Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Tajemnica Miłości

Dodał: red Data: 2020-06-07 08:31:38 (czytane: 1071)

Wraz z niedzielą Trójcy Świętej do naszej chrześcijańskiej świadomości powraca centralna tajemnica naszej wiary. Jest to wyznanie wiary w Boga Jedynego, a jednocześnie wiara w Trójcę Przenajświętszą. Wierzymy bowiem w Boga w trzech Osobach: Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha Świętego.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii według świętego Jana (J 3, 16 - 18):
Jezus powiedział do Nikodema:
„Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego”.

trojca_przenajswietsza.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Tydzień po Pięćdziesiątnicy - Uroczystości Ducha Świętego - Kościół świętuje Niedzielę Świętej Trójcy. Z wiarą wyznajemy: nie tylko Boska Osoba jest w centrum kultu, ale cała Trójca Święta jest czczona i uwielbiona. Wraz z niedzielą Trójcy Świętej do naszej chrześcijańskiej świadomości powraca centralna tajemnica naszej wiary. Jest to wyznanie wiary w Boga Jedynego, a jednocześnie wiara w Trójcę Przenajświętszą. Wierzymy bowiem w Boga w trzech Osobach: Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha Świętego.

Na początku naszej refleksji musimy stwierdzić jedną rzecz: Bóg jest niepojęty – jest i pozostaje tajemnicą. Ludzki umysł nie jest w stanie go zbadać i pojąć. Mówi się, że kiedy św. Augustyn pomyślał o tajemnicy Trójcy Bożej, spotkał dziecko, które próbowało użyć sita, aby przelać morze. Święty zwrócił dziecku uwagę na niemożność tego przedsięwzięcia, na które ono miało odpowiedzieć: „w podobny sposób próbujesz odkryć niezrozumiałość Boga”.

Jedyny Bóg, w Którego wierzymy jako chrześcijanie, nie jest samotny, ale trzy Boskie Osoby żyją w Jednym Bóstwie: Ojciec, Syn i Duch Święty. Ci Trzej są Nieskończoną Miłością. On jest Bogiem miłości, aż wręcz „Bóg jest miłością”. Zauważamy, co jest niezbędne w naszym chrześcijańskim życiu? Odpowiedź rodzi się następująca powinna brzmieć: „Najważniejsza jest wspólnota z Trójjedynym Bogiem, Który jest miłością”.

Ta prawda nadaje naszemu życiu wiary sens, ale rzadko o tym myślimy w życiu codziennym. Tak wiele trosk, zadań, przyjemności za którymi gonimy. Z drugiej strony rzeczywistość wiary pozostaje niezbyt jasna i bezbarwna tak, że dla wielu chrześcijan jest to niestety tylko coś w rodzaju pięknej i niewiążącej teorii bez wartości życiowej. Ale tak nie może być.
Od momentu naszego chrztu żyjemy w komunii z Bogiem Trójjedynym, Który zamieszkał w naszych sercach. Nawet jeśli o tym nie myślimy, Bóg wciąż jest z nami i jest w nas obecny. Dzieli z nami swoje życie i zawsze pozwala nam znów kochać. Możemy jedynie prowadzić je z dala od Boga przez ciężki grzech, który popełniamy z pełną świadomością umysłu i woli. Wtedy to życie łaski gaśnie a człowiek duchowo umiera, bo traci Boga. Przez nawrócenie serca i związane z nim przebaczenie, Bóg ponownie zwraca nam w sakramencie pokuty i pojednania życie łaski.

Bóg komunikował się z człowiekiem poprzez swoje stworzenie, w którym rozpoznawał ślady Jego miłości i wszechmocy. W szczególny sposób objawił się nam w Starym i Nowym Przymierzu. Przede wszystkim jest to Druga Boska Osoba, Wieczne Słowo Boże, jednorodzony Syn Boży, który nam objawił Ojca przez to, że „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”. Odwieczne Słowo Boże z miłości przyjęło ludzką naturę. Jezus Chrystus żył i pracował wśród nas jako człowiek, umarł i zmartwychwstał. On jest prawdziwym człowiekiem i prawdziwym Bogiem i objawił nam Ojca Przedwiecznego. On sam kiedyś powiedział: „Kto Mnie widzi, widzi Tego, który Mnie posłał” oraz „Ja i Ojciec jesteśmy jednym”. Chrystus wskazuje nam także na dzieło Ducha Świętego, Którego zesłał nam od Ojca, gdy wstąpił do nieba.

Z pewnością pomocne i ważne jest wyraźne przemyślenie treści wiary katolickiej. Bóg jest tajemnicą miłości. Tutaj na ziemi jesteśmy połączeni z Nim, kiedy praktykujemy dzieła miłości, a kiedyś zobaczymy Go twarzą w twarz. Wtedy objawi nam całą swoją chwałę i miłość.

Dlatego jesteśmy wezwani do odpowiedzi wiary i miłości. Dlatego Kościół nie wyznaje Boga Jedynego i Trójcy jako zwykłej teorii lub pięknej idei, ale jako żywą i ostatecznie decydującą rzeczywistość.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentarz do ewangelii   niedziela trójcy przenajświętszej   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona

Zobacz także

Wartości

Dodane: 2020-10-24 23:15 - Komentarze  (6)  czytane (420)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, kościół katolicki, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.89.87.12

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert zakończył warsztaty muzyczne

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koronawirus na Lubelszczyźnie. Podsumowanie dnia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane dotyczące najnowszych przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce. Dane aktualizowane są codziennie....