Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Święto Pracy w Biłgoraju (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-05-01 14:45:39 (czytane: 1943)

Przedstawiciele biłgorajskich środowisk lewicowych spotkali się przy pomniku Józefa Dechnika by uczcić Święto Pracy. Złożono kwiaty, były także przemówienia. W wydarzeniu udział wzięło około 30 osób.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajTradycyjnie 1 Maja przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz biłgorajskiej lewicy gromadzą się przy pomniku Józefa Dechnika by uczcić Święto Pracy. -Witam wszystkich Państwa z okazji święta ludzi pracy i 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Witam Burmistrza Janusza Rosłana, witam samorządowców, przewodniczącego rady Powiatowej OPZZ Zenona Kowalika i wszystkich którzy dziś się tu wspólnie zgromadzili - mówił Aleksander Bełżek. -Gromadzimy się w miejscu nieprzypadkowym, pod pomnikiem Józefa Dechnika, którego staraniami Biłgoraj został dźwignięty z powojennej biedy i stał się dobrze rozwiniętym ośrodkiem oddziałującym na cała okolicę. Powstały zakłady pracy, rozwijał się przemysł, budowano domy wielorodzinne - przypomniał.

belzek_aleksander.JPG

Jak przypomniał Zenon Kowalik, dzień 1 Maja stał się tradycja jako święto ludzi pracy i tak jest obchodzone od 1989 roku. Wówczas to II Międzynarodówka postanowiła uczcić krwawe stłumienie protestów pracowników i skazanie na śmierć czterech organizatorów strajku. Wówczas wprowadzono Międzynarodowy Dzień Pracy. W Polsce od 100 lat 1 Maja obchodzony był uroczyście. Jedna z biegiem lat i przemian politycznych w naszym kraju utracił on swój pierwotny charakter, a stojące za nim idee zostały wypaczone. Świętowanie stało się polityczną manifestacją, a nie święte robotniczym. Obecnie dzień 1 Maja uważany jest za relikt przeszłości związany jedynie z PRL-em.

zenon_kowalik.JPG

-Zadaniem wszystkich organizacji związkowych - lewicowych, skupionych głównie w OPZZ jest przywracanie pierwotnego charakteru tego święta. W obecnym okresie rządów, PiS doprowadziło do znacznego podziału społeczeństwa na naszych i "tych innych". Odczuwamy to na każdym kroku, także u nas w Powiecie Biłgorajskim. Władze powiatowe jak i w gminach z organizacjami związkowymi nie chcą rozmawiać, a jeśli rozmawiają to tyko ze "swoimi". Kilka lat temu przedstawiciele Związków Zawodowych byli zapraszani na sesje, teraz my nie jesteśmy im potrzebni. Władza centralna zaczyna manipulować przy Kodeksie pracy, Statucie Związku Nauczycielstwa Polskiego. Owszem są zapraszani przedstawiciele Związków tylko jako proforma - oni robią swoje przecież mają większość w Sejmie i Senacie. Kilka lat temu Związki Zawodowe były traktowane jednakowo, a teraz są nasi i inne Związki Zawodowe. W dalszym ciągu łamane są prawa pracownicze, w większości pracownicy pracują po 10 - 12 godzin dziennie, maja bardzo niskie wynagrodzenie, brak funduszu świadczeń socjalnych. Cieszy nas jako związkowców spadek bezrobocia, ale jednocześnie martwi nas wyjazd młodych wykształconych ludzi z kraju - mówił Zenon Kowalik.

Reklama.

Szef OPZZ w Powiecie Biłgorajskim przypomniał także, iż na terenie Powiatu w zakładach pracy trudno jest tworzyć związki zawodowe, utrudnienia występują ze strony pracodawców i właścicieli firm. -My jako organizacja powiatowa OPZZ zapraszamy do naszego biura pracowników z problemami jakie maja w tworzeniu związków zawodowych, postaramy się pomóc. Zwracamy się do wszystkich organizacji związkowych na terenie Powiatu Biłgorajskiego i Miasta Biłgoraj do rozmów i współpracy na rzecz pracowników i pracodawców - zachęcał Kowalik. -W tych obecnych trudnych czasach pod rządami PiS, tylko razem możemy dokonać zmian, naprawić błędy poprzedników jak i obecnie rządzących - dodał.

swieto_pracy_bilgoraj.JPG

-W Polsce Święto Pracy kojarzy się ze świętem hucznie obchodzonym w słusznie minionych czasach. Pamiętać musimy jednak o tym, że jego geneza jest zupełnie inna, a postulaty stojące u jego podstaw wciąż aktualne - mówi związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, burmistrz Janusz Rosłan. -Ta niesprawiedliwość społeczna jeśli chodzi o podział dóbr w dalszym ciągu występuje. Są grupy które są uposażone bardzo wysoko, ale są grupy, które otrzymują tyle pieniędzy, że trudno za to przeżyć. weźmy na przykład sytuację nauczycieli. Jeśli do tego dojdzie wzrost wzrost cen i podstawowych artykułów oraz nierównomierny wzrost płac to widać, że wiele jest do zrobienia.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 54

Tagi: święto pracy   1 maja   sld biłgoraj   pomnik jóżefa dechnika

Zobacz także

Krzysztof Grabczuk otworzył biuro poselskie w Biłgoraju (AUDIO, FOTO)

Dodane: 2020-01-17 16:23 - Komentarze  (16)  czytane (1568)

TAGI: krzysztof grabczuk, biuro poslskie, platforma obywatelska, biłgorajKomentarze (6)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.55.175

(2019-05-02 09:52:20)

Chwała pamięci J. Dechnika, który zadbał o biedny Biłgoraj, o jego mieszkańców. Hańba okrywają się ci, którzy go znieważają.

stary (2019-05-02 08:43:11)

co wam ten Dechik zrobil ze sie tak szrpiecie

ojjjj MARNA ta wiązanka (2019-05-02 08:06:07)

(2019-05-01 18:42:35)

co za lewizna. Mówią, przemawiają i DOKŁADNIE tak robili, rządzili aby gnębić ludzi ...

(2019-05-01 17:08:29)

Takiej Polski chcecie ? Komuny Dechnika? Zapomnieliście o prześladowaniach za komuny?

Precz z komuną ! (2019-05-01 16:32:00)

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim (FOTO, VIDEO)

Najpiękniejsze kolędy Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu laureatów...

Monitorują las, by chronić go przed zaśmiecaniem

W sobotę, 18 stycznia br., działacze biłgorajskiej grupy EKO Challenge...

Krzysztof Grabczuk otworzył biuro poselskie w Biłgoraju (AUDIO, FOTO)

W miejscu, gdzie biuro swe miał były poseł Stanisław Żmijan,...

Gmina Miasto Biłgoraj utworzyła Integracyjny Oddział Przedszkolny dla dzieci 3-letnich

Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci 3-letnich do nowo...

Statystyka Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Wiemy ile dzieci urodziło się w 2019 roku, ile zawarto małżeństw...

Przez Goraj przeszli Trzej Królowie (FOTO)

Ulicami Goraja przeszedł w tym roku po raz pierwszy Orszak trzech...

Ogłoszenia