Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Szalety publiczne wizytówką miast i gmin powiatu

Dodał: NN Data: 2009-07-02 16:14:19 (czytane: 4726)

Pokaż mi swoją toaletę, a powiem ci kim jesteś - gdyby takie przysłowie było prawdziwe, to kim okazaliby się mieszkańcy powiatu biłgorajskiego?

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolCodziennie, niezależnie czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, korzystamy z publicznych łazienek: w pracy, szkole i oczywiście w podróży. Toaleta - jak się mawia - to najważniejszy pokój na świecie, tylko tam wszak król piechotą chodzi. Z racji zbliżających się wakacji i czasu kiedy na Roztocze, a więc i do naszego powiatu, przyjeżdża coraz więcej turystów postanowiliśmy sprawdzić, na jakie zaplecze sanitarne mogą liczyć. Nie ma co ukrywać, że i nam skorzystanie z czystych i zadbanych szaletów było by na rękę.

Na naszym podwórku
Toaleta to bardzo ważne miejsce w obiektach użyteczności publicznej. Niestety, publiczne łazienki najczęściej kojarzą się ze strachem przed zarazkami, nieporządkiem i brakiem higieny. Większość gmin naszego Powiatu jak i z resztą on sam stawia na turystykę jako szansę rozwoju. Mamy przecież czyste powietrze, nieskażoną przyrodę ciszę i spokój, gdzie można odpocząć od zgiełku miast. Jednak tak turyści, jak i osoby przejeżdżające przez powiat chciałyby by w sposób cywilizowany skorzystać z zaplecza sanitarnego. Co więc ofiaruje im Biłgoraj? Otóż w mieście są dwa publiczne szalety. Jeden usytuowany przy Placu Wolności drugi nieopodal dworca PKS przy ul. Pocztowej. Oba nie prezentują się najlepiej.

szalety_2.jpg

-Nie polecam korzystania z tego przybytku - przestrzega nas jeden z taksówkarzy, których postój znajduje się nieopodal szaletu przy ul. Pocztowej. Postawione tam z dwóch kontenerach WC, już z zewnątrz nie zachęca do skorzystania, gdy podejdzie się bliżej zapach dobitnie odradza wejście. A gdy już musimy skorzystać to najlepiej jak najszybciej, bo wnętrze zdecydowanie odbiega przyjętych standardów. Ten przybytek to jakaś latryna, tak określają go podróżni, którym w Biłgoraju wypada postój autobusu np. z Warszawy do Przemyśla. Sama zostałam kiedyś zaczepiona, przez pasażerkę autobusu, który miał kilka minut postoju w Biłgoraju relacjonuje nam Halina Olszewska, znana biłgorajska poetka. Pani powiedziała, że mieszkańcy Miasta powinni się wstydzić takiego publicznego WC, kilka innych osób przytaknęło. Dla tych wszystkich, którzy zatrzymują się tylko przelotnie na dworcu PKS czy PKP takie miejsca są wizytówką całego miasta - dodaje.

Zdaniem burmistrza Rosłana miejskie szalety w zupełności zaspokajają potrzeby mieszkańców i przyjezdnych, choć jak sam przyznaje odbiegają dalece od tego, jak w XXI wieku tego typu przybytki powinny wyglądać. Wszyscy jednak mogą dodatkowo korzystać z toalet dostępnych w miejskich urzędach. Są one otwarte i jestem przekonany, że urzędnicy odpowiednio pokierują - zapewnia Burmistrz. -W planach miasta w tej materii w najbliższym czasie jednak niewiele się zmieni. Opracowujemy jest wniosek na rewitalizację Placu Wolności. W planach zagospodarowania jest postawienie na miejscy starego szaletu, nowego, zbudowanego ze stali nierdzewnej i szkła z odbiciem samoczyszczącym - informuje Rosłan. Jednak jak sam przyznaje to plany odległe. Bo jeśli Miasto nie dostanie środków zewnętrznych na rewitalizację, to z własnych nie planuje żadnych inwestycji w poprawę infrastruktury sanitarnej.

szalet_1.jpg

W Powiecie nie jest lepiej
Szaletu miejskiego z prawdziwego zdarzenia nie ma np. we Frampolu. Choć tu władze znalazły dość ciekawe rozwiązanie. Przy przystanku w centrum, postawiony został Toy – Toy. To jedyne miejsce publiczne gdzie można skorzystać z toalety - usłyszeliśmy od Anny Ruszczak z UM Frampol. Jednak jak poinformowano nas w Referacie Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Inwestycji w ramach planu zagospodarowania rynku przewidziane jest WC. Został złożony wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, lecz nie wiadomo czy znajdą się na to pieniądze. W tej chwili priorytetowymi rzeczami są kanalizacja i hala sportowa - usłyszeliśmy w magistracie.

 Nie lepsza sytuacja jest w Józefowie. Miasto posiada szalet publiczny, jednak jak przyznaje burmistrz Dziura, jest w opłakanym stanie. W tym roku planujemy go zlikwidować, a na jego miejsce wyremontować pomieszczenia przy domu kultury, w których chcemy zapewnić dostęp do pomieszczeń sanitarnych o wysokim standardzie. Prace będą wykonywane ze środków własnych, chcemy by w przyszłym roku turyści oraz mieszkańcy Józefowa mogli z  niego korzystać - zaznacza burmistrz.

A co na to Sanepid?
W zeszłym roku Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna przeprowadziła kontrolę obiektów sanitarnych będących w gestii gmin i podmiotów prowadzących działalność hotelowo – gastronomiczną. Jeśli chodzi o ocenę to wypadła ona zdecydowanie gorzej niż się spodziewaliśmy. Szalety w powiecie można ocenić dostatecznie, w niektórych tylko miejscach można wystawić ocenę dobrą - informuje Lidia Łukasik, kierownik sekcji higieny komunalnej PPSSE w Biłgoraju.

Reklama.

Czystość toalety, a nasze zdrowie
Powinniśmy wiedzieć, że czystość i stan toalet ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niezaprzeczalnym faktem jest, że zarazki przenoszone są na człowieka przez niewłaściwy poziom higieny danego miejsca. Ogólny stan pomieszczenia, dostępność papieru toaletowego, jego jakość oraz świeży zapach - to wszystko decyduje o naszym zdrowiu i komforcie oraz o tym, czy skorzystamy z toalety i będziemy chcieli do niej kiedykolwiek wrócić. Rożnego typu bakterie i drobnoustroje, które rozmnażają się w takich miejscach często są przyczyną chorób

Ale toaleta to nie tylko miejsce załatwiania potrzeb fizjologicznych
Korzystanie z toalety w miejscach publicznych często bywa koniecznością. Jednak zdarza się nam z nich korzystać po to także by, przebrać się, porozmawiać przez telefon, poprawić makijaż, przewinąć dziecko, odpocząć. W Biłgoraju jeśli chodzi o szalety publiczne to nie ma takiego miejsca, w którym można by przewinąć dziecko, czy poprawić makijaż. Taka sama sytuacja występuje w innych miejscowościach powiatu. Jedynym miejscem godnym polecenia, zapytanych przez nas o to urzędników są ubikacje w urzędach, stacje benzynowe i zajazdy oraz restauracje. I choć włodarze życia publicznego naszego regionu dostrzegają taką potrzebę, robią niewiele by coś w materii szaletów publicznych zrobić.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: szalety publiczne   miasto biłgoraj   publiczna toaleta   remont placu przy dworcu pks

Zobacz także

Wykorzystaj Google do rozwoju swojej marki. Podpowiemy Ci, jak najłatwiej to zrobić

Dodane: 2020-01-16 15:30 - Komentarze  (0)  czytane (672)

TAGI: rozwój marki, afterweb, marketing internetowy, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.210.24.208

-123 (2009-07-05 16:00:54)

W Biłgoraju wszędzie jest problem a ubikacjami. Dlaczego nie ma ich w każdym dużym sklepie np, SDH, Lidl, Biedronka czy inne większe sklepy. Na całym świecie w takich obiektach są ubikacje a u nas nie.Niech jakiś radny w końcu o tym pomyśli, przecież tam są to można by jedną przeznaczyć dla klientów

-Zamiast pretensji, radzę rozwiązać problem WC (2009-07-04 15:09:59)

Nie rozumiem skąd pretensje ze strony "czułego klemensa"? Poetka powtórzyła redakcji, to co usłyszała wsiadając do autobusu (kurs Przemyśl-Warszawa)ze strony podróżnych, którzy z oburzeniem skomentowali stan WC przy dworcu. Zapewniała, że niedługo ta część miasta zostanie przebudowana i będzie tu es

- (2009-07-04 10:17:22)

sorry "przenośni".

- (2009-07-04 10:14:33)

Slik, a o prenośni słyszałeś.

-czuły klemens (2009-07-04 09:06:00)

hy, dlaczego o WC wypowiada się biłgorajska poetka? czyżby była osobą najbardziej poinformowaną co tam jest?

-slik (2009-07-03 19:49:26)

A to, że wtedy mówi się szefowa, a nie szef. Odmiana przez osoby się kłania!

-do slik (2009-07-03 09:09:58)

Szefami są też kobiety. I co.

-justa (2009-07-03 09:01:49)

sanepid zaglada tam gdzie nie trzeba, niech sie wezma wreszcie za swoja robote a nie strasza ludzi prowadzacych dzialalnosc ze np grzywna za tv w salonach kosmetycznych!!

-slik (2009-07-03 07:13:43)

A feee! Porównywać tyłek sekretarki do tyłka szefa? Podobieństwa pewne są, no ale ...

-max (2009-07-02 19:21:52)

Bo szanowny tyłek sekretarki jest równy tyłkowi szefa. Reszta to może iść za stodołe. I wiadomo kto rządzi.

- (2009-07-02 18:20:48)

na wydziale fizyki UMCS jest tak samo ;) w paru słowach... ktoś będzie miał przesrane za to :D

- (2009-07-02 18:10:45)

A w Lublinie na Placu Litewskim są toalety z dziurą w podłodze zamiast sedesu <LOL>

-FRANZ (2009-07-02 17:46:08)

W Biłgoraju jest urząd w którym jedną toaletę zamknięto i klucze ma tylko szef,sekretarka i sprzątaczka. Kto zgadnie co to za instytucja.

-zarazaa (2009-07-02 16:47:20)

niby gówno a jaki problem!

-Za to opłata najdroższa (2009-07-02 16:39:13)

Nie dość, że szalet w pobliżu dworca PKS jest fatalny, to opłata za skorzystanie wynosi 2 zł, co jest napisane wielkimi literami na terenie dworca. W innych miastach, gdzie znajdują się estetyczne i odpowiednio odświeżone WC, opłata wynosi 1zł, góra 1,50. Czy Sanepid sprawdzał biłgorajskie szalety?

-inka (2009-07-02 16:33:19)

Dobrze, że chociaż włodarze dostrzegają problem tylko szkoda, że nic nie robią. Ale z drugiej strony to jest kpina, żeby w mieście nie było ubikacji.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Opłatek władz Powiatu Biłgorajskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...