Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Tablica upamiętniająca budynek PCK w Biłgoraju odsłonięta

Dodał: red Data: 2021-12-06 18:53:44 (czytane: 1413)

Dziś przed siedzibą biłgorajskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża odsłonięta została tablicy poświęcona historii budynku PCK znajdującego się przy ulicy 3 Maja w Biłgoraju. W odsłonięciu tablicy udział wzięli przedstawiciele Zarządu i pracownicy PCK w Biłgoraju sponsor tablicy oraz prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, który opracował historię budynku.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgorajtablica_budynek_pck_bilgoraj__1_.JPG

Od blisko 100 lat Polski Czerwony Krzyż świadczy pomoc materialną mieszkańcom regionu. Budynek siedziby biłgorajskiego PCK swymi początkami sięga końcówki lat 20.XX wieku. Wówczas to zapadła decyzja o budowie przychodni prowadzonej przez PCK. Już e wrześniu 1930 roku, budynek został oddany do użytku.

tablica_budynek_pck_bilgoraj__2_.JPG

-Aktem darowizny został on przekazany na wyłączność Zarządowi Głównemu PCK w 1932 roku. Od lat 30.XX wieku jest więc on nieprzerwanie siedzibą biłgorajskiej organizacji czerwonokrzyskiej. Budynek był tak zaprojektowany, by w razie wybuchu wojny, mógł służyć jako szpital wojskowy na 25 łóżek. Dla porównania, wówczas szpital powiatowy dysponował 34 łóżkami. Z czasem do budynku PCK przeniesiono Stację Opieki nad Matką i dzieckiem, trzy przychodnie oraz poradnię małżeńską. Świadczono w nim także zimową pomoc dla osób potrzebujących wsparcia, wydając m. in. gorące posiłki - informuje regionalista i prezes BTR, Piotr Flor.

tablica_budynek_pck_bilgoraj__3_.JPG

Po wojnie w latach 50. XX wieku, do budynku trafił rentgen organizowano także akcje honorowego krwiodawstwa. -W międzyczasie prowadzona była w budynku świetlica dla osób samotnych, jadłodajnia dla ubogich "Samarytanka", a obecnie funkcjonuje Klub Seniora - dodaje Piotr Flor.

tablica_budynek_pck_bilgoraj__4_.JPG

Do chwili obecnie budynek PCK w Biłgoraju jest miejscem wsparcia dla osób potrzebujących. -Przygotowujemy i wydajemy paczki świąteczne, dystrybuujemy żywność i środki pierwszej potrzeby, organizujemy wigilie i potrawy świąteczne dla osób samotnych i ubogich. Współorganizujemy akcje honorowego krwiodawstwa, prowadzimy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, zapewniamy zajęcia dla osób starszych. Także wspólnie z samorządami prowadzimy opiekę nad osobami chorymi w domu - zaznacza kierownik biura PCK w Biłgoraju, Edward Kurzyna.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: budynke pck biłgoraj   polski czerwony krzyż   piotr flor   historia budynku pck w biłgoraju

Zobacz także

Terenowa akcja poboru krwi w Szyszkowie

Dodane: 2022-01-16 14:06 - Komentarze  (3)  czytane (444)

TAGI: gmina potok górny, honorowi dawcy krwi, terenowa akcja poboru krwi, zdrowie i urodaKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.230.9.187

(2021-12-08 13:49:06)


Tak Panie Prezydencie RP! Tutaj jest Polska a nie żadne żydowskie "polin" jak powiedział Pan podczas uroczystego zapalenia świec żydowskiej Chanuki w Pałacu Prezydenckim. Pisałem zresztą na ten temat w jednej z ostatnich moich notek pt. "Polska to "polin"? Nigdy!" [1], wyrażając smutek i wściekłość Pana przemową.
Musiał jednak upłynąć tydzień zanim dotarło do mnie, co tak naprawdę dla talmudyczno-rabinicznych Żydów oraz Polaków znaczą słowa wypowiedziane przez Pana podczas tej uroczystości. I niestety są to konstatacje bardzo smutne dla Polski i Polaków a przecież Pan jest polskim a nie żydowskim prezydentem!

Musimy bowiem zdawać sobie sprawę, że Żydzi bardzo poważnie traktują wypowiadane przez innych słowa na swój temat i chyba Pan, Panie Prezydencie też to wie, bowiem nie jestem w stanie uwierzyć, że nazwanie Polski "polinem" nie było przemyślane. Było i jest to porażające.

Talmudyczno-rabiniczni Żydzi usłyszeli słowa, które nigdy nie powinny paść z ust polskiej "głowy państwa". Tym przemówieniem Pan, Panie Prezydencie złożył hołd lenny Żydom, oddając Polskę w ich posiadanie. Powiem nawet ostrzej - takie słowa i usłużne poddaństwo są atrybutami zdrady stanu wobec Polski!

Zresztą całe Pana przemówienie było skonstruowane wedle żydowskiej a nie chrześcijańskiej wrażliwości a dla mnie jest zastanawiająca Pana dobra znajomość historii Żydów.

Wielokrotnie gaworzył Pan o "nardzie wybranym", który to naród odrzucił Syna Bożego Jezusa Chrystusa i tym samym przestał być tym "narodem wybranym". Sami Żydzi bowiem w odniesieniu do Jezusa Chrystusa krzyczeli: "Krew Jego na nas i na dzieci nasze". Ponadto mówił Pan o tysiącletniej historii Żydów na naszych ziemiach, co jest historyczną nieprawdą.

Podobnie mówił Pan o pokojowym współistnieniu Żydów i Polaków na polskiej ziemi. Już Pan zapomniał o niechlubnej roli Żydów podczas Powstania Styczniowego czy Powstania Listopadowego? Czy zapomniał Pan jak bardzo Żydzi byli przeciwni powstaniu Polski po rozbiorach? A może też zapomniał Pan rok 1920 oraz jak to Żydzi witali sowieckiego agresora po 17 września 1939 roku, kiedy denuncjowali Polaków Sowietom skazując ich na śmierć? A powojenna żydo-komuna, która mordowała polskich patriotów, żołnierzy wyklętych? Tego też Pan nie pamięta?

A teraz. Czy naprawdę Pan nie widzi tej nagonki Żydów na Polaków, którzy odrażająco kłamliwie oskarżają nas o współwinę (a może i winę?) za ich Holocaust? Albo czy nie zauważa Pan, że roszczą sobie od nas prawa do jakichś tam pozaprawnych odszkodowań, które Polska ma im zapłacić za bezspadkowe wojenne i powojenne mienie utracone przez nich na terenie okupowanej przez Niemców a później Sowietów Polski, co zostało wyrażone w amerykańskiej ustawie Just 447 Act?

I Pan śmiał im powiedzieć, że mój kraj - Polska jest żydowskim "polinem"? Polska, o którą walczyli nasi polscy przodkowie! To jest naprawdę odrażające. Po czymś takim Pan, Panie Prezydencie RP winien być odsunięty od sprawowania swojej funkcji.

Oczywiście wiem, że moje słowa są bardzo ostre, ale - jako ten, który głosował na Pana - mam prawo do takich wypowiedzi, bowiem zawiódł Pan moje zaufanie, choć już wcześniej zdarzały się sytuacje, gdzie coraz bardziej te moje zaufanie topniało.

Nie został bowiem przez Pana opublikowany słynny Aneks do Raportu z Likwidacji WSI, nie została wycofana ustawa o bratniej pomocy 1066, nie został ujawniony zbiór zastrzeżony IPN, nie wyjaśniono okoliczności śmierci bł. J. Popiełuszki czy też prawdy o tragedii smoleńskiej. Nie mówię już o np. braku wprowadzenia programu CELA+, który miałby doprowadzić do uwięzienia aferałów z PO-PSL. A oczekiwana przez nas degradacja stopni generalskich dla W. Jaruzelskiego czy Cz. Kiszczaka? To nie nastąpiło. Wszystkiego tego oczekiwaliśmy od nowych, naszych władz, w tym Pana, Panie Prezydencie, który nie wiem dlaczego zawetował też ustawy reformujące polskie sądownictwo - i to po rozmowie z M. Gersdorf!

Szkoda, Panie Prezydencie, że swoimi działaniami i słowami zasiał Pan u mnie nieufność do Pana. Trudno będzie je odzyskać, bo ja czuję się Polakiem w mojej Polsce a nie w żydowskim "polin"!Krzysztowjaw

(2021-12-08 13:31:05)

Wlatach 60 tych była tez Miejska Biblioteka Podczas dzisiejszej konferencji prasowej „minister pandemii” Adam Niedzielski zapowiedział obowiązek szprycowania – na razie dla trzech grup. W związku z tym przypominamy, co jeszcze niedawno mówili Niedzielski i premier rządu warszawskiego Mateusz Morawiecki na temat dobrowolności szprycowania w Polsce.
Niedzielski zapowiedział, że od 1 marca ma wejść w życie obowiązek szczepień dla nauczycieli, medyków i służb mundurowych. – Idziemy drogą Austrii i Niemiec – oświadczył „minister pandemii”. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

„Dobrowolność” szprycowania
Jeszcze pod koniec października Niedzielski zapewniał, że szpryca „to zawsze będzie dobrowolny wybór, dobrowolna decyzja”.


– Ale jak państwo widzicie, patrząc chociażby na dzisiejsze wyniki i porównując je z wynikami sprzed roku, ten efekt szczepień dla zdrowia publicznego jest zauważalny – powiedział.

Z kolei na początku sierpnia „minister pandemii” oświadczył, że „nie będzie zmian w zakresie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli”. Twierdził, że decyzja o obowiązkowym szprycowaniu nauczycieli będzie uzależniona od liczby pozytywnych wyników testów na koronawirusa.

Warto też przypomnieć słowa premiera rządu warszawskiego Mateusza Morawieckiego wypowiedziane przed rokiem – na początku grudnia 2020 roku.

– Raz jeszcze z całą mocą chcę podkreślić: szczepionka będzie dobrowolna. Pan minister wyraził nasze wspólne życzenie, że chcielibyśmy żeby cała dorosła populacja, a także ta młodzież, wobec której zaleca się szczepienia od 12. Do 14. roku życia, żeby się szczepiła, ponieważ wtedy szybciej przetniemy łańcuch zakażeń – twierdził Morawiecki.

Później premier rządu warszawskiego zaznaczył, że szpryca w pierwszej kolejności będzie dostępna dla medyków, później dla seniorów – DPS-ach i tych, którzy „chcą być zaszczepieni”.

– Szczepionka będzie jak najbardziej dobrowolna i mogę to z całą mocą podkreślić – dodał.

Colt (2021-12-07 18:32:06)

Z tego wynika, że w Biłgoraju są sami ciemniacy , co nie wiedza co to za budynek i co to jest PCK. Historie biłgorajskiego PCK opracowała już dawno pani Dzidowa i pani Klechowa, wiec Ameryki nikt nie odkrył. Tylko smutna prawda, ze i tablica nie pomoże temu, którego ta historia nie interesuje, a takich w Biłgoraju jest ogrom.

(2021-12-07 12:39:36)

Popadł w depresję, bardzo ciężką chorobę, która może w wielu przypadkach zakończyć się śmiercią i często poprzez samobójstwo. I tak jest w przypadku J. Gowina, który po nieudanej próbie samobójczej znalazł się na szpitalnym oddziale psychiatrycznym.

To jest tragedia człowieka, który nie potrafił przyjąć do wiadomości, że są jakieś uwarunkowania aby być ważną osobą w Polsce. Osiągnął w swoim życiu naprawdę dużo: był wicepremierem, miał swoją partię, decydował o wielu sprawach w naszej Ojczyźnie.

Czego jeszcze chciał? Czy naprawdę jego megalomaństwo i mitomaństwo doprowadziły go do choroby psychicznej?

Sądzę, że niestety tak. Stał się niewolnikiem własnych wydumanych ponad miarę osobistych aspiracji. Żył cały czas w bańce własnego samouwielbienia a odstawienie go na boczny tor stało się dla niego nie do zniesienia. Stąd ta - prawdopodobnie egzogenna - depresja, która mogła się zakończyć wielką tragedią, czyli jego śmiercią.

Na szczęście próba samobójcza się nie powidła, ale przed J. Gowinem długa psychiczna rekonwalescencja i mam nadzieję, że zakończona sukcesem. Nikomu bowiem, nawet wrogowi, nie życzę nigdy czegoś niedobrego w obszarze jego zdrowia.

Stefan (2021-12-07 08:24:28)

To miejsce i ten budynek ma swoją piękną przeszłość historyczną . Ale jest to też miejsce mające duże znaczenie dla dzisiejszej społeczności żyjącej w tym regionie. To z tego budynku wyszła nie jedna Osoba z uśmiechem na twarzy i zadowoleniem iż mogła tu otrzymać wsparcie nie tylko materialne, ale też poznała gest dobroci i ludzkiego dobrego gestu dla potrzebującego. Oby jak najdłużej to miejsce istniało i mogły nadal istnieć sprzyjające warunki dla wspierania potrzebujących. Niech informacje umieszczane na tym widocznym miejscu będą pomostem łączącym Osoby o dobrym Sercu udzielających wsparcia i pomocy z Tymi co na ten gest człowieczeństwa oczekują.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Korzystne zmiany w rentach socjalnych

Maciej Miecznikowski na Kolędowaniu z Janem Pawłem II

Koncert kolęd Zespołu Communico

Gorajskie diabełki

Jest wstępny plan zagospodarowania Autodromu. Odbyły się też konsultacje

Spotkanie opłatkowe Rady Miasta Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Szkolenie przyszłych techników elektryków

Pomiary eksploatacyjne i odbiorcze w instalacjach elektrycznych, były tematem szkolenia przyszłych elektryków, kształcących się w Regionalnym...