Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Szkolenie dla rolników oraz doroczne spotkanie opłatkowe

Dodał: red Data: 2014-01-18 16:15:22 (czytane: 4643)

Kilkudziesięciu rolników, zaangażowanych w produkcję ekologiczna owoców i warzyw z ternu Powiatu Biłgorajskiego i Lubaczowskiego, uczestniczyło 18 stycznia br. w szkoleniu i spotkaniu opłatkowym, które odbyły się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu.spotkanie_oplatkowe_bio_food_roztocze__3_.JPG

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., po której jego uczestnicy zgromadzili się w murach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu. Tu zebranych powitał Piotr Puchalski prezes Grupy Producenckiej BIO-FOOD Roztocze, po czym odbył się krótki koncert w wykonaniu Chóru "Apostolum".

spotkanie_oplatkowe_bio_food_roztocze__2_.JPG

W części szkoleniowej dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu Adam Fura mówił o czystych glebach i ich wpływie na plony w produkcji ekologicznej, zaś Rafał Forc przybliżył zebranym nawozy ekologiczne.

spotkanie_oplatkowe_bio_food_roztocze.JPG

-Na Ziemi Biłgorajskiej to państwa przedsiębiorczość i upór wytyczyły drogi i pokazały opłacalność tzw. produkcji ekologicznej. Czyste powietrze, gleby i woda sprzyja takim uprawom. Nie tylko drodzy rolnicy potraficie odnaleźć się na rynku produkcji płodów rolnych ale z powadzeniem sięgacie także po unijne dopłaty i ministerialne dotacje - mówił Starosta Biłgorajski. Jak podkreśla w rozmowie z bilgoraj.com.pl Bartłomiej Świtała z Tarnogrodu, takie spotkania jak to dzisiejsze, to nie tylko okazja do pogłębienia wiedzy na temat produkcji ekologicznej ale także szansa na wymianę doświadczeń.

Reklama.

-Pomimo wzrostu liczby gospodarstw ekologicznych eksperci uważają, że liczba tego typu gospodarstw sprzedających swoje produkty i wprowadzających je na rynek spada. Jak podają badania PAN, jeśli w ogóle wycofano by wsparcie dla rolnictwa ekologicznego, to z ekologii natychmiast „wypadłoby” 60-70%. gospodarstw. Na tyle eksperci szacują bowiem tych, którzy przestawili swoje gospodarstwa na ekologię wyłącznie z myślą o pobieraniu wyższych dopłat. Warto zauważyć, że zdaniem ekspertów wśród pozostałych 30-40% około połowę stanowią ci, który produkują surowce ekologiczne na potrzeby własnego gospodarstwa. Rzeczywista skala ekologicznej produkcji rynkowej w Polsce jest zatem jeszcze mniejsza i wynosi około 15-20 % rolników objętych wsparciem - czytamy w raporcie z badań Polskiej Akademii Nauk.

spotkanie_oplatkowe_bio_food_roztocze__4_.JPG

Podczas spotkania firmy z branży produkcji ekologicznej owoców i warzyw prowadziły stoiska wystawiennicze, można było także spotkać się z ekspertami i zasięgnąć opinii oraz nawiązać kontakt na przyszłość. Połamanie się opłatkiem i wzajemne składanie sobie życzeń zakończyło spotkanie.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: bio food roztocze   szkolenie dla rolników   spotkanie opłatkowe   gmina tarnogród

Zobacz także

"Z głową i ze smakiem", nowy międzywojewódzki projekt promuje rolników ekologicznych także z Powiatu Biłgorajskiego (AUDIO)

Dodane: 2019-08-18 23:54 - Komentarze  (0)  czytane (740)

TAGI: z głową i ze smakiem, rolnictwo ekologiczne, powiat biłgorajski, eko żywnośćKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.251.81

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Spotkanie z przedsiębiorcami Powiatu Biłgorajskiego (FOTO)

Spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców z Powiatu Biłgorajskiego dotyczące możliwości uzyskania wsparcia finansowego w ramach konkursów organizowanych przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości odbyło się w Biłgoraju. Jego współorganizatorem było Starostwo Powiatowe. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Kandydatka "Wiosny" przekonywała, że brak "Lewicy" w polskim sejmie, to wielka strata dla polskiej demokracji

-Szanowni Państwo jestem tutaj dziś z Wami ponieważ jak już zapewne...

Bigorajski PiS zaprezentował billboard wyborczy, hasło kampanii parlemntarnej i kandydatkę z Ziemi Biłgorajskiej

Przy głównej ulicy Biłgoraja, lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Walne Zgromadzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" w Biłgoraju, ruszyły Walne...

Ogłoszenia