Wiadomości - Aktualności
Szamba betonowe - bezodpływowe zbiorniki do przechowywania nieczystości
Dodał: red Data: 2019-08-20 10:50:35 (czytane: 1917)
Duża ilość ścieków, produkowana w każdym domu, może z czasem oznaczać problem z ich prawidłowym usuwaniem, który staje się szczególnie poważny w sytuacji, gdy budynku nie można podłączyć do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Dzieje się tak nadal w wielu miejscowościach, dlatego właściciele takich domów muszą poszukiwać alternatywnych i równie skutecznych rozwiązań, a najczęściej stosowanym są pojemne zbiorniki bezodpływowe.
Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36. 23-400 , Biłgoraj
Centrum Turystyki Wiejskiej ALICJA - restauracja, noclegi, sala konferencyjna.

Gliny 7 n/Tanwią. 23-415, Księżpol
Reklama.
Na rynku jest dostępne wiele ich rodzajów, jeśli jednak zależy nam na solidności i wytrzymałości, to najlepszym wyborem niezmiennie pozostają szamba betonowe.
Szamba betonowe - jak dobrać ich wielkość do swoich potrzeb
Decydując się na zakup i zastosowanie betonowego szamba, powinniśmy zawsze dopasować jego wielkość do miejsca, jakim dysponujemy na posesji, a pojemność do ilości osób, które będą z niego korzystały. Trzeba również uwzględnić fakt, że każda z nich jest w stanie wyprodukować dziennie do 150 litrów ścieków i to właśnie decyduje, czy ich potrzeby zaspokoi zbiornik jednokomorowy, czy też konieczne będzie zastosowanie większego modelu co najmniej dwukomorowego. Składa się on z dwóch oddzielnych części, komór przedzielonych betonową przegrodą wyposażoną w rurę przelewową. Pierwsza komora służy do gromadzenia zanieczyszczeń stałych, a płynne przepływają przez rurę do drugiej komory, gdzie można je poddać procesowi wstępnego oczyszczania z użyciem specjalnych preparatów zawierających żywe kultury bakterii. Tak oczyszczone ścieki mogą być następnie usunięte poprzez system drenażu bezpośrednio do gruntu albo pobliskiego rowu melioracyjnego. Jest to jednak możliwe tylko w suchym terenie, na odpowiednio dużej działce, a na wykorzystanie drenażu trzeba posiadać stosowne zezwolenie.
Szamba betonowe - materiały użyte do produkcji, konstrukcja i wyposażenie zbiornika
Szambo betonowe, niezależnie od jego rozmiaru czy pojemności, musi znieść naprawdę wiele przez cały okres intensywnej eksploatacji, dlatego każdy renomowany producent stosuje do jego zrobienia wyłącznie najlepsze materiały, nadające mu wymaganą wytrzymałość. Są to zazwyczaj nowoczesne mieszanki betonowe, klasy B-25, B-30 lub B-40, do których dodaje się szereg dodatków, substancji uszlachetniających poprawiających właściwości betonu. Dla uzyskania jeszcze większej wytrzymałości całą monolityczną konstrukcję zbiornika wzmacnia się stalowym zbrojeniem w postaci kratownicy z gęsto rozmieszczonych stalowych prętów. Od góry szambo zamyka gruba, dokładnie dopasowana i szczelna pokrywa, inaczej nazywana płytą wierzchnią, montowana do całości za pomocą mrozoodpornego kleju. Pokrywa jest wyposażona w kominki rewizyjne, dzięki którym można sprawdzić poziom napełnienia zbiornika oraz włazy, betonowe albo lżejsze żeliwne, umożliwiające wypompowanie szkodliwej zawartości, a ich ilość zależy od liczby komór.
Tak zaprojektowane, skonstruowane i wyposażone szambo betonowe gwarantuje bezawaryjne użytkowanie w każdych warunkach, będąc odpornym między innymi na:
- praktycznie wszystkie uszkodzenia natury mechanicznej, na jakie może być narażone podczas wieloletniej eksploatacji po umieszczeniu w ziemi na posesji przyszłego użytkownika. Na zbiornik działają wtedy duże siły nacisku gruntu, a w sytuacji, gdy umieścimy go pod parkingiem czy drogą, również ciężar znajdujących się nad nim pojazdów, jednakże jego wzmocniona konstrukcja zniesie to bez żadnych uszczerbków;
- wszelkie agresywne w działaniu substancje chemiczne oraz czynniki biologiczne. Pierwsze wchodzą przede wszystkim w skład przechowywanych w szambie ścieków, drugie są z kolei efektem naturalnych procesów zachodzących w glebie. W ich wyniku powstają szczególnie niebezpieczne grzyby i pleśnie osadzające się na ścianach zbiornika, mogące prowadzić do przyspieszonej korozji betonu. W celu ochrony przed nimi całe szambo pokrywa się grubą warstwą bitumicznej izolacji, zwiększającą jednocześnie jego szczelność.
Szamba betonowe - formalności dotyczące budowy i najważniejsze zasady prawidłowego użytkowania
Jeśli dany budynek nie może zostać przyłączony do wspomnianej zbiorczej sieci odprowadzania ścieków, szambo betonowe wydaje się naturalnym wyborem, jednak jego stosowanie jest obwarowane obowiązującymi w naszym kraju przepisami. Dotyczą one przede wszystkim lokalizacji zbiornika, którego nie można używać na terenach, gdzie występują częste powodzie oraz podlegających bezpośredniej ochronie ministerstwa środowiska. Wybierając miejsce dla szamba, należy również uwzględnić zachowanie właściwych odległości liczonych od włazów zbiornika i zmierzonych w poziomie wynoszących:
- od sąsiedniej posesji, ciągu pieszego oraz drogi - minimum 7,5 m;
- od budynków mieszkalnych oraz tych wykorzystywanych do przechowywania żywności - minimum 15 m.
Takie umiejscowienie pozwala zminimalizować negatywne skutki ewentualnego wycieku nieczystości i związanego z tym skażenia środowiska.
Równie istotne jest przestrzeganie wszystkich zasad prawidłowej eksploatacji szamba betonowego, zwłaszcza terminów opróżniania, zalecanych także przez producentów. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno pojemność zbiornika, jak i ilość korzystających z niego osób, ale przyjęło się, że model jednokomorowy należy opróżniać średnio co 12 - 15 dni. Musi się to odbywać zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa, jest więc zadaniem dla wyspecjalizowanej w tym firmy, dysponującej odpowiednim sprzętem, w tym i samochodami asenizacyjnymi.
Szamba betonowe - transport i fachowy montaż w miejscu przeznaczenia
Samodzielne przewiezienie zakupionego szamba betonowego jest dla większości z nas zadaniem niewykonalnym, biorąc pod uwagę jego masę przekraczającą w przypadku największych modeli nawet kilkanaście ton. Dlatego warto skorzystać z oferty producenta, który oprócz wysokiej jakości zbiorników zapewnia także ich dowóz oraz fachową pomoc w montażu. Przyszły użytkownik musi tylko przygotować odpowiednich rozmiarów wykop, a specjaliści przysłani przez wytwórcę przywiozą szambo samochodem ciężarowym wyposażonym w dźwig lub podnośnik HDS i umieszczą je na miejscu. Dokonają też jego podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej budynku, sprawdzając szczelność wszystkich połączeń, zbiornik i wykonane prace montażowe są objęte pełną gwarancją, a w przypadku awarii do dyspozycji pozostaje całodobowy serwis.
* Artykuł sponsorowany
Tagi: szambo betonowe dom i ogród bezodpływowy zbiornik na nieczystości szambo
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.236.140