Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Świadomość proekologiczna wśród dzieci i młodzieży

Dodał: red Data: 2019-12-03 13:26:17 (czytane: 1266)

O czystym powietrzu i działaniach proekologicznych rozmawiali z uczniami biłgorajskich szkół podstawowych przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie Delegatura w Zamościu (WIOŚ). Wśród tematów poruszane były m. in. kwestie związane z działaniami człowieka mającymi negatywny wpływ na jakość powietrza oraz te dotyczące segregacji i recyklingu odpadów.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajWspółorganizatorami spotkania był WIOŚ oraz członkowie biłgorajskiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego. Jak podkreśla jego członek, Andrzej Czacharowski, idea spotkania zrodziła się wśród członków koła jako odpowiedź na wymogi czasu, które dotyczą ochrony środowiska naturalnego. -Chcemy mądrze dbać o środowisko. Nie protestujemy, a staramy się edukować i współpracować z poważnymi instytucjami, uczelniami czy placówkami oświatowymi. Chodzi o rzetelne przekazywanie wiedzy i wychowywanie szczególnie młodego pokolenia w duchu zrównoważonego rozwoju. Chcemy by młodzi ludzie mieli świadomość jak ważna jest ochrona naszego środowiska. Przyznajmy to, to dziś jest problem palący, ale za kilkanaście lat będzie to niewątpliwy priorytet. Trzeba mądrze gospodarować i dbać o to co mamy, bo ziemię zostawiamy kolejnym pokoleniom - podkreśla Andrzej Czacharowski. Jak dodaje, młodzież ma okazję spotkać się z fachowcami w dziedzinie ochrony i jakości powietrza czy kwestii segregacji i recyklingu oraz zagospodarowania odpadów.

Wśród prelegentów obecna była główny specjalista Grażyna Meczyńska - Orłow z  Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie, Delegatura w Zamościu, reprezentująca organ kontrolny Inspekcję Ochrony Środowiska. Młodzieży przedstawiła dane dotyczące jakości powietrza na Lubelszczyźnie. -Powiat Biłgorajski charakteryzuje przemysł rolno - spożywczy i meblarski. Tu nie ma przemysłu ciężkiego. To powoduje, że przemysł ten nie emituje do środowiska znaczących ilości substancji zanieczyszczających powietrze - zaznacza główny specjalista Grażyna Meczyńska - Orłow. To jednak nie znaczy że jest idealnie. Główna emisja tego co określamy jako smog pochodzi z domów jednorodzinnych, głównie ze spalania węgla kamiennego oraz ze spalania paliw w środkach transportu. -Tutaj mamy bardzo wiele do zrobienia. Od przekonania mieszkańców by wybierali ekologiczne źródła ciepła, po uświadamianie, że spalanie śmieci w paleniskach domowych szkodzi naszemu zdrowiu. W tym zakresie każdy z nas może mieć swój udział w ochronie powietrza. Stąd właśnie takie spotkanie z młodzieżą i wskazanie na konieczność podejmowania działań ekologicznych przez każdego z nas - dodaje.

konferencja_ekologiczna.JPG

Wśród poruszanych tematów znalazła się także kwestia zagospodarowania odpadów, ich segregacja oraz recykling. Tutaj także - jak przekonuje przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - każdy z nas może dla środowiska zrobić wiele. Wystarczy tylko mieć świadomość, być konsekwentnym i myśleć proekologiczne. -Tak naprawę warto zapamiętać i realizować kilka kroków związanych z domową gospodarką odpadami - przekonuje starszy specjalista Anna Psiuk z WIOS w Lublinie. Jak zapewnia wszystko zaczyna się od segregacji. Jeżeli segregujemy odpady, to mogą one być przetworzone w nowy produkt. Gdy wszystko wrzucamy do odpadów zmieszanych to pod wpływem reakcji chemicznych, ciężaru czy wilgoci odpady tracą wartość użytkową i nie można ich ponownie przetworzyć. -Obserwuje się każdego roku wzrost ilości wytwarzanych odpadów, w 2018 r. wzrost ten wyniósł 4,3% w porównaniu z rokiem poprzednim, przy czym tylko 26% masy zebranych odpadów poddano recyklingowi. Ważne więc by mieć tego świadomość. Kupując nowe rzeczy powinniśmy czytać opakowania, tam są specjalne oznaczenia, które informują nas czy opakowanie podlega recyklingowi. Jednak najlepiej, abyśmy kupowali produkty, które nie wymagają dodatkowego opakowania. Musimy wiedzieć, że od naszych wyborów konsumenckich zależy ile śmieci wyprodukujemy.  Starajmy się, aby było ich jak najmniej - informuje Anna Psiuk.

Między innymi poprzez takie konferencje jak ta dzisiejsza w Biłgoraju, ale także poprzez zajęcia w szkole i kampanie społeczne, świadomość ekologiczna Polaków jest coraz wyższa. Widać to na przykładzie uczniów biłgorajskich podstawówek. -Warto zamienić jeżdżenia samochodem do szkoły czy pracy na chodzenie  czy jazdę rowerem. To podwójnie ważne jest dla nas. Bo ruch i aktywność taka fizyczna pozytywnie wpływa na nasz organizm, a poza tym powietrze na tym zyska, bo spaliny bardzo zanieczyszczają je. Jak przychodzę rano do szkoły, jak jest taki duży ruch to widzę i czuję jak zła jest jakość powietrza. Poza tym zajęte są wszystkie parkingi i chodniki i między samochodami trzeba się przeciska, co też jest niebezpieczne. Sama staram się zachęcać rodziców, że zamiast wybrać się gdzieś samochodem, warto pójść pieszo czy pojechać rowerem lub hulajnogą - przyznaje uczennica klasy VII, Laura Karpik.

Świadomość uczniów zwiększa się także po przez działania rodziców. -Dla mnie takim wzorem są rodzice. U nas w domu segregowane są butelki plastikowe, papier, szkło czy elektroodpady. Te posegregowane śmieci będą miały tak jakby drugie życie. Na przykład odpady organiczne mogą być wykorzystane na kompost, a z odpadów plastikowych czy papierowych powstaną  nowe opakowania, książki czy zabawki. Nie trzeba się martwić co ze śmieciami zrobić bo je wykorzystamy - przyznaje Jakub Kurasiewicz.

Reklama.

Mimo stałego podnoszenia świadomości społecznej, nada w Biłgoraju jest wiele do zrobienia, zwłaszcza w obszarze jakości powietrza. Stąd już na 9 grudnia br. planowana jest konferencja „Biłgoraj bez smogu”. W jej programie: znajdą się takie kwestie jak to czy Biłgoraj ma problem ze smogiem?, co mieszkańcy mogą zrobić dla poprawy jakości powietrza? oraz jakie możliwości mają władze miasta?

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: edukacja proekologiczna   biłgoraj   polski klub ekologiczny   wojewódzki inspektorat ochrony środowiska

Zobacz także

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy znów przedłużony

Dodane: 2021-01-18 11:22 - Komentarze  (0)  czytane (176)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.236.140

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Okno małego ZUS znowu otwarte

Błogosławieństwo owsa i kamienowanie kapłana

Jasełka przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola Nr 3 w Biłgoraju

Jest budżet powiatu na 2021 rok

Tarcza antykryzysowa 6.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Czym byłby świat gdyby nie zabawki? Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla trzylatka?

W wieku trzech lat dziecko rozwija się niezwykle szybko. Z łatwością przyswaja nowe umiejętności, uczy się nowych słów i zaczyna...