Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Symulator dachowania, czyli co dają pasy bezpieczeństwa (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-03-27 15:14:04 (czytane: 1254)

Na biłgorajskim Autodromie odbyła się dziś prezentacja symulatora dachowania. Urządzenie będące w posiadaniu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu, dostępne było na terenie Oddziału Terenowego WORD w Biłgoraju.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajCzęsto kierowcy i pasażerowie bagatelizują zapinanie pasów bezpieczeństwa. O tym jak ważne są zapięte pasy wiele mówiono na kurach na prawo jazdy, wspominają także podczas kontroli drogowej policjanci. Są nawet nakręcone specjalne filmiki, które pokazują co dzieje się z kierowcą i pasażerami, którzy mają niezapięte pasy a auto dachu. To jednak wciąż nie przemawia do wszystkich kierujących. O tym jak ważne jest zapinanie pasów przekonać można się na urządzeniu, które posiada zamojski WORD. Symulator dachowania i zderzeniowy odwiedził Biłgoraj, na Autodromie można było sprawdzić co dzieje się, gdy auto dachuje.

symulator_dachowania_bilgoraj__2_.JPG

-Nasze działanie jako Ośrodka ma dwa tory. Jednym jest sprawdzanie umiejętności przyszłych kierowców, drugim promocja bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bezpieczeństwo ruchu drogowego do tej pory było traktowane nieco po macoszemu. Tam powinna iść, wg. mnie, większość naszych nakładów, na bezpieczeństwo. Stąd zakup symulatora. Wszyscy wiemy niestety jak jest u nas z zapianiem pasów, a co za tym idzie z dbaniem o bezpieczeństwo. W mieście z lekceważeniem podchodzimy do tego obowiązku, nie wymagamy tego także od pasażerów, na trasach jest także z tym różnie. A już przy niewielkiej prędkości może zdarzyć się tragedia. Można dużo o tym mówi, ale jak się sami z tym nie zetniemy, to do nas to nie przemówi. Stąd zakupiliśmy specjalistyczne urządzenia symulujące dachowanie auta, zderzenie i funkcje pasów oraz pozwalające odczuć co dzieje się z kierowcą i pasażerem. Pokazują, że pasy nie są dla Policji, one są dla naszego bezpieczeństwa - mówi dyrektor WORD w Zamościu, Piotr Błażewicz.

symulator_dachowania_bilgoraj__3_.JPG

W ocenie Starosty Biłgorajskiego, Andrzeja Szarlipa takie działania są ważne szczególnie wobec młodzieży i osób, które niedawno otrzymały prawo jazdy. -Rzeczywiście symulator uzmysławia jak ważne jest bezpieczeństwo oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Zostały one ustalone, by ich przestrzeganie ograniczało negatywne skutki i wypadki w ruchu drogowym. Szczególne ważne jest zapianie pasów bezpieczeństwa. Pewnie u kierowców z wieloletnim doświadczeniem ta wyobraźnia i odpowiedzialność jest większa, mniej pewnie ma jej młodzież. Ta symulacja pokazuje co się podczas zdarzenia drogowego dzieje z kierowcą i pasażerem czy pasażerami i jak ważne są pasy. Każdy kto chciał mógł sprawdzić na własnej skórze po co są pasy bezpieczeństwa w samochodach - dodaje Szarlip.

Reklama.

Jako pierwsi z symulatora skorzystać mogli uczniowie regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. -Obecnie jestem w trakcie kursu na prawo jazdy. Do tej pory byłem pasażerem. Teraz po wyjściu z symulatora zawsze będę zapinał pasy. Tego co się czuje nie da się opisać, są takie przeciążenia i w ogólne ciężko nad sobą zapanować. Jeszcze jak pomyślę, że dachowaniu towarzyszy prędkość, to całemu z czegoś takiego nie da się wyjść. Wszyscy musimy dbać o bezpieczeństwo, a przestrzeganie przepisów, w tym zapięte pasy to podstawa - przyznaje uczeń "Elektryka" Hubert Sprysak.

symulator_dachowania_bilgoraj__4_.JPG

Zastępca dyrektora WORD w Zamościu, ds. technicznych Marcin Kulig poinformował, że symulator odwiedzał będzie wszystkie szkoły średnie Powiatu Biłgorajskiego. -Ten symulator będzie przez nas udostępniany szkołom, chcemy by placówki mogły z tego skorzystać. Chodzi nam szczególnie o uczniów którzy przygotowują się do kurów prawo jazdy lub są w jego trakcie. Terminy ustalimy ze szkołami. Wszystko po to, by przekonywać jak ważne jest zapinanie pasów i co dzieje się, gdy samochód dachuje - przyznaje Kulig.

symulator_dachowania_bilgoraj__1_.JPG

Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu spotkali sie także dziś z instruktorami i właścicielami ośrodków szkolenia kierowców.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 33

Tagi: symulator dachowania   word zamość   ośrodek zamiejscowy word zamość   pasy bezpieczeństwa

Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.179.0

Ma. (2019-03-28 08:44:06)

Ciekawe kiedy auto pójdzie na sprzedaż. Może być po kilku dachowaniach.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Remont drogi wojewódzkiej Nr 835 jeszcze w tym roku, droga W863 w latach najbliższych (AUDIO)

Nie ma żadnych zmian w harmonogramie remontu drogi wojewódzkiej Nr 835 od Biłgoraja do granicy Województwa, w tym roku ma być jeszcze ogłoszony przetarg. Inwestycja ma być oddana na przełomie 2020 i 2021 roku. Zaraz po zakończeniu prac na W835, Zarząd Województwa chce wziąć się za remont drogi Nr 863. więcej»

Ogłoszenia