zgodnie z kanonami Kodeksu Prawa Kanonicznego – w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Oznacza to, że spożywamy trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta. Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Wielki Post jako okres pokuty rozpoczyna się surowym i charakterystycznym obrzędem posypania głów popiołem. Pochodzi on ze starożytnego obrzędu, w czasie którego nawróceni grzesznicy poddawali się kanonicznej pokucie. Znak posypywania popiołem oznacza przyznanie się do własnej ułomności i śmiertelności, potrzebującej Bożego miłosierdzia dla zbawienia. Jest to znak żałoby i pokuty znany w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. Obrzęd ten W liturgii pojawił się w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Warto zwrócić uwagę na słowa Papieża Franciszka na rozpoczynający się Wielki Post, w których przypomina: „Radość chrześcijanina wypływa ze słuchania i przyjęcia Dobrej Nowiny o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa: kerygmy. Streszcza ona Tajemnicę tej miłości, która „jest tak realna, tak prawdziwa, tak konkretna, że oferuje nam relację pełną szczerego i owocnego dialogu”. Kto wierzy w tę wieść, odrzuca kłamstwo, według którego nasze życie miałoby swe pochodzenie w nas samych, podczas gdy w rzeczywistości pochodzi ono z miłości Boga Ojca, z Jego woli, by dać życie w obfitości (por. J 10, 10). Jeśli natomiast słuchamy bałamutnego głosu „ojca kłamstwa” (por. J 8, 45), to narażamy się na pogrążenie w otchłani nonsensu, doświadczając piekła już na ziemi, jak o tym niestety świadczy wiele dramatycznych wydarzeń z doświadczenia ludzkiego osobistego i zbiorowego”.

„Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” – te twarde słowa rozbrzmiewają nad nami każdego roku, gdy kapłan posypuje nasze głowy popiołem. Często zapominamy, że bez Boga jesteśmy niczym. Rzeczywiście, bez Boga człowiek jest tylko garstką prochu. Bóg chce, abyśmy podczas Wielkiego Postu wyrwali się z uzależnienia od rzeczy materialnych i zwrócili się do Niego. Zależność od rzeczy materialnych to jedna strona grzechu. Bóg chce nas uwolnić od grzechu, ponieważ grzech nas niszczy. Chce, żebyśmy do Niego wrócili, gdyż jest jedynym prawdziwym źródłem życia i radości. Wielki Post wzywa nas do odwrócenia serc, do uznania naszych grzechów, stąd nasze postanowienia, że pragniemy coś zmienić w naszym życiu, a Pan oczekuje od nas szczerej skruchy, drobnych codziennych spraw i dzieł miłości. Prawdziwa skrucha przejawia się w zachowaniu. Tęsknota za nawróceniem musi wyrażać się w naszej pracy, w naszych dziełach.

Wielki Post chce nas prowadzić do zbawienia całkowitego, w oczekiwaniu bliskiego zwycięstwa Chrystusa nad wszelkim złem, które uciska człowieka. Gdy zwrócimy się do Boskiego Mistrza, nawrócimy się na Niego, zaznamy Jego miłosierdzia dzięki Sakramentowi Pojednania, odkryjemy przenikające nas do głębi „spojrzenie”, które może dać nowe życie tłumom i każdemu z nas. Tym, którzy nie zamykają się w sceptycyzmie przywraca ono nadzieję, otwierając przed nimi perspektywę szczęśliwej wieczności. Na tej drodze niech nam towarzyszy Błogosławiona Dziewica Maryja i niech nas wspiera w trudzie wyzwalania serc naszych z niewoli grzechu, by coraz bardziej stawały się „żywym tabernakulum Boga”.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: środa popielcowa   wielki post   kościół katolicki   ks. sławomir korona

Zobacz także

Boże Miłosierdzie

Dodane: 2021-04-10 21:25 - Komentarze  (1)  czytane (659)

TAGI: niedziela miłosierdzia bożego, wielkanoc, jezus miłosierny, ks. sławomir koronaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.20.246

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Z budżetu powiatu 130 tys. zł wsparcia dla jednostek OSP

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dane dotyczące Covid-19 na koniec lutego

Nadal trwa epidemia związana z koronawirusem. Codziennie publikować będziemy najnowsze i sprawdzone dane dotyczące liczby zakażeń...