Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Sytuacja nad Zalewem Bojary opanowana. Służby wycofują kolejne siły i środki (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2020-06-24 14:08:50 (czytane: 2842)

Dziś nad biłgorajskim Zalewem Bojary wraz ze Starostą Andrzejem Szrlipem, obecni byli przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego. Oceniali podjętą przez służby prace oraz obecną sytuację hydrologiczną. Zapadła decyzja o wycofaniu części sił i środków.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj-Sytuacja jest bardzo stabilna. Przy zachowaniu procedur zmniejszamy w tej chwili nasze zaangażowanie w tych działaniach - mówi starszy brygadier Szczepan Goławski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie. Posłuchaj:

Na miejscu dziś obecny był także wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip. -W przypadku takich wydarzeń liczy się przede wszystkim szybkość działania, zgranie oraz odpowiednia koordynacja służb oraz współpraca. W ostaniach godzinach to wszystko w Biłgoraju zadziałało, stąd dziś nie mówimy o zalanych osiedlach, domach czy ulicach. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim służbom i osobom zaangażowanym w działania. To dzięki tej pracy uratowany został dobytek wielu rodzin - podkreślał Starosta Szarlip.

wojewoda_i_starosta.jpg

Przypomnijmy, na skutek kilkudniowych długotrwałych intensywnych opadów atmosferycznych przechodzących nad powiatem biłgorajskim doszło do licznych przypadków podnoszenia się stanów poziomu wód  oraz w niektórych przypadkach nawet do wystąpienia wody z cieków wodnych i rzek, które zagrażały posesjom i budynkom na terenie powiatu biłgorajskiego. W okresie ostatniej doby od godz. 7:30 w dniu 23 czerwca Stanowisko Kierowania KP PSP w Biłgoraju odnotowało 50 zdarzeń przy których wymagana była interwencja strażaków.

Na terenie miasta Biłgoraj doszło do podtopienia i zalania 27 posesji w tym budynków mieszkalnych. -Najwięcej zgłoszeń odnotowano na ulicy Zamojskiej (8 - budynki mieszkalne i posesje), Kolejne zgłoszenia wpływały, w odstępach od kilku do kilkunastu minut m.in. z ulicy Chłodnej, Łubiarskiej, Radzięckiej, Krzeszowskiej i innych rejonów Miasta Biłgoraja oraz powiatu biłgorajskiego (m.in. z Aleksandrowa, Babic, Łukowej, Korczowa, Kolonii Sól, Soli, Lipin Dolnych, Różańca I, Zagródek). Liczba wpływających zgłoszeń z minuty na minutę wzrastała. Około godz. 9:30 p.o. Komendanta Powiatowego PSP w Biłgoraju starszy brygadier Mirosław Bury z uwagi na sytuację pogodową, polecił jednostkom PSP i OSP w KSRG utworzenie tymczasowych punktów kontrolnych stanu cieków wodnych na terenie całego powiatu i bieżące odczytywanie poziomu stanu wody na ciekach wodnych. O godzinie 13:00 w związku z zaistniałą sytuacją pogodową i licznymi podtopieniami posesji i budynków, Burmistrz Miasta Biłgoraja Janusz Rosłan zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli również przedstawiciele instytucji i służb funkcjonujących na terenie Miasta Biłgoraja, m. in. Komendant Powiatowy PSP w Biłgoraju - relacjonuje młodszy brygadier Albert Kloc, naczelnik Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego KP PSP w Biłgoraju.

Czytaj także: Straż Pożarna, wojsko, służby porządkowe i przedstawiciele sztabu kryzysowego. Trwa walka z podtopieniami

W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej z Zamościa. W trakcie spotkania poruszono temat obecnej sytuacji pogodowej i hydrologicznej powiatu i związanych z nią zagrożeń dla Miasta Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego oraz podjęto decyzję o rozpoczęciu działań prewencyjnych związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym ulic Romanowskiego, Rolnej i Łubiarskiej zlokalizowanych w pobliżu Zalewu Rekreacyjnego „Bojary”, które 30 lipca 2011 roku ucierpiały na skutek przerwania wału zaporowego zbiornika retencyjnego.

-Działania przeciwpowodziowe jednostek PSP i OSP polegały m. in. na zabezpieczaniu budynków workami z piaskiem, wypompowywaniu wody z zalanych posesji oraz budynków, sprawieniu rękawa przeciwpowodziowego na długości 500 m wzdłuż opaski odwadniającej zalewu i były wspierane przez Wojska Obrony Terytorialnej, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego Starosty Biłgorajskiego, wójtów, burmistrzów gmin na których wystąpiły zdarzenia. Do działań w rejonie Zalewu „Bojary” zostały zadysponowane także jednostki PSP spoza powiatu biłgorajskiego tj. samochód dowodzenia i łączności SDŁ z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, kontener przeciwpowodziowy z KP PSP w Kraśniku oraz  zastęp z KP PSP w Puławach - dodaje Albert Kloc.

Reklama.

Podczas działań w miejscowości Babice ewakuowano 3 osoby z zalanej posesji. Na terenie powiatu biłgorajskiego działania związane z usuwaniem podtopień zostały zakończone w godzinach wieczornych 23 czerwca, natomiast działania prewencyjne w rejonie zalewu prowadzone były przez całą noc i kontynuowane dnia następnego.

Obecnie na terenie powiatu biłgorajskiego dalej prowadzone są działania związane z wypompowywaniem wody z obiektów i terenów oraz prowadzony jest stały monitoring zagrożenia powodziowego na terenie powiatu.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 15

Tagi: podtopienia   straż pożarna   biłgoraj   zalew bojary

Zobacz także

DPS w Teodorówce walczy z Covid-19. Dyrekcja prosi o pomoc, bo sytuacja jest bardzo trudna

Dodane: 2020-10-31 21:15 - Komentarze  (5)  czytane (507)

TAGI: dps w teodorówce, dom pomocy społecznej, koronawirus, apel o pomoc dla dps w teodorówceKomentarze (9)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.228.8.80

dlaczego ? (2020-06-25 16:53:00)

Mieszkaniec ma rację. Bez Burmistrza się promują. WSTYD.

(2020-06-24 22:35:45)

Jak jest sucho spuścić połowę wody z zalewu są opady wpuścić wodę do zalewu i po problemie

Mieszkaniec (2020-06-24 16:58:21)

Panie starostwo pasuje na takie spotkanie zaprosić gospodarza obiektu czuli Burmistrza.

(2020-06-24 16:44:11)

Rada dla planujących budowanie domu, żeby to były domy bez piwnic. Lepsza spora spiżarka i inne pomieszczenie gospodarcze na parterze, niż piwnica narażona na podtopienia.

no właśnie (2020-06-24 16:10:30)

Szybka poprawa w leczeniu mieszkańców w biłgorajskim szpitalu. Co z tym tematem panie Starosto. ? Coś długo to się ciągnie i NIC.

do - Damian (2020-06-24 16:04:59)

Wykupiłeś wszystką wazelinę w Biłgoraju ?

biłgorajski żul (2020-06-24 15:34:54)

jeszcze takie samo szybkie działanie,zgranie oraz odpowiednia koordynacja w sprawie biłgorajskiego szpitala i będziesz pan chodzącym "świętym w aureoli" dla wszystkich mieszkańców powiatu

Grzegorz z Chetyna (2020-06-24 15:16:17)

No to mamy "suszę"... :)

Damian (2020-06-24 14:35:24)

Super Starosta. Dba o nasz Powiat jak nigdy żaden starosta.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Uroczystość Wszystkich Świętych

Strajk kobiet. Ulicami Biłgoraja przeszedł protest przeciw orzeczeniu TK

Koncert zakończył warsztaty muzyczne

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Psycholog radzi: Praca zdalna nie musi być koszmarem

Walka z koronawirusem spowodowała głębokie zmiany w wielu sferach naszego życia, również w sferze pracy. Dla niektórych z nas konieczność...