Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Święty Florian w Gminie Tereszpol

Dodał: red Data: 2015-05-04 12:31:46 (czytane: 3511)

4 maja w Kościele katolickim wspominamy św. Floriana, który jest patronem hutników, garncarzy, kominiarzy, piekarzy oraz strażaków. Św. Florian urodził się w III wieku za wstawiennictwo za legionistami chrześcijańskimi został skazany na męczeńska śmierć. Karę wykonano 4 maja 304 r. w rzece Enns (dzisiejsza Austria).

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajW Polsce także obecna jest pamięć po Świętym Florianie, jego relikwie złożone zostały w Krakowie na Wawelu w Bazylice św. Floriana. Lecz 4 maja to również Międzynarodowy Dzień Strażaka który w Polsce został oficjalnie ustanowiony w 2002 roku przez Sejm RP. W tym dniu świętują strażacy z Państwowych oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, święto to jest okazją do wręczenia odznaczeń i medali.

dzien_strazaka_tereszpol.jpg


Jeżeli chodzi o nasz region to w powiecie biłgorajskim nie jest organizowany Powiatowy Dzień Strażaka a każda gmina organizuje uroczystości we własnym zakresie. W powiecie biłgorajskim poza Państwową Strażą Pożarna w Biłgoraju funkcjonuje ponad 120 Ochotniczych Straży Pożarnych. Z czego 15 działa w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym, są to: OSP Aleksandrów II, OSP Biłgoraj, OSP Biszcza I, OSP Frampol, OSP Goraj, OSP Józefów, OSP Księżpol, OSP Łukowa, OSP Obsza, OSP Potok Górny, OSP Smólsko Duże, OSP Sól, OSP Turobin, OSP Tarnogród, OSP Tereszpol Zaorenda. Jest to ogromna liczba ratowników, która na co dzień naraża się w ratowaniu naszego dorobku, mienia a także życia i zdrowia.

osp_tereszpol.jpg


Natomiast jeżeli chodzi o całe województwo lubelskie to Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka odbędą się 14 maja w Chełmie. W gminie Tereszpol obchody Dnia Strażaka są kontynuowane corocznie, w tym roku zostały przełożone na 3 maja. Tradycyjnie uroczystości rozpoczynają się Mszą Św. w intencji strażaków oraz ich rodzin tak również było i w tym roku, gdzie strażacy zebrali się w Kościele P.W. M.B. Częstochowskiej w Tereszpolu – Zaorendzie. Następnie strażacy spotykają się na wspólnym ognisku gdzie mogą wspólnie porozmawiać, wymienić się doświadczeniami czy też powspominać dawne czasy.

Reklama.

Najbardziej zasłużeni druhowie odebrali medale i odznaczenia. Uchwałą Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej województwa lubelskiego za wybitne zasługi w czasie akcji ratowniczo - gaśniczych, bohaterstwo i odwagę, odznaczeni zostali:

dzien_strazaka_bilgoraj.jpgZłotym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa:
Dh. Sylwester Chmiel – OSP Tereszpol – Kukiełki
Dh. Bogusław Wszoła – OSP Bukownica

Srebrnym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa:
Dh. Marek Wolanin – OSP Tereszpol – Zaorenda
Dh. Józef Kulik – OSP Tereszpol – Kukiełki
Dh. Janusz Kapuśniak OSP Bukownica

Brązowym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa:
Dh. Piotr Sirko – OSP Szozdy
Dh. Krzysztof Swacha – OSP Szozdy
Dh. Andrzej Kondrakiewicz – OSP Lipowiec
Dh. Grzegorz Blacha – OSP Tereszpol – Zaorenda

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Biłgoraju za wzorową służbę oraz postawę społeczną odznaczeni zostali:
Odznaką Strażak Wzorowy:

Dh. Piotr Kurzyński – OSP Tereszpol – Zaorenda
Dh. Szymon Szozda – OSP Tereszpol – Zaorenda
Dh. Patryk Łagożny – OSP Lipowiec
Dh. Sylwester Biernat – OSP Tereszpol – Kukiełki
Dh. Mirosław Cieśla – OSP Tereszpol – Kukiełki
Dh. Paweł Swacha – OSP Tereszpol – Kukiełki

-W naszej gminie strażacy tworzą bardzo zżytą ze sobą wspólnotę strażacką. Staramy się aby obchody Dnia Strażaka odbywały się z odpowiednim ceremoniałem i oprawą. Jednakże nie możemy zapominać o wspólnych rozmowa w miłej i przyjemnej atmosferze. Od wielu lat umówiliśmy się że  forma spędzania tego dnia przy wspólnym ognisku sprawdza się najlepiej i przy niej pozostajemy - mówi nam jeden z Członków Zarządu Oddziału Gminnego OSP w Tereszpolu.

W imieniu redakcji składamy wszystkim strażakom zarówno Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej życzenia zdrowia, pomyślności w życiu osobistym, bezpiecznej służby oraz szczęśliwych powrotów z akcji.
  
/red./

Tagi: osp tereszpol   dzień strażaka   święto strażaka   gmina tereszpol

Zobacz także

Strony internetowe a SEO - dlaczego warto?

Dodane: 2021-03-04 10:04 - Komentarze  (0)  czytane (227)

TAGI: internetowe seo, pozycjonowanie stron interenetowych, biłgoraj, promocja strony www w internecieKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.33.139

uzupełnienie (2015-05-05 16:23:13)

Strażacy to nie tylko ci z PSP i OSP. Tego dnia świętują również strażacy z Lotniskowych Służb Ratowniczych i Zakładowych Straży Pożarnych

zenon (2015-05-04 17:39:14)

"Dh. Paweł Swacha – OSP Tereszpol – Kukiełki " - OSP Szozdy

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Koncert charytatywny w Majdanie Starym

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Antygona w Nowym Jorku - wygraj zaproszenia na głośny dramat Janusza Głowackiego (WYNIKI KONKURSU)

Portal biłgoraj.com.pl ma dla Państwa trzy podwójne zaproszenia na spektakl „Antygona w Nowym Jorku” w wykonaniu Teatru...