Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Świadczenie postojowe dla studenta na umowie zlecenia

Dodał: red Data: 2020-05-04 16:24:27 (czytane: 975)

Zatrudniamy studenta na podstawie umowy zlecenia do obsługi technicznej koncertów. Nie zgłaszamy go do ZUS. Z tym, że pracuje on nie w ramach umowy terminowej, tylko w każdym miesiącu podpisujemy umowę na nowo.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajW marcu wypracował kilka godzin przy obsłudze do koncertu w dniu 8 marca 2020 r. Później działalność została zawieszona. Czy ów zleceniobiorca może złożyć wniosek o świadczenie postojowe do ZUS? Czy status „studenta” jest tytułem do ubezpieczeń? Czy fakt, że ostatnia umowa była podpisywana na początku marca nie daje mu możliwości ubiegania się o świadczenie? Czy zleceniodawca wypełnia jakieś dokumenty? Czy wniosek składa się do 30 czerwca 2020 r.? Czy świadczenie wypłacane jest w wysokości brutto czy pomniejszone o podatek? Czy w przypadku złożenia wniosku o nieopłacanie składek ZUS, wniosek składa się za każdy miesiąc oddzielnie, czy za okres marzec–maj? Co w przypadku odmiennej decyzji ZUS w sytuacji, kiedy nie zapłacimy składek, a ZUS stwierdzi, że należało je opłacić?

wiadczeniepostojowedlastudentanaumowiezlecenia.jpg


Poniżej odniesiono się do poszczególnych kwestii poruszonych w pytaniu.

Zgodnie z art. 15zq ust. 5 specustawy koronawirusowej osobie wykonującej umowę cywilnoprawną (w tym umowę zlecenia) świadczenie postojowe przysługuje jeżeli:

    1. umowa cywilnoprawna została zawarta przed dniem 1 lutego 2020 r.;
    2. przychód z umowy cywilnoprawnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Umowa zawarta po 1 lutego 2020 r.


Z informacji zawartej w pytaniu wynika, ze umowa zlecenia, z którą miałoby wiązać się świadczenie postojowe, została zawarta po 1 lutego 2020 r. W związku z tym, mając na względzie literalne brzmienie art. 15zq ust. 5 pkt 1 specustawy, należy uznać, że osoba, której dotyczy pytanie nie spełnia warunku otrzymania świadczenia postojowego, jakim jest zawarcie umowy cywilnoprawnej przed 1 lutego 2020 r.

Ustalenie prawa do świadczenia postojowego następuje na wniosek osoby uprawnionej, składany do ZUS. W przypadku osoby wykonującej umowę cywilnoprawną wniosek składany jest za pośrednictwem odpowiednio zleceniodawcy lub zamawiającego.

Jak złożyć wniosek


Wniosek o świadczenie postojowe może być złożony w formie dokumentu papierowego albo elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS.

Świadczenie postojowe jest wypłacane w wysokości brutto i nie jest ono opodatkowane.

Podstawa prawna
  •     15zq–15zza, art. 31zp, art. 31zq ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.).
Maciej Karpiński

Reklama.

Zobacz także

Aplikacja do szacowania strat

Dodane: 2020-07-10 08:34 - Komentarze  (0)  czytane (15)

TAGI: aplikacja do szacowania strat, powiat biłgorajski, rolnictwo, ministerstwo rolnictwaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.187.106

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ministerstwo Zdrowia: 219 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane dotyczące najnowszych przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce. Dane aktualizowane są codziennie....