Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Szkolenie dla członkiń KGW i stowarzyszeń (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-01-03 16:56:30 (czytane: 2157)

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, odbyło się dziś szkolenie z zakresu aplikowania o refundację poniesionych kosztów na planowane działania w ramach rozwoju obszarów wiejskich. Środki pochodzą z funduszy KSOW Województwa Lubelskiego. W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z Ziemi Biłgorajskiej.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajKSOW to Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, która wspiera rozwój wsi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014 - 2020 m. in. poprzez dofinansowanie współpracy i wymiany doświadczeń  organizacji działającymi na wsi. -Dzisiejsze szkole przeprowadzone w Biłgoraju to zachęcenie Kół Gospodyń Wiejskich do aplikowania o środki w ramach konkursu Nr 4 ogłoszonego na rok 2020, dla partnerów sieci KSOW. Osoby, które chcą aplikować o środki u nas muszą zarejestrować się w bazie danych partnerów KSOW i wówczas jest możliwość refundacji poniesionych kosztów. Wnioski w tym celu składać można do 17 stycznia br. Zachęcamy by o środki aplikować. Wniosek nie jest skomplikowany, wszystkie informacje odnośnie wniosku, odnośnie załączników i oświadczeń są do pobrania na naszej stronie internetowej. Na 2020 rok dysponujemy kwotą 810 tys. zł na różnego typu działania, nie ma ani dolnej ani górnej granicy kwoty o jaką można wnioskować. O dotacje ubiegać się mogą Koła Gospodyń wiejskich, Lokalne Grupy Działania, stowarzyszenia, kluby sportowe, gminy, starostwa czy jednostki samorządowe - wyjaśnia Agnieszce Siwek z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

W spotkaniu udział wzięły głownie przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Powiatu Biłgorajskiego. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt pań, a wśród nich Małgorzata Duma z KGW w Goraju: -W naszym kole działa aktywnie kilkanaście osób, ale mamy także osoby wspomagające, które wspierają nas przy podejmowaniu konkretnych działań. Bierzemy udział w dożynkach parafialnych czy gminnych ale organizujemy także spotkania tematyczne, jak wigilijne, czy spotkania rozrywkowe, organizujemy potańcówki, kultywujemy lokalne tradycje. Każde działanie wymaga jednak przynajmniej minimalnego wsparcia. My dajemy od siebie co możemy, ale musimy być pomoc finansowa, by można było coś konkretnego zrobić wspólnie.

kola_gospodyn_wiejskich.JPG

Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip nie ukrywa, że zależy mu na tym by organizacje pozarządowe z terenu Powiatu Biłgorajskiego były aktywne. Działalność organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich to  są jedne z filarów przekazywania i kultywowania naszych lokalnych tradycji. Ta tradycja to spuścizna pokoleń i działalność społeczna. Niemal w każdej gminie Koło Gospodyń Wiejskich funkcjonuje i pełni obok funkcji kulturalnych także funkcję "motoru napędowego" do działań i scalania lokalnej społeczności i podejmowania nowych inicjatyw. Jako starostwo powiatowe wychodzimy z nowymi działaniami pomocowymi, stąd takie spotkanie jak to dzisiejsze realizowane wspólnie z Urzędem Marszałkowskim. Mi zależy na tym by jak najwięcej wniosków z naszej Ziemi wyszło i otrzymało wsparcie. Stąd wydelegowana jest osoba spośród pracowników Starostostwa, która będzie służyła pomocą w wypełnianiu wniosków o dotację. Chcemy by kultura ludowa była nadal naszym wyróżnikiem - dodaje Andrzej Szarlip.

Obecny na spotkaniu z przedstawicielami KGW wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk podkreślał że w Powiecie Biłgorajskim jesteśmy w "zagłębiu" kulturalnym naszego Województwa. To potwierdza ilość podejmowanych inicjatyw, ilość organizacji czy konkretnych działań. -To bardzo istotna rzecz by wspierać kulturę. Tutaj to wsparcie jest pośrednie, poprzez umożliwienie i wsparcie działalności stowarzyszeń i organizacji, które nie tylko tę kulturę przechowują ale także i tworzą - zaznacza Gmitruczuk.

Jak podkreśla z kolei wicemarszałek Michał Mulawa że współpraca stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich z Urzędem Marszałkowskim wchodzi na nowy etap. To m. in. cykl spotkań i szkoleń, które pokazują, gdzie i jak zainteresowane podmioty w tym KGW mogą sięgać po wsparcie finansowe. -To nie wszystkie działania prowadzone z myślą o Kołach Gospodyń Wiejskich. W maju br. planowana jest druga Wojewódzka Gala "Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa". Będzie to wydarzenie, które odbędzie się w Centrum Skopania Kultur. Będzie to okazja do rozmów, do pochwalenia się swymi dokonaniami, do szukania wspólnych inicjatyw i rozwiązań - dodaje.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 49

Tagi: koła gospodyń wiejskich   szkolenie   kgw   ksow województwa lubelskiego

Zobacz także

Izolatorium funkcjonuje w Biłgoraju. Czym jest i do czego służy? (VIDEO)

Dodane: 2020-03-31 10:00 - Komentarze  (0)  czytane (1569)

TAGI: wojedowa lubelski, koronawirus, izolatoria, biłgorajKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.233.220.21

Piotr (2020-01-04 20:30:43)

Czy w Księzpolu nie ma inteligentnych ludzi że wójt nie bierze zastępcy od siebie z gminy?Dziwne ludzie weźcie sie za edukacje.

(2020-01-04 13:26:25)

Instytucja społeczna KGW sięga odległych czasów, te panie m.in. dzięki szkoleniom były( i zapewne teraz też są w obecnych pokoleniach) mistrzyniami w kwestii rozmaitych potraw, w tym wypieków. Dawniej w zasadzie w każdym gospodarstwie hodowano krowy, trzodę chlewną i drób. Niektórzy sporo, inni mniej, choćby na swoje potrzeby i dlatego gotowano, wypiekano smacznie na swojskich zdrowych produktach. Godne polecenia.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Sąd utrzymał wyrok w sprawie Michała F.

Dziś przed Sądem Okręgowym w Zamościu zapadł wyrok w sprawie Michała F. byłego dyrektora OSiR w Biłgoraju oraz radnego Rady Powiatu. Był on oskarżony art. 231 par. 2 KK w powiązaniu z art. 12 KK. -Sąd Okręgowy utrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Biłgoraju i co do zasady wyrok z dniem dzisiejszym jest prawomocny - informuje wiceprezes Sądu Okręgowego w Zamościu, sędzia Tadeusz Bizior. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Pomoc dla Ekwadoru. Siostra z Biłgoraja prosi o wsparcie (VIDEO)

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II angażuje...

BRW planuje zwolnienia grupowe. W dwóch firmach 1 900 osób

Odpowiednie pisma wpłynęły już do Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju,...

Czy pracownicy Black Red White mają się czego obawiać?

Z prezesem BRW Dariuszem Formelą rozmawiamy o tarczy antykryzysowej,...

Biskup naszej Diecezji przełożył Pierwszą Komunię Świętą na jesień

Biorąc pod uwagę trwający stan epidemii oraz brak pewności, co do dalszego...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia