Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Szlakami Roztocza Zachodniego czyli XIV edycja Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego Jastrzębia Zdebrz (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2021-09-12 18:58:31 (czytane: 2715)

Sympatycy i pasjonaci turystyki rowerowej ruszyli dziś na XIV edycję Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego „Jastrzębia Zdebrz”, która tradycyjnie miała miejsce na Roztoczu Zachodnim. Celem rajdu jest popularyzacja turystyki rowerowej i walorów przyrodniczych i kulturowych tej części Roztocza i Ziemi Biłgorajskiej.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajW rajdzie mógł wziąć udział każdy, a organizatorzy zapewnili opiekę przewodnicką w trakcie przejazdu trasy Rajdu, serwis techniczny na mecie, posiłek regeneracyjny i napoje oraz pamiątkowe pakiety startowe. Uczestnicy, a wystartowało ich dziś kilkuset z kilku miejsc, mieli do wyboru osiem tras o trzech skalach trudności oznaczonych kolorami: czerwonym (trasy najtrudniejsze), żółtym (trasy trudne) i zielonym (trasy łatwiejsze).

jastrzebia_zdebrz__5_.jpg

Najtrudniejsze trasy ruszyły z Biłgoraj była to licząca około 58 km "Kosa" przebiegająca przez prawie wszystkie najwyższe wzniesienia Roztocza Zachodniego i trasa szlakiem "Jastrzębia Zdebrz", która do mety liczyła 67 km. Na tę właśnie trasę wybrał się Mirosław Późniak, radny Rady Powiatu w Biłgoraju i nauczyciel w RCEZ. -Do tej pory jeździłem "Kosą" i różnymi jej wariantami, w tym roku wybrałem dla odmiany szlak "Jastrzębia Zdebrz". Trasa była bardzo urozmaicona, wiele ciężkich podjazdów jak te pod Wielką Jeżówkę, Las Dębniak, Jędrzejówka i Gwizdów. Tu mimo trudu wszystko zachwyć, tutaj mimo że znam te tereny za każdym razem odkrywam coś pięknego, coś nowego, coś zachwycającego - przyznaje.

jastrzebia_zdebrz__6_.jpg

Uczestnicy mieli także do wyboru trasę z 20 kilometrową z Biłgoraja oraz trasy z Zamościa (58,5 km,), Radecznicy (21,8 km), Goraja (24,3 km), Szczebrzeszyn (36,1 km) i Frampol (27,4 km). -Ja właśnie wybrałem trasę z Frampola. Jestem mieszkańcem Lublina i z Frampola co roku od 10 lat ruszam na "Jastrzębia Zdebrz". Co roku organizatorzy proponują inny wariant pozwalający zachwycić się Roztoczem. Było ciężko, ale jak wjechałem na Przykrą Górkę, to widok zrekompensował cały trud - przyznaje z koli Krzysztof Mazur.

jastrzebia_zdebrz__4_.jpg

Jak zaznacza piękne widoki, cisza, czyste powietrze oraz otwarci i życzliwi ludzie to główne atuty Roztocza. -Ja z Zamościa przyjechałam do Biłgoraja pociągiem, a z Biłgoraja ruszyłam na szlak. Po zakończeniu rajdu rowerem wrócę do Zamościa. Na trasie mieliśmy i asfalt i szutry i piaski, i podjazdy i górki i polne drogi. Po prostu przekrój tego co w wycieczkach rowerowych najlepsze. Do tego widoki które zachwycają. Polecam każdemu - podkreśla z kolei jedna z uczestniczek rajdu.

jastrzebia_zdebrz__1_.jpg

W tym roku miejscem zakończenia wszystkich tras jest Przykra Górka w okolicy Smorynia, leżącej na trasie pierwotnego szlaku Jastrzębia Zdebrz. Jest to miejsce z przepięknym kamiennym krzyżem i figurą, którędy wędrowali żołnierze Napoleona. -Przykra Górka ma intrygującą historyczną nazwę. Wzięła się ona z tego, ze szlak ze wschodu na zachód przez roztocze przebiegał przy tym wzniesieniu i gdy nie było jeszcze dróg bitych i drogi krajowej, to podjazd pod to wzniesienie utrwalił się pod nazwą „Przykra Górka” i tak zostało. Przykra Górka jest interesująca, bo można na niej oglądać bardzo ciekawe panoramy, m. in. wniesienie Czworożka czy doliny rzeki Gorajec. Jest to taki rys dawnej historii. Natomiast istnieje też związana z nią troszkę bliższa historia, bezpośrednio z dziejów powojennych po II wojnie światowej. Był tam wydobywany kamień pod budowę dróg powiatowych - wszystkie tutejsze drogi powiatowe były budowane z naszego kamienia roztoczańskiego, który przez użytkowanie uzyskiwał kształt zwany „kocimi łbami”. Te drogi które mamy są właśnie wykonane z zasobów Przykrej Górki. Aktualnie są tam jeszcze magazyny, gdzie były przechowywane materiały wybuchowe do kruszenia kamienia - mówi Florian Kapica, komandor rajdu i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Roztocza „Jastrzębia Zdebrz”.

jastrzebia_zdebrz__3_.jpg

Rajd był odpłatny - do 6 września opłata wynosi 50 zł dla osoby dorosłej i 40 zł dla nieletnich wymagających zgody opiekuna. Po 6 września „wpisowe” wynosiło już 60 zł i była możliwość jego uiszczenia na miejscu startu poszczególnych grup.

jastrzebia_zdebrz__2_.jpg

Roztocze Zachodnie, nazywane przez komentatorów tegorocznej edycji Tour de Pologne „Toskanią” ma wiele walorów krajobrazowych. -Jeśli chodzi o walory Roztocza Zachodniego to są to przede wszystkim zdebrze, szczególnie lessowe i to, że Roztocze Zachodnie nie jest tak lesiste jak Roztocze Środkowe czy Południowe ze względu na to, że są tu dobre gleby IV, V i VI kategorii. Roztocze Zachodnie nabiera też jeszcze innego kontekstu – jest to również jedna z najbardziej nasłonecznionych części Polski i fakt, że podnosi się temperatura sprawia, że oprócz tradycyjnych upraw które tu były od wieków wróciły także winnice. Są to winnice, które niejednokrotnie zdobywały nagrody na targach w Polsce i w Europie. Są tu także lasy bukowo - grabowe które odróżniają Roztocze Zachodnie od Równiny Biłgorajskiej, porośniętej borem sosnowym. Wyjątkowym jest również ukształtowanie terenu - łagodne, przepiękne wzniesienia które wykorzystywane są i w zimie, bo mamy tu przecież stoki narciarskie. Jest to więc wyjątkowe miejsce, niewątpliwie warte odwiedzenia, tym bardziej ze ugruntowały się tutaj trasy rowerowe. Chociaż są one niełatwe, to ludzie i tak z chęcią do nich wracają - mówi Andrzej Czacharowski wiceprezes biłgorajskiego Oddziału PTTK.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Reklama.

Zdjęć w galerii: 50

Tagi: rajd jastrzębia zdebrz   biłgoraj   roztocze   rajd rowerowy

Zobacz także

Rodziny w akcji - wyjazd do teatru

Dodane: 2021-11-23 09:43 - Komentarze  (0)  czytane (784)

TAGI: stowarzyszenie dąb w ciosmach, wyjazd od teatru, gmina biłgoraj, bądzmy solidarniKomentarze (6)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.23.219.12

Piękne widoki (2021-09-13 19:08:55)

Gratulacje dla wszystkich uczestników i organizatorów

I znowu (2021-09-13 10:55:28)

Próziak i tyle

o co chodziło z tymi koszulkami? (2021-09-13 07:53:37)

Uczestnik rajdu (2021-09-13 07:45:23)

Dzięki wnioskowi radnego ostatnio oznakowano odcinek Green Velo przebiegający przez powiat biłgorajski. W szkole młodzież korzysta z autorskiego programu Pana radnego.

Niech pan robi swoje Panie Mirosławie!

Jak widać po wpisie z godziny 22:54:57 ktoś nie może spać z tego powodu !?

ikonka (2021-09-13 07:37:58)

Kapica zarabia na tym rajdzie ile,czy ktoś wie, na każdym uczestniku około 25 zł ?

redaktorku (2021-09-12 22:54:57)

czy Ci nie WSTYD lansować tego NAUCZYCIELA z RCEZ? Jak dla większości ludzi stwierdza to jest lanser i szpaner wśród pseudo ***
.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Radni pochylili się nad podatkami od nieruchomości. Po burzliwej dyskusji zdecydowali w głosowaniu, że nie zostaną podniesione (AUDIO)

Jednym z najistotniejszych punktów XXXI sesji Rady Miasta Biłgoraj,...

Zakończyło się głosowanie w ankiecie dotyczącej ozdób świątecznych

Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan rozmawiał wielokrotnie z mieszańcami...

Minister Czarnek w Biłgoraju. Szef resortu oświaty mówił o suwerenności

Wykład otwarty ministra edukacji i nauki prof. dr. hab. Przemysława...

Biblioteka w Tarnogrodzie po remoncie. Doskonałe połączenie tradycji budynku z trendami XXI wieku (FOTO)

Całość kosztowała około 6 mln zł, w tym 5 mln zł to środki zewnętrzne....

Maszyny do czyszczenia posadzek, a sprawne sprzątanie

Utrzymanie czystości, a w szczególności na dużych powierzchniach...

Czym właściwie jest zarządzanie projektami?

O zarządzaniu projektami niemal każdy z nas słyszał. Niemniej...

Ogłoszenia